راهنمای خرید ماشین ظرفشویی : هرآنچه باید بدانید

در این مقاله راهنمای خرید ماشین ظرفشویی را برای شما آماده کرده ایم تا پیش از خرید یک دستگاه، بتوانید بین آن ها مقایسه کنید و خرید خوبی را تجربه کنید. خرید یک ماشین ظرفشویی خوب به شما کمک می کند تا در زمان خود صرفه جویی کنید و همچنین انرژی کمتری برای شستشوی ظروف بگذارید. در خانه های ایرانی که در طول روز ظروف زیادی برای سرو غذا و همچنین پخت و پز استفاده می شود، داشتن یک ماشین ظرفشویی ضروری می باشد.

حتی در صورتی که در یک خانواده کم جمعیت نیز زندگی می کنید، باز هم داشتن این دستگاه کمک زیادی به شما خواهد کرد. این روزها میزان استفاده از ماشین ظرفشویی در خانه ایرانی ها روز به روز در حال بیشتر شدن است. در صورتی که شما نیز به دنبال خرید ماشین ظرفشویی خوب هستید باید ویژگی های مختلفی را در زمان خرید مد نظر قرار دهید. در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی های مورد نیاز یک ماشین ظرفشویی بپردازیم. به عبارت دیگر راهنمای خرید ماشین ظرفشویی را برای شما در نظر گرفته ایم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی : هرآنچه باید بدانید

 راهنمای خرید ماشین ظرفشویی : هرآنچه باید بدایند 

نیازهای خود را بشناسید

شما یک خانواده‌‌ی بزرگ هستید که هر روز تعداد زیادی ظرف کثیف می‌کنید و هیچ کدام هم وقت شستن آنها را ندارید؟ به تنهایی زندگی می کنید، تمام روز را در محل کار هستید و شب خسته به خانه باز می‌گردید؟ همه نوع ظرف حتی گلدان‌ها را در ماشین ظرفشویی می شویید؟ در آَشپزخانه‌ی خود چقدر فضا دارید؟

حتماً پاسخ این سؤال‌ها را می‌دانید. اما سعی کنید به شکل کاربردی از آنها در انتخاب ماشین ظرفشویی که قصد خرید آن را دارید استفاده کنید. در هر حال قرار نیست ماشین ظرفشویی نقش کابینت را در آشپزخانه‌ی شما بازی کند و باید منطبق با نیاز شما باشد.

تکنولوژی های جدید را بشناسید

لوازم برقی منزل و آشپزخانه هر سال توسط تولیدکننده های مختلف توسعه داده می شوند و فناوری‌های جدید در ساخت آنها به کار می رود. مطمئن باشید وجود این فناوری‌ها فقط برای بیلوردها و ایمیل های تبلیغاتی آنها نیست، آنها در زندگی روزمره‌ی شما نیز تغییر ایجاد می‌کنند.

اگر برندی برای محصول خود ویژگی های متفاوتی را ذکر می کند به دنبال آن باشید که کاربرد و تأثیر آن در فرآیند شستشوی ظروف شما چیست. بدانید که کدام تکنولوژی ها با چه کاربردی در خدمت شما خواهند بود. همچنین شما نیاز به یک قرص ماشین ظرفشویی با کیفیت دارید.

بودجه‌ی خود را ارزیابی کنید

شاید قبل از اینکه به دنبال خرید یک ماشین ظرفشویی بروید نتوانید حدس بزنید که چقدر باید برای آن هزینه کنید. اما با کمی بررسی صفحات فروشگاه به خوبی با طیف قیمت‌ مدل ها و برندهای مختلف آشنا خواهید شد. قاعدتاً بین اندازه‌های مختلف ماشین ظرفشویی رومیزی، ایستاده و تو کار و یا ویژگی های لمسی یا دکمه‌ ای بودن صفحه‌ی کنترل آن تفاوت های قیمت اساسی وجود دارد و شما پیش از بررسی انواع مدل ها و ویژگی های آنها باید به دنبال تخمین هزینه باشید.

اگر مدلی که انتخاب می کنید کمی از بودجه‌ی شما بیشتر است می توانید از تخفیف های فصلی و مناسبتی فروشگاه های آنلاین استفاده کنید و به هیچ عنوان نگران اصل و سالم بودن کالای خود نباشید. در هر حال این فروشگاه‌ها متعهد هستند و فرصت بازگرداندن کالا را در صورت تغییر عقیده و یا مشکلات فنی و ظاهری خواهند داد.

تفاوت های شستشو و چرخه‌ی پاکسازی

برخلاف دستگاه های قدیمی بسیاری از ماشین های ظرفشویی جدید خاصیت میکروب زدایی دارند و اگر کودک خردسال در خانه دارید می توانید بدون نگرانی، ظرف های او را همراه با ظرف های سایر افراد خانواده در ماشین ظرفشویی بگذارید. یا اینکه برخی از ماشین های جدید قابلیت هایی دارند که چرخه‌ی شستشوی آنها کمتر و به صرفه تر از سایرین است؛ مثلا اینکه با تولید بخار مرحله‌ی پیش شستشو را حذف کرده اند و می توانند در وقت و انرژی صرفه جویی کنند.

انواع ظرفیت ها برای خشک کردن

در ماشین های جدید می توانید انتخاب کنید که ظروف شما با ایجاد حرارت و یا بدون نیاز به آن خشک شود.

همچنین بعضی از دستگاه ها برای خشک کردن ظروف از یک فن برای چرخش هوا استفاده می کنند بدون آنکه نیاز به تولید حرارت داشته باشند.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی : هرآنچه باید بدایند

مکان و نوع صفحه‌ی نمایش و کنترل

پنل های کنترل و نمایش بیشتر بر روی در دستگاه تعبیه می شوند. دیگر همه‌ی مصرف کنندگان ترجیح می دهند که بدون خم شدن و درست پیش از بستن در، تنظیمات آن را انجام دهند. استفاده از پنل های لمسی که چنین امکانی به شما می دهند در عین حال ظاهر دستگاه را بسیار ساده و شیک می نمایانند.

تنظیم برای روشن شدن با تأخیر

اگر برایتان مهم است که ماشین ظرفشویی را در ساعات بعد از پیک مصرف انرژی و یا به خواب رفتن فرزندانتان روشن کنید، به شما در سایت ظرف پلاس پیشنهاد می کنیم سراغ دستگاه هایی بروید که برای این کار تنظیمات لازم را دارند. بسته به نوع برندی که انتخاب می کنید این تأخیر می تواند تا ۸ ساعت نیز تنظیم شود.

قفسه انعطاف پذیر و قابل تنظیم

پیش از این به شما پیشنهاد می شد تا قبل از انتخاب ماشین ظرفشویی به اندازه‌ی طبقات آنها دقت کنید تا اگر می خواهید بشقاب ها یا هر ظرف بزرگ دیگری را در آن قرار دهید، محدودیت فضا نداشته باشید. البته این یک پیشنهاد منطقی و آینده نگرانه است اما اگر می‌خواهید از این محدودیت‌ها فراتر بروید می‌توانید به دنبال مدل های جدیدتر باشید که در آن طبقات جابه‌جا شده و فاصله‌ی عمودی آنها تغییر کند. این طبقات افزون بر اینها انعطاف پذیر هم هستند یعنی فاصله بین هر ظرف می تواند کم یا زیاد شود و بر اساس ظرف های باریک تر یا بزرگ تر تنظیم شود.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی : جنس تیوب داخلی

تیوب های قدیمی همگی از جنس پلاستیک ساخته می شدند اما تیوب های جدیدتر از فولاد ضد زنگ هستند. این تیوب ها در فرآیند شستشو صدای کمتری را به بیرون انتقال می دهند و در برابر ضربه و حرارت بسیار مقاوم تر هستند. ممکن است دستگاه های دارای تیوب پلاستیکی کم هزینه تر باشند اما در درازمدت به نفع شما هستند چون حرارت را بهتر نگه می دارند که در کیفیت شستشوی ظروف تأثیر به سزایی دارد.

دفع مواد غذایی

به طور سنتی بسیاری از ما قبل از گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی آنها را کاملاً از مواد غذایی پاک می‌کردیم تا در ماشین گیر نکند، رسوب ایجاد نکند و خلاصه دستگاه عمر طولانی‌تری داشته باشد. اما بسیاری از مدل‌های ماشین ظرف‌شویی هم‌اکنون می‌توانند غذاهای باقی‌مانده در ظرف‌های شما را خرد کرده و از طریق فاضلاب خارج کنند. یا اینکه آنها را در یک فیلتر جداگانه جمع‌آوری کنند که به راحتی بتوان آن را تمیز کرد.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی : هرآنچه باید بدایند

شستشوی توربو و بخار

ماشین‌های ظرفشویی جدید مجهز به سیستم بخار هستند. با این سیستم نیازی به تراشیدن باقی مانده‌ی غذایی که به ظروف چسبیده و یا پیش‌شستشوی ظروف بسیار کثیف نیست. این کار هم کیفیت شستشو را بالا می‌برد و هم زمان آن را کاهش می‌دهد. همچنین برای ظروف حساس مانند انواع شیشه‌ها و کریستال‌ها و نیز ظروف پخت و پز شیوه‌ی امن‌تری نسبت به تراشیدن به شمار می‌آید.

سوالات متداول

تیوب های داخلی ماشین ظرفشویی از چه جنسی است؟

تیوب های قدیمی همگی از جنس پلاستیک ساخته می شدند اما تیوب های جدیدتر از فولاد ضد زنگ هستند.

میزان مصرف آب ماشین ظرفشویی در مقایسه با روش شستشوی دستی؟

وقتی دستگاه به صورت کامل از ظرفیت و توان خود استفاده می کنند، حدود شش لیتر از شیوه‌ی عادی شستن با دست، کمتر آب مصرف می‌کنند

کدام ظروف را می توان با ماشین ظرفشویی شست؟

این ماشین ها بدون اینکه آسیبی به انواع ظرف های شیشه‌ ای، پلاستیکی، سرامیکی و فلزی برسانند به خوبی آنها را می شویند و تنها در شستشوی برخی از ظرف های لوکس محدودیت دارند.

جمع بندی:

در این مقاله شما را نکاتی آشنا کردیم که بهتر است پیش از خرید ماشین ظرفشویی آن ها را بدانید و در خرید خود این ویژگی ها را لحاظ نمایید.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *