بررسی دلیل عدم عملکرد کلیدهای ماشین ظرفشویی

چیزی بد تر از این نیست که پس از یک روز شلوغ زمان شستشوی ظروف فرا رسیده باشد و با عدم عملکرد کلیدهای ماشین ظرفشویی روبرو شویم. برای شروع کار ظرفشویی باید تنظیماتی را به وسیله کلیدهای ظرفشویی انجام دهیم. اما ممکن است گاهی دکمه های ظرفشویی کار نکند و یا پنل لمسی آن از کار افتاده باشد. در این لحظه تعداد زیادی از ظرف های نشسته برای شما باقی مانده است.

اما دلیل اصلی عدم عملکرد کلیدهای ماشین ظرفشویی چیست؟ چرا این دکمه ها از کار افتاده اند؟ در این مقاله قصد داریم به این پرسش ها پاسخ دهیم. اگر کلیدهای ماشین ظرفشویی شما نیز از کار افتاده و به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل هستید، پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را به دقت مطالعه نمایید. این مطلب به بررسی و پیشنهادهایی را برای رفع مشکل پیش آمده اختصاص دارد. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

بررسی دلیل عدم کارکرد کلیدهای ماشین ظرفشویی 

بررسی دلیل عدم عملکرد کلیدهای ماشین ظرفشویی

گاهی احتمال دارد که کلیدهای ظرفشویی فرمان نگیرد و دستگاه شما دچار مشکل عدم کارکرد دکمه های ظرفشویی شود. کلید های ماشین ظرفشویی معمولا به دو صورت تاچ یا لمسی و یا به صورت کلید بوده که در هر دو صورت در هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی نیاز است که با استفاده صحیح از ماشین ظرفشویی از خرابی کلید های ماشین ظرفشویی جلوگیری به عمل آید.

ماشین ظرفشویی در سیستم خود برای کار کردن نیاز به برد و کلید های فرمان داشته تا دستورات و نوع انتخاب برنامه انجام گرفته را توسط برد به قطعات ماشین ظرفشویی منتقل کند و ظرفشویی شروع به کار کند. پس بهتر است بدانید که علت عدم عملکرد دکمه های ظرفشویی به دو دسته تقسیم میشود :

  • عدم استفاده صحیح از ظرفشویی
  • بروز اختلالات فنی

اگر در انتخاب شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی خود تردید دارید، می توانید مقاله معرفی انواع شوینده و قرص ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید.

کلید های ماشین ظرفشویی با فعال بودن قفل کودک کار نمی کند

قفل کودک در تمامی مدل‌های ظرفشویی عملکردی است که سبب میشود به واسطه فعال سازی آن بتوانید به جهات مختلف مثل حضور کودکان در منزل و … عملکرد سایر دکمه‌های ظرفشویی را غیر فعال کنید.
برای پیشگری از تغییر تنظیمات با کلید قفل کودک می توانید تمامی کلید های دستگاه را قفل کرده و یا آزاد کنید. البته گاهی نمایش ارور و خطاهایی غیر از قفل کودک نیز میتواند سبب عدم کارکرد ظرفشویی شود.

فعال بودن قفل کودک در ظرفشویی ال جی

برای فعال شدن قفل کودک در ظرفشویی ال جی باید دستگاه در حین کار باشد، کلید child lock را به مدت 3 ثانیه فشار دهید. تمامی عملکردها به غیر از دکمه های قفل کودک و power (روشن و خاموش کردن دستگاه) غیر فعال می گردد. خاموش شدن ظرفشویی ال جی یا از برق کشیدن ظرفشویی باعث غیر فعال شدن عملکرد قفل کودک نمیشود. باید دستگاه روشن شود و با نگه داشتن کلید child lock قفل کودک را غیر فعال کرد تا بتوان به دستگاه برنامه شستشو داد.

زمانیکه نمی توانید برنامه انتخاب کند ابتدا باز بودن درب و سپس قفل کودک را چک نمایید.

گاهی ارور یا کد خطا CL که مربوط به قفل کودک ماشین ظرفشویی ال جی می‌باشد روی دستگاه شما نمایان میشود که جهت غیر فعال سازی این عملکرد برای برطرف کردن ارور CL می‌توانید کلید Child Lock را برای 3 تا 5 ثانیه نگه دارید تا قفل کودک غیرفعال شده و همه کلیدها بتوانند به درستی کار کنند. در صورت عدم رفع ایراد ظرفشویی شما نیاز به تعمیرات پیدا کرده و بهتر است برای تعمیر ظرفشویی به ما اطلاع دهید.

فعال بودن قفل کودک در ظرفشویی جی پلاس

در ماشین ظرفشویی جی پلاس در مدل K462 اگر چند ثانیه دکمه ALT را فشار دهید قفل کودک فعال میشود و در مدل K351 ظرفشویی Gplus با فشردن 3 تا 4 ثانیه کلید DELAY قفل کودک فعال میشود. در چنین حالتی سایر دکمه ها برای عملکرد ظرفشویی جی پلاس شما غیر فعال میگردد.

جهت غیر فعال سازی عملکرد قفل کودک در ظرفشویی جی پلاس همان گزینه های ذکر شده در مدل های اعلام شده را چند ثانیه فشار دهید تا عملکرد قفل کودک در ظرفشویی شما غیر فعال گردد.

نداشتن کلید Start یا همان کلید شروع به کار در ماشین ظرفشویی

گاهی یکی از علت‌هایی که سبب میشود تا در برخی از ظرفشویی های ال جی، عملکرد سایر دکمه ها و پنل غیر فعال شود، این است که بد از انتخاب برنامه و بسته شدن درب، ظرفشویی شروع به کار میکند.

پس بهتر است بدانید که بعضی از مدل‌های ماشین ظرفشویی ال جی کلید Start ندارند به همین دلیل به محض انتخاب برنامه و بستن درب ظرفشویی، دستگاه شروع به کار میکند. بستن درب در این مدل ظرفشویی‌ها حکم شروع به کار را دارد و دکمه‌های تکمیلی کار نمیکند و دیگر نمیتوانید برنامه اصلی را تغییر دهد.

در این مقاله از ظرف پلاس پیشنهاد میکنیم در این مدل از ظرفشویی های ال جی درب را نیمه باز بگذارید و برنامه مد نظر را انتخاب کنید. پس از اطمینان از برنامه انتخابی درب ظرفشویی را ببندید.

در صورتی که از برنامه‌ای که انتخاب کرده بودید کلا منصرف شدید دستگاه را خاموش/روشن و درب را باز و بسته کنید و مجدد قبل از بستن درب، برنامه مد نظر را انتخاب کنید.

بررسی دلیل عدم کارکرد کلیدهای ماشین ظرفشویی

عدم عملکرد برنامه تکمیلی در بعضی از برنامه های اصلی ظرفشویی

برنامه‌های تکمیلی در همه برنامه‌های اصلی کار نمیکند. به همین دلیل گاهی امکان دارد تمایل داشته باشید در یک برنامه اصلی، برنامه تکمیلی انتخاب کنید. اما بهتر است بدانید که بعضی از برنامه‌های تکمیلی قابل انتخاب در تعدادی از برنامه‌های اصلی نمی باشند. مثلا در برنامه Power ظرفشویی ال جی، کلید برنامه تکمیلی Spray تعریف نشده است و امکان انتخاب این برنامه تکمیلی وجود ندارد. پس این به دلیل عدم کارکرد دکمه ظرفشویی و ایراد در کلیدهای ظرفشویی شما نیست.

عدم کارکرد دکمه ‌های ظرفشویی با بروز ایرادات فنی

یکی دیگر از دلایل عدم کارکرد دکمه های ظرفشویی میتواند ایجاد اختلال و مشکلات فنی در ظرفشویی شما باشد. برای حل مشکلات فنی که اختلال در عملکرد دستگاه ایجاد میکند بهترین راه‌ حل مشاوره و کمک از تکنسین تعمیرات ظرفشویی است.

خرابی کلیدها یا صفحه لمسی ظرفشویی

اگر صفحه نمایش ماشین ظرفشویی روشن می‌شود ولی دکمه‌ها کار نمی‌کنند، اگر برخی از دکمه‌ها کار می‌کنند و برخی دیگر ‌نه یا اگر صفحه لمسی ماشین ظرفشویی شما عمل نمیکند و فرمان نمیگیرد، نخستین اقدام پیشنهادی جهت تشخیص علت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی، تست عملکرد صفحه نمایش این دستگاه است. برای تست این بخش، ابتدا مطمئن شوید که صفحه نمایش ماشین ظرفشویی روشن می‌شود و در واقع ماشین ظرفشویی کار می‌کند.

در صورت روشن شدن صفحه نمایش ماشین ظرفشویی، تعدادی از دکمه ها را فشار داده و کار کردن آنها را امتحان نمایید. در صورت کار نکردن برخی از دکمه‌ها یعنی اشکال پیش آمده و نیاز است تا برای بررسی عدم کارکرد دکمه های ظرفشویی از تکنسین حرفه‌ای کمک بگیرید تا مشکل ظرفشویی شما را حل کنند.

خرابی برد ظرفشویی

در صورت کار نکردن دکمه های ماشین ظرفشویی مورد دیگری که باید تست و بررسی گردد خرابی برد و همان اختلالت فنی است. همانطور که مغز انسان تمامی فرمان‌ها را صادر می‌کند، برد کنترل اصلی نیز مانند مغز ماشین ظرفشویی عمل کرده و وظیفه ارسال فرمان و ایجاد ارتباط قطعات با یکدیگر را بر عهده دارد. هنگامی که این قطعه دچار مشکل شود دیگر فرمان‌های جدید اجرا نخواهند شد و در نتیجه صفحه کلید که وظیفه دریافت تنظیمات را دارد، کار نخواهد کرد.

سوالات متداول

وظیفه برد ماشین ظرفشویی چیست؟

همانطور که مغز انسان تمامی فرمان‌ها را صادر می‌کند، برد کنترل اصلی نیز مانند مغز ماشین ظرفشویی عمل کرده و وظیفه ارسال فرمان و ایجاد ارتباط قطعات با یکدیگر را بر عهده دارد.

قفل کودک در ظرفشویی جی پلاس در مدل K462 چگونه فعال می شود؟

در این مدل اگر چند ثانیه دکمه ALT را فشار دهید قفل کودک فعال میشود.

نحوه فعال شدن قفل کودک در ظرفشویی ال جی چگونه است؟

برای فعال شدن قفل کودک در ظرفشویی ال جی باید دستگاه در حین کار باشد، کلید child lock را به مدت 3 ثانیه فشار دهید.

جمع بندی:

در این پست از وب سایت ظرف پلاس، به بررسی دلایل عدم عملکرد کلیدهای ماشین ظرفشویی پرداخته شد.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *