تاثیر مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی در خشک کردن ظروف

مایع جلادهنده کمک می کند که در پایان یک چرخه شستشو در ماشین ظرفشویی، ظروف به صورت کاملاً تمیز و درخشان از دستگاه خارج شوند. برای اینکه ظروف شما کاملا تمیز شود باید به صورت مرتب از این شوینده برای شستشوی ظروف خود در ظرفشویی استفاده کنید.

با کمک جلادهنده، ظروف شما پس از اتمام چرخه شستشو، تمیز خواهند بود و لکه ای روی آن ها مشاهده نخواهید کرد. علاوه بر این، جلادهنده کمک می کنند که فرآیند خشک شدن ظروف بهتر انجام شود و همچنین باعث می شود روی ظروف شیشه ای خش نیوفتد.

جلادهنده تاثیر بسیار زیادی بر روی درخشان شدن ظروف دارد. این تاثیر بر روی ظروف شیشه ای بسیار بیشتر از دیگر ظروف می باشد. در این مقاله از ظرف پلاس قصد داریم میزان اثر گذاری مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی در فرآیند خشک کردن ظروف را بررسی کنیم. همچنین قصد داریم روش کار این شونده را به شما توضیح دهیم. در صورتی که در منزل از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به دقت مطالعه نمایید. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

تاثیر مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی در خشک کردن ظروف

تاثیر مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی در خشک کردن ظروف 

مایع جلاءدهنده چطور کار می‌کند؟

ترکیبات موجود در مایع جلاءدهنده کشش سطحی آب مورداستفاده در فرآیند شستشوی ماشین ظرفشویی را کاهش می‌دهد. چرا این روش مؤثر است؟ این روش مربوط به علم چگونگی تبخیر و متراکم شدن آب است. با کاهش کشش سطحی قطرات آب، این قطرات به‌جای تشکیل قطره، به‌صورت هم‌سطح قرار می‌گیرند. درنتیجه سطح آب در معرض هوا قرار می‌گیرد و خشک شدن آن سریع‌تر و مؤثر خواهد بود، آب مدت کمتری روی ظروف باقی می‌ماند و درنتیجه لکه کمتری روی ظروف و شیشه‌ها به‌جا می‌ماند و کدر نمی‌شوند.

اگر از مایع جلاءدهنده استفاده نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگرچه پیامد عدم استفاده از مایع جلاءدهنده زیاد بد نیست، اما در دراز­مدت بر سیکل شستشو و ظاهر ظروف تأثیر قابل‌توجهی دارد. اگر در سیکل شستشوی ظروف با ماشین ظرفشویی از مایع جلاءدهنده استفاده نکنید ظروف به‌آرامی با گرمای سیکل خشک‌کن ماشین ظرفشویی خشک می‌شوند؛ اما ممکن است ظروف به دلیل ماندن طولانی‌مدت آب لکه شوند؛ که بر روی چینی‌های فاین، گران‌قیمت و ظروف شیشه‌ای باکیفیت کاملاً مشخص است (و یا باعث خرابی آن­ها می‌شود) و درخشندگی و تمیزی ظروف شیشه‌ای در مدت کوتاهی کاهش می‌یابد. حتی ممکن است ظروف با گذشت زمان و عدم استفاده از مایع جلاءدهنده برای همیشه خش افتاده و لکه ­دار شوند. ریسک نکنید، با استفاده از مایع جلاءدهنده شستشوی مؤثر ظروف و ایمنی ماشین ظرفشویی گران‌بهای خود را تضمین کنید.

قرص ماشین ظرفشویی که استفاده می‌کنم دارای مایع جلاءدهنده است. آیا کافی است؟

در فروشگاه‌های بزرگ برندهای مختلف قرص‌ ماشین ظرفشویی عرضه می­شود که دارای مایع جلا دهند هستند و راه‌حلی موقتی برای استفاده‌ی روزانه هستند، اما دیسپنسرهای مایع جلاءدهنده که در ماشین ظرفشویی‌های مدرن وجود دارند، طی سیکل شستشو با تنظیم زمان شستشو و میزان مقدار آزاد کردن مایع جلاءدهنده به درون دستگاه بهتر عمل می‌کنند. اگر هرچند وقت یک‌بار چند ثانیه را برای ریختن مایع جلاءدهنده درون دیسپنسر ماشین ظرفشویی‌تان صرف می‌کنید، به زحمتش می‌ارزد چون نتیجه‌ی بهتر شستشو را خواهید دید.

ولی با همه این توضیحات در صورت انتخاب قرص شستشو ماشین ظرفشویی، دیگر نیازی به مایع جلا دهنده نیست.

تاثیر مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی در خشک کردن ظروف

آیا مایع جلاءدهنده به خشک‌کردن مؤثر ظروف پلاستیکی کمک می‌کند؟

ممکن است پس از سیکل خشک‌کن متوجه شوید روی ظروف درب دار پلاستیکی قطرات آب به‌جامانده است. این به خاطر «آب‌گریز بودن» پلاستیک است. یعنی آن‌ها نسبت به ظروف شیشه‌ای آب را کمتر جذب می‌کنند و برای خشک شدن به زمان بیشتری نیاز دارند. اگر هنگام استفاده از مایع جلاءدهنده روی ظروف پلاستیکی قطرات آب برجای می‌ماند نگران نباشید، این امر نسبتاً رایج است و به ظروف پلاستیکی آسیب نمی‌رساند.

آیا سرکه جایگزین طبیعی مؤثری برای مایع جلاءدهنده است؟

سوال بسیاری از افرادی که از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند این است که آیا می‌توان از سرکه سفید به‌عنوان جایگزینی طبیعی و ارزان استفاده کرد؟ سرکه سفید با اسیدیته ۵ درصد یا کمتر از نظر رفع لکه‌ی آب و کمک به خشک شدن بهتر ظروف، جایگزین مناسبی برای مایع جلاءدهنده است. اما سرکه آن طور که مایع جلاءدهنده قدرت دارد ظروف را درخشان نمی‌کند. اگر به دنبال شستشوی باکیفیت و درخشش بیشتر ظروف شیشه‌ای هستید، توصیه می‌کنیم از مایع جلاءدهنده استفاده کنید.

سوالات متداول

مزیت استفاده از جلادهنده چیست؟

1- ظروف شیشه‌ای را درخشان می‌کند. 2- فرآیند خشک شدن را تسریع می­‌کند. 3- ظروف شیشه‌ای را در برابر خش افتادن و لکه محافظت می‌کند.

آیا با وجود استفاده از قرص، به جلادهنده هم نیاز داریم؟

در صورت انتخاب قرص شستشو ماشین ظرفشویی، دیگر نیازی به مایع جلا دهنده نیست.

آیا می‌توان از سرکه سفید به عنوان جایگزین جلادهنده استفاده کرد؟

سرکه سفید از نظر کمک به خشک شدن بهتر ظروف، جایگزین مناسبی برای مایع جلادهنده است. اما سرکه آن طور که مایع جلادهنده قدرت دارد ظروف را درخشان نمی‌کند.

جمع بندی:

این مطلب به بررسی نقش جلادهنده ماشین ظرفشویی در خشک شدن ظروف اختصاص داشت.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *