راهنمای واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی

فهرست موضوعات در این مطلب

در صورتی که قصد خرید ماشین ظرفشویی دارید یا اینکه از این دستگاه در منزل استفاده می کنید، نیاز است که با واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی آشنایی داشته باشید. این روزها ماشین ظرفشویی بیش از پیش در منازل مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه خیلی سریع به یکی از محبوب ترین وسایل آشپزخانه تبدیل شده است.

در واقع ماشین ظرفشویی علاوه بر اینکه ظروف را به خوبی می شوید، باعث می شود در مصرف آب و برق نیز صرفه جویی کنید. همچنین زمانی که قبلا به شستشوی ظروف اختصاص می دادید، می توانید استراحت کنید یا اینکه به انجام کار دیگری بگذرانید.

پیشتر مقاله های بسیاری درباره اطلاعات و ویژگی های مختلف ماشین ظرفشویی قرار داده ایم. از جمله این مقاله ها می توان به معرفی بهترین قرص ماشین ظرفشویی اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان همیشگی راهنمای واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی قرار دهیم. در صورتی که می خواهید با این واژگان آشنا شوید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

راهنمای واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی

  راهنمای واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی

سبدهای قابل تنظیم: Adjustable baskets

سبد بالایی را می‌توان به پایین یا بالا جابجا کرد تا فضای بیشتری برای ظروف بزرگتر در این قسمت‌ها ایجاد شود. این قابلیت، زمانی که می‌خواهید قابلمه، ماهیتابه، بشقاب‌های بزرگ و یا لیوان‌های شراب پایه بلند را بشوئید، به کار خواهد آمد.

تجهیزات ضد آبریزی: Anti-flood devices

شناور‌ها (float switch) میزان آب در کف ماشین را تشخیص می‌دهند و از پر شدن بیشتر جلوگیری می‌کنند. این شناورها در صورت وجود هرگونه مشکل در ماشین لباسشویی، از آبریزی جلوگیری می‌کنند. اگر شلنگی که ظرفشویی را پر می‌کند دارای نشتی باشد، آکوا-استاپ از آبریزی جلوگیری می‌کند.

ظرفشویی‌های توکار (یا یکپارچه): Built-in (also known as integrated) dishwashers

مدل‌های توکار، پشت کابینت آشپزخانه مخفی هستند. مدل‌های کاملا‍ً یکپارچه نیز تماماً پنهان شده‌اند و در بالای دربشان کنترل‌های مخفی دارند. انواع نیمه یکپارچه معمولاً دارای پانل کوچکی هستند که در بالای درب کابینت می‌توان آن را دید.

اصطلاحات ماشین ظرفشویی: ظرفیت: Capacity

ظرفیت یک ماشین ظرفشویی، تعداد ظرف‌هایی است که می‌تواند شسته و خشک کند، اگر طبق راهنمای سازنده پر شده باشد. مدل‌های کم حجم (compact) معمولاً می‌توانند چهار تا شش مکان ظرف را در خود جای دهند، ظرفشویی‌های اسلیم لاین (slimline) بین ۸ تا ۱۰ مکان ظرف و انواع معمولی (full size) گنجایش ۱۲ تا ۱۵ مکان ظرف را دارند.

قفل کودک: Child-safety lock

قابلیتی که مانع روشن شدن یا تغییر تنظیمات ماشین ظرفشویی توسط کودکان می‌شود. در برخی موارد، قفل کودک از باز شدن درب هنگام شستشو نیز جلوگیری می‌کند.

مدل کم‌ حجم (یا ماشین‌های ظرفشویی رومیزی): Compact (also known as table-top dishwashers)

ماشین‌های ظرفشویی کم حجم عموماً ۵۶cm عرض دارند و می‌توان آن‌ها را روی سطوح آشپزخانه با عرضی در حدود ۵۵cm قرار داد. این مدل‌ها تقریباً به اندازه‌ی ماکروفر یا یک کشوی بزرگ فضا اشغال می‌کنند. مدل‌های مجزا (رومیزی) مدتی است که در بازار موجودند، ولی مدل‌های کشویی یکپارچه (drawer-style integrated) نیز درحال فراگیر شدن هستند. مدل‌های کم حجم، بین چهار تا شش مکان برای ظروف گنجایش دارند.

پانل کنترل: Control panel

پانل کنترل نواری است که می‌توانید تمام نشانگرها، دکمه‌ها، صفحه نمایش‌ها و شاخص‌های کنترلی دستگاه را روی آن بیابید. در مدل‌های مجزا (freestanding) و نیمه-یکپارچه، این پانل بالای درب جلویی قرار دارد. در مدل‌های کاملاً یکپارچه، پانل کنترل روی لبه‌ی بالایی درب دیده می‌شود.

کشوی کارد و چنگال: Cutlery drawer

یک کشوی مخفی روی سبد بالایی برای کارد و چنگال و فنجان‌های قهوه طراحی شده ، این باعث افزایش فضا می‌شود.

استارت تأخیری: Delay start

عملکردی که با آن قادر خواهید بود تنظیمات را به گونه‌ای قرار دهید که ماشین پس از چند ساعت شروع به کار کند. در برخی مدل‌ها این تأخیر می‌تواند تا ۲۴ ساعت باشد.

قرص‌های ماشین ظرفشویی: Dishwasher tablets

در میان کاربران ماشین ظرفشویی، قرص‌ها نسبت به پودر رایج‌تر هستند.

نماد ایمنی ماشین ظرفشویی: Dishwasher safe symbol

نماد روی ظروف که میتوان با ماشین ظرفشویی آنها را بشورید. در واقع نماد استانداردی برای مشخص کردن ایمن بودن قطعات سفالی، شیشه‌ای یا پلاستیکی برای ماشین ظرفشویی وجود دارد. یک نماد رایج، تعدادی بشقاب در یک جعبه به شکل ماشین ظرفشویی را نشان می‌دهد که از بالا آب به شکل باران روی آن میریزد. خوب است بدانیم اقلام بسیاری را می‌توان بدون خطر، فقط در قفسه‌ی بالایی قرار داد. دلیل آن که قفسه‌ی بالایی بسیار آرام‌تر ظرفها را شستشو می‌کند و فشار آب در آن نسبت به قفسه‌های پایین‌تر، کمتر است، در نتیجه اقلام ظریف‌تر در آن کمتر در معرض آسیب هستند. اگر ظرفی باید به آرامی شسته شود، روی برچسبی در ته آن یا جعبه‌اش ذکر شده است. اگر مطمئن نیستید بهتر است ریسک نکنید و با دست بشورید تا پشیمان نشوید.

خشک کن: Drying

مشتریان به ما گفته‌اند که خشک کردن، قابلیت مهمی در ماشین ظرفشویی می‌باشد، بنابراین قابلیت خشک کنندگی در هر تستی برای ماشین ظرفشویی یک ستاره‌ی رتبه بندی به شمار می‌رود و جزئی از تست می‌باشد.

راهنمای واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی

سهولت استفاده: Ease of use

در هر تستی برای ماشین لباسشویی، این قابلیت روی امتیاز نهایی تأثیرگذار است و بر اساس پر و خالی کردن ماشین ظرفشویی و استفاده از کنترل‌های آن ارزیابی می‌شود.

برنامه‌ی زیست‌محیطی: Eco program

برنامه‌ی شستشویی که نسبت به برنامه‌ی اصلی زمان بیشتر ولی آب و انرژی کمتری مصرف می‌کند. معمولاً ماشین ظرفشویی دارای یک برنامه‌ی اصلی زیست محیطی بوده و تغییر نمی‌کند. ما برنامه‌ی زیست محیطی هر ماشین را تست می‌کنیم تا میزان مصرف انرژی و آب آن را نسبت به برنامه‌ی اصلی بسنجیم.

برچسب‌های بازده مصرف انرژی: Energy-efficiency labels

ماشین‌های ظرفشویی بر اساس بازده مصرف انرژی، از A+++ تا D درجه بندی می‌شوند که A+++ بیشترین بازده و کم‌ترین هزینه را دارد. این درجه‌بندی با انجام تست روی انرژی مصرف شده برای شستشوی تعدادی ظرف کثیف، با استفاده از چرخه‌ی استاندارد توصیه شده توسط سازنده انجام می‌شود. این برچسب‌ها شامل شکل‌هایی برای مصرف سالانه‌ی آب، بازده خشک کن، گنجایش و تولید صدا نیز می‌شوند.

ما هر ماشین ظرفشویی را با استفاده از ظروف مختلف و مشابه با آنچه در خانه مصرف می‌کنید آزمایش می‌کنیم. سپس بر اساس مصرف انرژی و آب در برنامه‌های اصلی و زیست‌محیطی ماشین و تخمین هزینه‌های سالانه (با فرض کار کردن ماشین به میزان ۵ روز در هفته و به مدت ۵۲ هفته) به آن ستاره می‌دهیم. مصرف انرژی نیز در نمره‌ی نهایی آزمون برای همه‌ی ماشین‌های ظرفشویی لحاظ می‌شود.

قفسه‌های تاشو: Flexible racks

سبدهای بالایی تاشو به شما این امکان را می‌دهند تا از فضا بیشترین بهره را ببرید. این قفسه‌ها می‌توانند دارای شاخه‌هایی باشند که برای ایجاد فضای بیشتر برای ظروف بزرگ قابل تا شدن هستند.

مدل‌های مجزا: Freestanding

این مدل‌ها رایج‌ترین انواع ماشین‌های ظرفشویی هستند و برای آشپزخانه‌هایی با فضای کافی مناسب می‌باشند.

پانل کنترل رو به جلو: Front-facing dishwasher control panel

این پانل‌ها در طرح‌های مختلف ارائه می‌شوند – ممکن است دکمه‌ها برجسته و یا لب به لب با سطح باشند، برخی ماشین‌ها دارای تاچ پدهای الکترونیکی هستند. پانل‌های LCD نیز رایج‌ هستند که جزئیات چرخه‌ی شستشو را نشان می‌دهند. ما پانل کنترل همه‌ی ماشین‌های ظرفشویی را بررسی می‌کنیم تا ببینیم استفاده از آن چقدر آسان است و آیا دارای قابلیت‌های مفید مثل تایمر هست یا خیر.

تمام سایز (سایز معمولی): Full-sized

بزرگترین و رایج‌ترین سایز بین ماشین‌های ظرفشویی. مدل‌های تمام سایز معمولاً ۶۰cm عرض دارند و می‌توانند ۱۲ تا ۱۵ مکان ظرف یا ۱۲۰ تا ۱۵۰ قلم را در خود جای دهند، با این حال، مدل‌های بزرگتر نیز وجود دارند. اگر فضای آشپزخانه‌ی شما کوچک است بهتر است از مدلهای اسلیم لاین یا کم حجم استفاده کنید.

منطق فازی: Fuzzy logic

با استفاده از سنسورهایی، شرایط شستشو را با توجه به میزان کثیف بودن ظروف تنظیم می‌کند. شستشوی سنسور دار (sensor wash) یک قابلیت مهم به شمار می‌رود.

حالت نیمه‌پر: Half load

برنامه‌ای که روی برخی مدل‌ها وجود دارد و به شما اجازه می‌دهد فقط به اندازه‌ی نیمی از ظرفیت ماشین ظرفشویی شستشو کنید. برای اطلاع از نحوه‌ی استفاده از این تنظیمات، به راهنمای دستگاه مراجعه نمایید. این برنامه انرژی کمتری مصرف می‌کند ولی نسبت به حالت پر تنها ۱۰ تا ۲۵% مصرف کمتری دارد، با این که ظرفیت ۵۰% کمتر است.

کنترل‌های ماشین‌های ظرفشویی پنهان: Hidden dishwasher controls

این کنترل‌ها روی لبه‌ی بالایی درب قرار دارند (برای ماشین‌های کاملا‍ یکپارچه). مزیت آن‌ها مخفی بودنشان هنگام بسته بودن درب است. این به ماشین نمای خروجی مدرن و یکنواختی می‌دهد.

برنامه‌ی شستشوی پرقدرت: Intensive program

برخی ماشین‌های ظرفشویی دارای یک برنامه‌ هستند که به طور ویژه برای اقلامی مثل قابلمه و ماهیتابه طراحی شده‌اند تا باقیمانده‌های غذایی که روی آن‌ها پخته یا خشک شده است تمیز کند. این برنامه نسبت به برنامه‌های اصلی دمای بالاتری دارد.

سَری‌های اسپری بزرگ: Large spray head

برخی مدل‌ها دارای سری‌های اسپری بزرگ یا بسیار بزرگ هستند که به تمیز کردن کثیفی‌های سرسخت کمک می‌کند.

راهنمای واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی

مکان ظرف: Place setting

برای توصیف گنجایش ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود، هر مکان ظرف شامل ۱۰ قلم ظروف چینی و کارد و چنگال؛ یک بشقاب غذاخوری؛ بشقاب سوپ خوری، بشقاب دسر؛ لیوان شیشه‌ای، فنجان چای خوری و نعلبکی، چاقو، چنگال، قاشق سوپ خوری، قاشق دسر و قاشق چای خوری می‌باشد. سایزهای مختلف سه گانه‌ی ماشین ظرفشویی طیف مشخصی از مکان‌های ظرف را در خود جای می‌دهند

کمک آبکشی: Rinse aid

ماشین‌های ظرفشویی برای سرعت بخشیدن به عملیات خشک کردن و جلوگیری از به وجود آمدن لکه، به rinse aid نیاز دارند. در برخی از ماشین‌ها چراغ‌های نشانگری وجود دارند که به شما می‌گویند چه زمانی نیاز به پر شدن هست.

نمک: Salt

نمک ماشین ظرفشویی به نرم کردن آب سخت و جلوگیری از ایجاد موج کمک می‌کند. برخی مدل‌ها دارای چراغ‌های نشانگر نمک هستند که به شما می‌گویند چه زمانی نیاز به پر شدن هست.

نیمه یکپارچه: Semi-integrated

این ماشین‌ها معمولاً پشت درب کابینت مخفی هستند، اما پانل کنترلشان همچنان در دید است. در برخی موارد دارای دربی هستند که طراحی شده تا در دید باشد، مثل مدل‌های کشویی کم حجم و retro-style تمام سایز اسمگ (Smeg) و سوان (Swan).

شستشوی سنسوری: Sensor wash

نام دیگری برای منطق فازی، میزان کثیفی آب درون ماشین را اندازه‌گیری و دما و مدت زمان شستشو را تنظیم می‌کند. برنامه‌های سنسور واش (شستشوی سنسوری) کارا به کار می‌آیند، زیرا بدان معنی هستند که ماشین ظرفشویی آب، انرژی یا زمان بیشتری از آنچه بار نیاز دارد، مصرف نمی‌کند.

اسلیم لاین(slimline)

همانطور که از نامشان پیداست، این مدل‌ها نسبت به مدل‌های تمام سایز، باریک‌تر هستند، در نتیجه فضای کمتری اشغال می‌کنند – معمولاً حدود ۴۵cm عرض دارند و ۸ تا ۱۰ مکان برای ظروف دارند (۱۰۰-۸۰ قلم).

بازده مصرف آب: Water efficiency

ماشین‌هایی را تست کرده‌ایم که تا ۲۱ لیتر آب در هر بار مصرف می‌کنند؛ برخی مدل‌های جدید ۶ لیتر در هر شستشو مصرف می‌کنند. شما از روی این مشخصات میتوانید متوجه شوید چقدر آب مصرف می شود در هر بار شستشو

سوالات متداول

قفل کودک ماشین ظرفشویی چیست؟

قابلیتی که مانع روشن شدن یا تغییر تنظیمات ماشین ظرفشویی توسط کودکان می‌شود. در برخی موارد، قفل کودک از باز شدن درب هنگام شستشو نیز جلوگیری می‌کند.

آیا حالت نیمه پر مصرف کمتری دارد؟

این برنامه انرژی کمتری مصرف می‌کند ولی نسبت به حالت پر تنها ۱۰ تا ۲۵% مصرف کمتری دارد، با این که ظرفیت ۵۰% کمتر است.

عملکرد برنامه eco ماشین ظرفشویی چگونه است؟

برنامه‌ی شستشویی که نسبت به برنامه‌ی اصلی زمان بیشتر ولی آب و انرژی کمتری مصرف می‌کند.

جمع بندی:

در این مقاله از ظرف پلاس، شما را با واژگان و اصطلاحات ماشین ظرفشویی آشنا کردیم. اکنون شما می دانید که هر کدام از اصطلاحات ماشین ظرفشویی و دکمه های آن دقیقا چه کارایی دارد.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *