آموزش تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی با بهترین روش

ماشین ظرفشویی این روزها به یک وسیله بسیار مهم در خانه های سراسر دنیا تبدیل شده است. ما ایرانی ها نیز روز به روز بیشتر از این وسیله در خانه ها استفاده می کنیم. ماشین ظرفشویی سرعت ما در شستشوی ظروف را افزایش می دهد و باعث می شود کمتر خسته شویم. اما باید بدانید که این ماشین نیز به رسیدگی و مراقبت احتیاج دارد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم اگر از این وسیله در خانه استفاده می کنید، از نظافت ماشین ظرفشویی خود غافل نشوید.

ممکن است از نظر شما تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی یک کار اضافه به نظر برسد اما برای افزایش طول عمر دستگاه بهتر است هر چند وقت یکبار این کار را انجام دهید. اگر شما هم در منزل از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، بهتر است به صورت دوره ای آن را تمیز کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم روش های تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی را با شما به اشتراک بگذاریم. اگر شما نیز به دنبال راهی برای نظافت ماشین ظرفشویی خود هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

آموزش تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی با بهترین روش

آموزش تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی با بهترین روش  

وقت مناسب برای جرم گیری ماشین ظرفشویی

نگران نباشید. نیازی نیست تمام وقت آزاد خود را با ماشین ظرفشویی بگذرانید. هر ماه، یک‌ بار به سراغ تمیز کردن اساسی با استفاده از شستشوی قلیایی و فرچه کشیدن دریچه تخلیه بروید. هفته‌ای یک بار نیز قطعات داخلی و صفحه کنترل را دستمال بکشید. در کنار این‌ها، اگر مشاهده کردید که ماشین ظرفشویی شما بوی نامطبوعی از خود ساطع می‌کند، کپک زده است و یا شستشو را به درستی انجام نمی‌دهد، وقت آن است که آستین‌هایتان را بالا زده، دستکش‌های لاستیکی را پوشیده و وارد ماشین ظرفشویی شوید.

نحوه ی تمیز کردن ماشین ظرفشویی

فرآیند تمیز کردن ماشین ظرفشویی که در این مقاله به شما پیشنهاد می‌کنیم، به چند ماده تمیزکننده محبوب خانگی متکی است: سرکه سفید و جوش شیرین. سرکه سفید به ازبین بردن آلودگی، حل شدن رسوبات معدنی و جرم‌ گرفتگی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی کمک می‌کند.

استفاده از جوش شیرین نیز به ازبین بردن بوهای نامطبوع ماندگار و لکه‌های باقی‌مانده از غذا و مواد شوینده کمک می‌کند. هربار که از این روش اعجاب انگیز استفاده کنید، ماشین ظرفشویی شما کاملا تمیز شده و بوی تازگی خواهد داد. همچنین مشکلات مربوط به زهکشی نیز به‌طور کامل برطرف خواهند شد. نحوه انجام این فرآیند به صورت زیر است.

مرحله ۱ – بازرسی دریچه تخلیه

قبل از شروع فرآیند تمیز کردن ماشین ظرفشویی، بهتر است به‌طور اجمالی اطراف دریچه تخلیه را بررسی کنید. برای دسترسی راحت‌تر، قفسه زیرین را برداشته و اطراف دریچه تخلیه را لمس کنید. برای جلوگیری از انسداد دریچه تخلیه، مواد خارجی را جمع‌آوری کنید. (از آنچه تعمیرکاران اغلب در آنجا پیدا می‌کنند بسیار تعجب خواهید کرد – استخوان، پوسته خرچنگ، خرده شیشه، تکه‌های پلاستیک و غیره)

این مرحله فرصت خوبی برای بررسی سوراخ‌های بازوی اسپری نیز به‌شمار می‌رود. اگر ظاهری گرفته دارند، یک مسواک قدیمی را به سرکه آغشته کرده و از آن برای پاک کردن ذرات مواد غذایی از روی سوراخ‌های اسپری استفاده کنید. پس از پایان کار، قفسه زیرین را سر جای خود بازگردانید.

مرحله ۲ – شستشو با سرکه

یک کاسه کوچک قابل شستشو را در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی خالی خود قرار داده و آن را با سرکه سفید پر کنید. درب ماشین ظرفشویی را ببندید و یک چرخه شستشوی کامل را با بالاترین درجه حرارت ممکن اجرا کنید.

مرحله ۳ – شستشو با جوش شیرین

پس از پایان اولین چرخه شستشو، یک مشت جوش شیرین به قسمیت پایینی ماشین ظرفشویی بپاشید. سپس مجددا یک چرخه شستشوی کامل را با بالاترین درجه حرارت ممکن اجرا کنید.

آموزش تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی با بهترین روش

مرحله اختیاری – شستشو با سفید کننده

اگر در ماشین ظرفشویی خود با کپک یا جرم گرفتگی شدید مواجه شده‌اید، افزودن یک مرحله شستشوی نهایی با سفید کننده به فرآیند تمیز کردن ماشین ظرفشویی، مشکل شما را به‌طور کامل برطرف خواهد کرد. برای انجام شستشو با سفید کننده، ۱ فنجان سفید کننده به کف ماشین ظرفشویی اضافه کرده و یک چرخه شستشوی کامل را با بالاترین درجه حرارت ممکن اجرا کنید.

(توجه: اگر ماشین ظرفشویی شما دارای فضای داخلی از جنس استیل ضدزنگ نیست، این مرحله را انجام ندهید. سفید کننده می‌تواند باعث آسیب دائمی و تغییر رنگ فولاد ضد زنگ شود.)

مراحل ذکر شده در بالا را هر ۳ ماه یکبار تکرار کنید تا ماشین ظرفشویی شما تمیز و کارامد باقی بماند. در ادامه این مقاله از ظرف پلاس با ما همراه باشید.

۵ توصیه برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

  1. قبل از شروع چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی، زباله‌های موجود را از روی ظروف پاک کنید. ماشین‌های ظرفشویی معمولا در همان لوله سینک ظرفشویی شما تخلیه می‌شوند، بنابراین تمیز کردن ظروف از آشغال‌های درشت تنها برای ماشین ظرفشویی مفید نخواهد بود.
  2. قبل از شروع چرخه شستشوی تعداد زیادی از ظروف، آب داغ را در سینک ظرفشویی باز کرده و تا رسیدن به مرحله سوختن دست در اثر لمس صبر کنید. اگر چرخه شستشو با آب واقعا داغ شروع شود، ماشین ظرفشویی شما عملکرد به‌مراتب بهتری خواهد داشت.
  3. دمای آب خروجی از آبگرمکن خود را به اندازه کافی بالا تنظیم کنید تا مطمئن شوید که آب می‌تواند ظروف شما را به‌طور موثری تمیز کند. درجه حرارت آبگرمکن شما باید در حدود ۵۰ درجه سانتیگراد تنظیم شود. آب بیش از حد سرد توان پاک‌کنندگی موثری ندارد و آب بیش از حد داغ ممکن است به‌طور تصادفی کسی را بسوزاند.
  4. سعی کنید در هر چرخه شستشو، ماشین ظرفشویی را به‌طور کامل پر کنید. استفاده از بارگیری کامل به صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی کمک می‌کند. البته در عین حال مراقب باشید که ماشین ظرفشویی خود را بیش از حد پر نکنید. ماشین‌های ظرفشویی از طریق پاشیدن آب روی ظروف کار می‌کنند، بنابراین برای تمیز کردن موثر ظروف، آب باید قادر باشد به سطح ظروف برسد.
  5. می‌توانید ظروف کثیف را قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی آبکشی کنید، اما نیازی نیست ظروف خود را بیش از حد آبکشی کنید. قرص ماشین ظرفشویی و سایر مواد شوینده ماشین ظرفشویی برای کارکرد صحیح به میزان مشخصی آلودگی و جرم نیاز دارند. در غیر اینصورت، شوینده می‌تواند در طول چرخه شستشو کف کند، که برای ماشین ظرفشویی شما خوب نیست.

آموزش تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی با بهترین روش

نحوه ی جرم گیری ماشین ظرفشویی

پیش از شروع فرآیند جرم گیری، باقی‌مانده ظروف را از ماشین ظرفشویی خارج کنید. ۲ فنجان سرکه سفید را در یک لیوان شیشه‌ای یا پلاستیکی بریزید. اگر ماشین ظرفشویی شما وان عمیق یا پهنی دارد، می‌توانید مقدار سرکه را چند فنجان افزایش دهید تا اطمینان حاصل شود که اسیدیته به اندازه کافی قوی است و می‌تواند رسوبات کلسیم در وان را ازبین ببرد. برای جرم گیری ماشین ظرفشویی، فنجان سرکه را (برخلاف فرآیند تمیز کردن) به‌جای قفسه بالایی، روی قفسه پایینی قرار دهید.

همانطور که ماشین ظرفشویی از طریق بازوی بالایی آب را اسپری می‌کند، سرکه موجود در لیوان به آرامی به ته وان سرریز شده و یک محلول جرم گیر و ضدعفونی کننده موثر ایجاد می‌کند. ماشین ظرفشویی این محلول سرکه را در وان خالی اسپری می‌کند که در تماس با دیواره‌ها، جرم و رسوبات را ازبین می‌برد. درب ماشین ظرفشویی را بسته و از فعال شدن قفل آن مطمئن شوید. چرخه شستشوی “عادی” یا “منظم” را انتخاب کنید. گزینه‌های “ضدعفونی کردن” یا “دمای بالا” یا هر چرخه شدید آب گرم دیگر را انتخاب نکنید.

بعضی از ماشین‌های ظرفشویی منافذی دارند که باعث می‌شود بخار از داخل وان ماشین به درون آشپزخانه منتقل شود. چرخه شستشو را شروع کرده و منتظر کامل شدن آن بمانید. سپس درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و در صورت امکان آن را برای یک شب رها کنید تا بوی باقی‌مانده از سرکه ازبین برود.

سوالات متداول

دمای آب برای شستشوی ظروف چقدر باشد؟

درجه حرارت آبگرمکن باید در حدود ۵۰ درجه سانتیگراد تنظیم شود. آب بیش از حد سرد توان پاک‌کنندگی موثری ندارد و آب بیش از حد داغ ممکن است به‌طور تصادفی کسی را بسوزاند.

چگونه با سرکه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

یک کاسه کوچک قابل شستشو را در قفسه بالایی قرار داده و آن را با سرکه سفید پر کنید. یک چرخه شستشوی کامل را با بالاترین درجه حرارت اجرا کنید.

بهترین مواد برای جرم گیری ماشین ظرفشویی چیست؟

مایع رسوب زدای حرفه ای، سرکه، نوشابه، جوش شیرین و … مواد مناسبی برای جرم گیری ماشین ظرفشویی است.

جمع بندی:

در این مقاله، روش های تمیز کردن و نظافت ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دادیم. این روش ها در عین کاربردی بودن، بسیار راحت است و به سادگی می توانید آن ها را انجام دهید.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *