کارایی بهتر ماشین ظرفشویی با معرفی سه نکته کلیدی

ماشین ظرفشویی یکی از نیازهای هر خانه ای به حساب می آید. زیرا با وجود این دستگاه در وقت و مصرف آب صرفه جویی می کنیم. روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانیم شاهد کارایی بهتر ماشین ظرفشویی باشیم. در زمان خرید ماشین ظرفشویی ممکن است با توجه به مدل های مختلف انتخاب برای شما سخت باشد. اما پس از خرید یک دستگاه، چگونگی نگهداری از آن به مراتب اهمیت بسیار زیادی دارد. برای دستیابی به کارایی بهتر ماشین ظرفشویی باید نکاتی را مد نظر قرار دهید که عملکرد و عمر ماشین ظرفشویی افزایش یابد.

بسیاری از ماشین های ظرفشویی که در بازار وجود دارد کیفیت خوبی دارند و تا مدت ها برای شما کار می کنند. اما بسیاری از افراد با استفاده اشتباه از این دستگاه باعث خراب شدن یا عملکرد اشتباه دستگاه می شوند. اما در مقابل استفاده از روش های اصولی برای نگهداری از ماشین ظرفشویی باعث می شود عمر آن افزایش یابد.

 در این مقاله قصد داریم نکاتی کلیدی به شما معرفی کنیم که با استفاده از آن ها شاهد کارایی بهتر ماشین ظرفشویی خواهید بود. در صورتی که از این دستگاه در منزل استفاده می کنید، توصیه می کنیم تا پایان این مقاله از ظرف پلاس با ما همراه باشید.

کارایی بهتر ماشین ظرفشویی با معرفی سه نکته کلیدی

 کارایی بهتر ماشین ظرفشویی با معرفی سه نکته کلیدی

ماشین ظرفشویی را تمیز نگه دارید

بهترین راه برای اطمینان از اینکه ظرف‌های‌تان تمیز از دستگاه خارج خواهند شد این است که آنها را قبل از قرار دادن در دستگاه تمیز کنید. لازم نیست که آنها را بشورید ولی می‌بایست آنها را با دستمال پاک کنید. اگر خرده‌های غذا روی ظروف باقی‌مانده باشند (خصوصا بشقاب‌ها)، آن ظرف ممکن است تمیز از دستگاه خارج بشود ولی باقیمانده‌ی غذا بر روی ظرف‌های دیگر مانند لیوان‌ها پخش می‌شود. البته توجه داشته باشید که قرار دادن ظروف تمیز داخل ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث آسیب رسیدن به ظروف شود زیرا مواد شوینده‌ی ماشین ظرفشویی خیلی قوی هستند.پس فقط تکه‌هایی غذای چسبیده را از روی ظروف جدا کنید.

علاوه بر تمیز کردن ظروف قبل از قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی، نکته‌ی مهم دیگر تمیز نگه داشتن خود ظرفشویی است. ماشین ظرفشویی کثیف منجر به تمیزی کم‌تر از حد متوسط ظروف می‌شود. در فضای داخلی ظرفشویی ممکن است چربی‌، کلسیم، یا باقیمانده‌ی غذا جمع شود. نگران نباشید نیاز نیست که روی زانوهای‌تان بنشینید و فضای داخل آن را بشورید، شستشوی ظرفشویی مانند شستشوی فر است. می‌بایست ظرفشویی خالی را در حالت نرمال استارت کنید و بعد از حدود سه دقیقه چند لیوان سرکه سفید داخل آن بریزید. دوباره ری‌استارت کنید و بعد از پایان این دوره ظرفشویی شما به طور کامل تمیز خواهد بود. قسمت‌های دیگر ظرفشویی ممکن است نیازمند تمیز کردن با دست باشند، مانند قفسه‌ها، قسمت تخلیه‌ی آب یا بازو‌های آب‌فشان. قفسه‌ها به آسانی خارج می‌شوند و شما می‌توانید آنها را به طور کامل بشورید.

کارایی بهتر ماشین ظرفشویی با معرفی سه نکته کلیدی

تمیز کردن قسمت تخلیه

قسمت تخلیه نیازمند تلاش بیشتری است و آن را با یک دستمال خارج کنید تا کثیف نشوید. تمیز کردن این قسمت باعث می‌شود که اطمینان یابیم آب بیشتر از زمان پیش‌بینی شده در دستگاه نمی‌ماند. بازو‌های آب‌فشان می‌توانند رسوب بگیرند. هرگونه رسوبی بر روی آنها می‌تواند مسیر آب خروجی یا میزان آب را تغییر دهد که منجر به تاثیرات منفی بر شستشوی ظروف می‌شود. نکته‌ی مهم دیگر چگونگی نصب دستگاه است، زمانی‌که از نمایندگی برای نصب دستگاه‌تان می‌آیند، مطمئن شوید که مسیر خروجی پیچ و تاب ندارد و درست نصب شده است. در غیر این‌صورت آب خروجی دوباره به سمت داخل برمی‌گردد و شستشو را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آب ورودی به ماشین ظرفشویی را بررسی کنید

اگر دستگاه‌تان را تمیز کرده‌اید و ظروف را هم قبل از قراردادن‌شان در دستگاه کمی تمیز می‌کنید ولی بازهم ظروف بعد از شستشو لک دارند، ممکن است آب شما مشکل داشته باشد. آب سخت اصلی‌ترین علت ایجاد لک بر روی ظروف و لیوان‌هاست. آب سخت ممکن است برای آشامیدن مشکلی نداشته باشد و حتی از مواد معدنیِ بیشتری مانند کلسیم یا آهک برخوردار باشد ولی این مواد باعث ایجاد لکه‌های زیادی بر روی ظروف می‌شوند. خوشبختانه شما می‌توانید آب‌تان را تست کنید. اگر خیلی سخت است می‌توانید از سختی‌گیر آب استفاده کنید. اگر از آب شهری استفاده می‌کنید و یا در مکانی هستید که نمی‌توانید آب را سبک کنید، استفاده از نمک مخصوص ماشین ظرفشویی که آب داخل ماشین ظرفشویی را سبک کند می‌تواند کمک‌کننده باشد.

کارایی بهتر ماشین ظرفشویی با معرفی سه نکته کلیدی

از ماشین ظرفشویی درست استفاده کنید

اگر از عملکرد ماشین ظرفشویی‌تان احساس رضایت نمی‌کنید، مشکل ممکن است مربوط به خود دستگاه نبوده بلکه به استفاده‌ی نادرست شما مربوط شود. شلوغ کردن و بار اضافه دادن به دستگاه یکی از دلایل رایج کثیف بودن ظرف‌هاست. تلاش به اضافه کردن چند ظرف اضافه ممکن است باعث بلوکه شدن مسیر آب شده و آب به اندازه‌ی کافی به تمام ظروف نرسد. پس بهتر است که چند تا ظرف بیرون بمانند به جای اینکه تمام ظروف کثیف از ماشین ظرفشویی خارج شوند.

به غیر از استفاده‌ی درست از دستگاه، استفاده‌ مقدار درست از ماده‌ شوینده و نوع آن نیز بسیار مهم است. استفاده‌ی بیشتر از ماده‌ی شوینده باعث تمیزتر شدن ظروف نمی‌شود و ممکن مشکلاتی برای ماشین ایجاد کند و نتیجه‌اش وجود لکه‌های قرص ماشین ظرفشویی یا سایر مواد شوینده یا خود این مواد بر روی ظروف است.

آیا فکر می‌کنید که ظروفتان آنقدر که انتظار داشته‌اید خشک نشده‌اند؟ تکنولوژی‌های جدید دوستدار محیط زیست بوده و سیستم خشک‌کننده‌ی آنها سیستم خشک‌کننده‌ی کندانسیون (چگالش) و متفاوت از سیستم‌های قدیم است. شاید طول بکشد تا با این سیستم سازگار شویم ولی این سیستم فواید بسیار دارد. به عنوان مثال نگران این نیستیم که حالتی از اشعه‌دهی به غذا در آن اتفاق بیافتد و احتمال آب‌شدن ظروف پلاستیکی در آن صفر است. می‌توانید به جلادهنده (کمک شستشو) برای کمک کردن به خشک‌کن فکر کنید. با استفاده‌ی صحیح از دستگاه و تمیز نگه داشتن آن، خانواده‌ها می‌توانند برای سال‌های طولانی از ماشین ظرفشویی خود استفاده کنند.

سوالات متداول

ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟

ظرفشویی خالی را در حالت نرمال استارت کنید و بعد از حدود سه دقیقه چند لیوان سرکه سفید داخل آن بریزید. دوباره ری‌استارت کنید و بعد از پایان این دوره ظرفشویی شما به طور کامل تمیز خواهد بود.

تمیز کردن قسمت تخلیه ماشین ظرفشویی چه حسنی دارد؟

تمیز کردن این قسمت باعث می‌شود که اطمینان یابیم آب بیشتر از زمان پیش‌بینی شده در دستگاه نمی‌ماند.

چرا آب خروجی به سمت داخل برمیگردد؟

ممکن است مسیر خروجی پیچ و تاب داشته باشد و درست نصب شده باشد. این موضوع را بررسی کنید.

جمع بندی:

در این مطلب، سه نکته کلیدی به شما معرفی کردیم که با استفاده از آن ها شاهد کارایی بهتر ماشین ظرفشویی خود خواهید بود.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *