آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

فیلتر ماشین ظرفشویی نیاز دارد که به صورت مرتب تمیز شود. در صورتی که پس از یک برنامه شستشو مشاهده کردید که لکه های غذا همچنان روی ظروف باقی مانده است، بهتر است فیلتر ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید.

آیا شما فیلتر ماشین ظرفشویی خود را تمیز می کنید؟ اصلا می دانید تمیز کردن این فیلتر را چگونه انجام دهید؟ نگران نباشید، زیرا در این مقاله قصد داریم روش درست تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دهیم.

برخی از ماشین های ظرفشویی قدیمی، از فیلتر هایی بهره می برند که به صورت خودکار تخلیه می شوند. یکی از دلایل بالا بودن صدای ماشین های ظرفشویی قدیمی نیز همین دلیل است. اما در ماشین های جدیدتر، فیلتری وجود دارد که باید به صورت دستی تمیز شود.

در صورتی که زمان تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی رسیده است و نمی دانید که این کار را چگونه انجام دهید، با ما در ادامه این مقاله از ظرف پلاس همراه باشید.

آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی 

زمان تمیزکردن فیلتر ماشین ماشین ظرفشویی

برای تمیزکردن فیلترهای قدیمی‌ (تمیزشونده) یک بار در ماه از سرکه سفید و جوش شیرین یا از تمیزکننده ماشین ظرفشویی استفاده کنید. فیلترهای جدید نیز باید حداقل یک بار در ماه تمیز شوند. اگر احساس می‌کنید ظروف بعد از شستشو دارای لکه است و تکه‌های غذا و رسوب باقی مانده، یا ماشین بوی ناخوشایندی می‌دهد باید مرتباً فیلتر را تمیز کنید.

تمیز کردن فیلتر فقط چند دقیقه طول می‌کشد و وسیله خاصی نیاز ندارد. صرف وقت برای تمیز کردن آن، ارزش صرفه‌جویی در زمان و انرژی لازم برای شستن دوباره ظروف را دارد.

آنچه نیاز دارید:

تجهیزات و ابزارها:

کاسه بزرگ
پارچه یا اسفنج
مسواک قدیمی
برس نایلونی با موی نرم

مواد:

مایع ظرفشویی حاوی مواد چربی زدا
سرکه سفید (اختیاری)
جوش شیرین

پیش از مطالعه ادامه این مقاله، پیشنهاد می کنیم برای استفاده از بهترین شوینده های بازار، مقاله معرفی انواع قرص ماشین ظرفشویی را از دست ندهید.

دستورالعمل

۱- فیلتر ماشین ظرفشویی را پیدا کنید.

از آنجا که فیلتر در کف داخلی ماشین ظرفشویی قرار دارد، قفسه پایین را بیرون بیاورید تا به راحتی به آن دسترسی پیدا کنید. اکثر فیلترهای دستی (جدید) با پیچاندن باز و بسته می‌شوند و فلش راهنما دارند. بعضی از فیلترها یک استوانه‌ی تک هستند، بعضی دیگر فیلتر دیگری در زیر استوانه دارند. معمولا فیلترهای زیری (تخت/صاف/یکدست) در جای خود قفل نمی‌شوند و با استفاده از سوراخ وسط فیلتر می‌توان آنها را به راحتی برداشت و شما به هیچ ابزاری نیاز نخواهید داشت.

۲- فیلتر را درآورید.

فیلتر استوانه ای را به سمت فلش راهنما بچرخانید تا قفل آن باز شود. اغلب قفل آن با چرخاندن خلاف جهت عقربه ساعت باز می‌شود. بعد از باز شدن قفل، آن را به آرامی ‌بالا بکشید تا از کف ماشین ظرفشویی خارج شود. اگر فیلتر دوم وجود دارد، آن را نیز بردارید.

۳- یک محلول تمیزکننده تهیه کنید.

یک کاسه بزرگ را با آب داغ و چند قطره مایع ظرفشویی یا صابون پر کنید. برای بهتر تمیز شدن فیلتر از مواد شوینده خوب حاوی مواد چربی‌گیر استفاده کنید.

۴- فیلتر را خیس کرده و برس بکشید.

فیلتر(ها) را در محلول تمیز کننده قرار دهید و اجازه دهید چند دقیقه خیس بخورد تا رسوبات آن شل شود. اگر تکه‌هایی از برچسب‌های کاغذی به فیلتر چسبیده باشد این کار بسیار مفید خواهد بود. با استفاده از اسفنج، مسواک قدیمی یا برس نایلونی با موی نرم، هرگونه رسوب و آشغال چسبیده به فیلتر را جدا کنید.

آموزش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

۵- خوب بشویید.

فیلتر (ها) را در آب داغ بشویید.

۶- محل قرارگیری فیلتر را پاک کنید.

اسفنج یا پارچه را به محلول آب گرم و صابون آغشته کرده و دهانه محل قرارگیری فیلتر را پاک کنید تا ذرات غذا یا چربی آنجا چسبیده، پاک شود.

۷- فیلتر (ها) را در جای خود بگذارید.

مراحلی را که برای درآوردن فیلتر (ها) استفاده کرده اید معکوس کنید. ابتدا فیلتر زیرین(صاف/تخت) را بگذارید سپس فیلتر استوانه‌ای تمیز شده را گذاشته و بچرخانید. مطمئن شوید که آن را در جای خود محکم قفل کرده اید. اگر فیلتر‌ها آسیب دیده یا خراب شده‌اند آنها را تعویض کنید.

نکاتی برای کمک به تمیز نگهداشتن فیلتر ماشین ظرفشویی

  • غذای اضافی ظرف‌ها را قبل از قراردادن در ماشین ظرفشویی پاک کنید.
  • ماهی یکبار ماشین ظرفشویی را خالی روشن کنید. این کار از تجمع چربی در فضای داخلی و فیلتر جلوگیری می‌کند. مقدار دو فنجان سرکه سفید را در یک ظرف بدون در ریخته و روی قفسه بالا قرار دهید. در انتها چرخه شستشوی آب گرم منظم/عادی را اجرا کنید.
  • زمان تمیز کردن فیلتر را برای یادآوری در تقویم خود علامت بزنید تا هر ماه این کار را انجام دهید.

سوالات متداول

فیلتر ماشین ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟

برای تمیزکردن فیلترهای قدیمی‌ (تمیزشونده) یک بار در ماه از سرکه سفید و جوش شیرین یا از تمیزکننده ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

چند وقت یکبار ماشین ظرفشویی باید خالی روشن شود؟ چرا؟

ماهی یکبار ماشین ظرفشویی را خالی روشن کنید. این کار از تجمع چربی در فضای داخلی و فیلتر جلوگیری می‌کند.

وظیفه فیلتر ماشین ظرفشویی چیست؟

وظیفه فیلتر به دام انداختن تمام ذرات و جلوگیری از رسوب مجدد آنها روی ظروف است.

جمع بندی:

در این مطلب، روش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دادیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *