بررسی و راهنمای استفاده از انواع شوینده ماشین ظرفشویی

یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین لوازم خانگی که این روزها از آن استفاده می کنیم، ماشین ظرفشویی است. این دستگاه به صورت معجزه آسایی سرعت کارهای روزانه ما را بالاتر می برد. دیگر نیازی نیست ساعت ها برای شستشوی ظروف وقت بگذارید و از کمردرد ها و خستگی های شدید اینکار نیز در امان هستید. انواع شوینده ماشین ظرفشویی به ما کمک می کنند که ظروف پاکیزه و بهداشتی شسته شود و با خیال راحت از آن ها استفاده کنیم.

ماشین ظرفشویی برای انجام وظیفه خود نیاز به شوینده های مختلف دارد و باید از آنها در فرآیند شستشو استفاده کنیم. برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی حتما به انواع شوینده ماشین ظرفشویی نیاز خواهید داشت. بسیاری از خانم های ایرانی به استفاده از این دستگاه روی آورده اند. به همین دلیل انتخاب شوینده مناسب برای این دستگاه تبدیل به یک دغدغه همگانی شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع شوینده ماشین ظرفشویی بپردازیم.

در صورتی که شما نیز برای انتخاب شوینده مناسب تردید دارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به دقت مطالعه نمایید. در ادامه نحوه کاربرد و شیوه استفاده هرکدام از شوینده ها را توضیح خواهیم داد. با ما در ادامه این مقاله از ظرف پلاس همراه باشید.

بررسی و راهنمای استفاده از انواع شوینده ماشین ظرفشویی

بررسی و راهنمای استفاده از انواع شوینده ماشین ظرفشویی  

بهترین شوینده ظرفشویی کدام است ؟

یکی از مواد اصلی که در ماشین ظرفشویی استفاده می شود و کیفیت کار ماشین ظرفشویی را مشخص می کند، شوینده ظرفشویی است. پس باید بهترین شوینده را برای ماشین ظرفشویی انتخاب کنید. هر یک از این محصولات توسط برند‌های مختلف و در انواع مختلفی تولید شده‌اند. معمولا در هر دستگاهی با هر برندی تجربه استفاده شما از شوینده میتواند سبب انتخاب بهترین شوینده برای ظرفشویی شما شود. زیرا تجربه استفاده، مهمترین اصل رضایت از شوینده ظرفشویی میباشد.

چه نوع شوینده ای برای ماشین ظرفشویی انتخاب کنیم ؟

معمولا چند نوع شوینده ظرفشویی یعنی پودر ظرفشویی، قرص ماشین ظرفشویی، قرص سه کاره ظرفشویی، ژل ظرفشویی، مایع جلادهنده، نمک ظرفشویی و جرم گیر ظرفشویی برای دستگاه استفاده میشود. اما تفاوت خیلی زیادی در نحوه استفاده از شوینده ظرفشویی و اینکه کجا بکار گرفته شوند وجود دارد.

شوینده های قابل استفاده در ماشین ظرفشویی

همانطور که بیان شد چند نوع شوینده در ظرفشویی استفاده میشود که انواع شوینده ظرفشویی را برای کارکرد بهتر دستگاه در ادامه نام برده و توضیح داده‌ایم.

  • نمک ماشین ظرفشویی
  • جلادهنده یا مایع براق کننده ظرفشویی
  • پودر ظرفشویی
  • قرص های شستشو کننده سه کاره ظرفشویی
  • جرمگیر ماشین ظرفشویی
  • آویز خوشبو کننده ظرفشویی

نمک ظرفشویی چیست ؟

ماشین ظرفشویی دارای فیلتر سختی گیر آب، رزین می‌باشد. وظیفه احیا سازی فیلتر سختی گیر آب رزین را دارد. نمک ظرفشویی در دسته شوینده‌های مورد نیاز و ضروری ظرفشویی قرار می‌گیرد.

نکته مهم

در صورت استفاده از قرص‌های چند کاره، باز هم استفاده از نمک الزامی می‌باشد. به دلیل اینکه نمک جهت احیا سازی رزین است و قرص توانایی این عمل را ندارد. پیشنهاد ما به شما این است که به صورت مداوم از برنامه Quick استفاده نکنید، زیرا بعد از اتمام کار این برنامه، احیا سازی رزین به صورت اتومات با قدرت کمتری انجام می‌شود.

چراغ نمک در ماشین ظرفشویی

زمانی که نمک دستگاه تمام شده باشد چراغ نشانگر نمک روشن می‌شود. تا زمانیکه نمک ظرفشویی تمام نشده باشد چراغ آن خاموش است، بعد از تمام شدن نمک، چراغ نشانگر روشن می‌شود که باید مجدد نمک ماشین ظرفشویی پر شود.

جلادهنده ظرفشویی چیست ؟

یکی از شوینده‌های مفید و لارم در ماشین ظرفشویی‌ها جلادهنده است. جلادهنده باعث درخشندگی و براقی ظروف می‌شود و در خشک شدن ظروف کمک می‌کند. جلا دهنده شما نباید کدر باشه و در ضمنا نباید ته نشین شده باشد و حتما باید تاریخ آن را هم چک کنید.

بررسی و راهنمای استفاده از انواع شوینده ماشین ظرفشویی

وظیفه جلادهنده در ظرفشویی چیست ؟

جلادهنده دارای ترکیبات خاصی است که باعث می شود ظروف شیشه‌ای در زمان آبکشی نهایی یا همان خشک کن، از مخزن مایع آزاد شود. خاصیت این ماده این است که باعث لغزندگی آب روی ظروف گردیده و به دلیل حرارت بالای آب و گرم شدن همه ظروفی که در دستگاه قرار دارند، بدون اینکه لکه‌ای بر روی آنها باقی بماند ظروف براق شده و ظروف با حرارت ایجاد شده خشک می‌شوند.

در صورتیکه مایع جلادهنده در ظرفشویی تمام شده باشد، خشک کردن ظروف با مشکل مواجه میگردد. یعنی ظروف با لکه‌های آب خشک می‌شوند یا اینکه آب روی ظروف باقی می‌ماند. اگر مواد براق کننده زیاد در آب تزریق گردد باعث کدری ظروف بلوری می‌شود و باید مقدار موادی که مخزن مایع در زمان خشک کردن تخلیه می‌کند با مقدار آب دستگاه هماهنگ باشد، در غیر اینصورت مشکل پا برجا خواهد ماند.

بعد از شستشو اگر بر روی ظروف لک آب دیدید درجه جلا دهنده را زیاد کنید و اگر لکه‌های رنگی روی ظرف‌ها باقی مانده بود، درجه را کم کنید. در صورتیکه کف حاصل از مواد شوینده در ته لیوان‌ها و یا داخل ماشین باقی بماند باید درجه جلادهنده کم شود.

نشانگر جلادهنده در ظرفشویی کدام است ؟

زمانی که نشانگر جلادهنده روشن می‌شود که جلادهنده ظرفشویی تمام شده باشد و باید مجدد جلادهنده ریخته شود. مایع جلادهنده به طور اتوماتیک در مرحله آخر آبکشی مصرف می‌شود.

دقت کنید که همیشه باید از جلادهنده استفاده شود و برای پرکردن محفظه جلادهنده ظرفشویی، درب آن را باز کنید. محفظه را کاملا پر کنید و درب آن را ببندید. توجه داشته باشید که پر کردن مخزن جلا دهنده در ظرفشویی ال جی باید تا زیر خط max پر شود نه بیشتر. مواد شوینده نامرغوب به مرور زمان باعث خوردگی لایه های استیل کابین و در نهایت زنگ‌ زدگی کابین می‌گردد.


طریقه استفاده از مواد شوینده ظرفشویی، پودر، ژل و قرص ظرفشویی

قبل از شروع هر بار شستشو در ظرفشویی، پودر، ژل و قرص ظرفشویی شوینده، باید در محفظه قرار گیرد. قرص و پودر را درون محفظه جاپودری بریزید. به توضیحات روی جعبه قرص ها توجه کنید. بعضی از قرص ها باید از لفافشون خارج شوند ولی برای برخی دیگر نیازی به این کار نیست.

نکته:

باید از پودر شوینده ظرفشویی استفاده کنید که شفاف باشد، مرطوب و گلوله شکل نباشد و بوی تندی هم ندهد. دقت کنید که ماده شوینده به صورت اتوماتیک بین مراحل شستشو استفاده می‌شود.

فرقی نمی‌کند که از پودر استفاده می‌کنید یا قرص، دستگاه شما در هر دو حالت به نمک نیاز دارد. باز بودن درب محفظه جا پودری پس از اتمام کار کاملا طبیعی می‌باشد. برای آگاهی از میزان کافی استفاده از مواد شوینده باید به دستور العمل ذکر شده در دفترچه راهنما مدل محصول خود مراجعه کنید.

بررسی و راهنمای استفاده از انواع شوینده ماشین ظرفشویی

طریقه استفاده از قرص های شستشو سه کاره در ظرفشویی

در صورت استفاده از قرص‌های چند کاره استفاده از نمک الزامی می باشد. به دلیل اینکه نمک جهت احیا سازی رزین است و قرص توانایی این عمل را ندارد.

در صورتیکه از قرص‌های چند کاره استفاده نموده‌اید و ظروف دارای لک آب بود، حتما از جلادهنده استفاده نمایید زیرا جلا دهنده درون قرص از همان ابتدا وارد سیکل شده و تا زمانی که نیاز به جلادهنده است تقریبا 70 درصد میزان اولیه باقی می‌ماند. توصیه میکنیم که به صورت مداوم از برنامه Quick استفاده نکنید، زیرا بعد از اتمام کار این برنامه احیا سازی رزین به صورت اتومات با قدرت کمتری انجام می‌شود.

سوالات متداول

جرم گیری طبیعی ماشین ظرفشویی چگونه است؟

میتوانید یک فنجان سرکه سفید را بر روی سبد بالای ظرفشویی قرار دهید و یک برنامه معمولی دهید و اجازه دهید دستگاه بدون ظرف شروع به کار کند.

جلادهنده ظرفشویی در چه مرحله ای استفاده می شود؟

مایع جلادهنده به طور اتوماتیک در مرحله آخر آبکشی مصرف می‌شود.

آیا همیشه باید از نمک ظرفشویی استفاده کنیم؟

بله. در صورت استفاده از قرص‌های چند کاره، باز هم استفاده از نمک الزامی می‌باشد. همچنین فرقی نمی‌کند که از پودر استفاده می‌کنید یا قرص، دستگاه شما در هر دو حالت به نمک نیاز دارد.

جمع بندی:

در این مقاله به بررسی و معرفی انواع شوینده های ماشین ظرفشویی و کاربرد آنها پرداخته شد.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *