معرفی و بررسی کامل اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی

استفاده روز افزون از ماشین ظرفشویی باعث شده است که در زمان شستشوی ظروف وقت زیادی را صرفه جویی کنیم. اما آیا می دانید که هرکدام قطعات ماشین لباسشویی چه وظیفه ای را برعهده دارند؟ در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی کامل اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی بپردازیم. در صورتی که شما نیز در منزل از این وسیله کاربردی استفاده می کنید، مطالعه این مقاله به شما توصیه می شود.

شستشوی ظروف به واسطه هماهنگی این قطعات صورت می پذیرد. شناخت قطعات ماشین ظرفشویی کاربرد زیادی در زمان عیب یابی دستگاه دارد. ممکن است پس از مدتی ماشین ظرفشویی دچار مشکل شود که با داشتن اطلاعات کافی درباره قطعات دستگاه، می توانید به عیب ماشین ظرفشویی خود پی ببرید.

مقاله ای که برای شما آماده کرده ایم،می تواند به شما در عیب یابی ماشین ظرفشویی خود کمک زیادی کند. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

معرفی و بررسی کامل اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی

 معرفی کامل اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی

برد الکتریکی ماشین ظرفشویی

برد نقش اصلی را در ماشین ظرفشویی ایفا می‌کند. این وسیله تمامی عملیات لازم در فرآیند شست و شو را بر عهده دارد. یعنی عملکرد تمامی قطعات بر عهده برد الکتریکی است. لازم به ذکر است در صورت اتصالی ظرفشویی، اولین قطعه‌ای ‌که ممکن است آسیب ببیند برد است. بنابراین حواستان به این نکته باشد. نمایان کردن کدهای خطای ماشین ظرفشویی در صورت خرابی، بر عهده برد است.

درخت سیم کشی ماشین ظرفشویی

این قطعه مسئول انتقال فرمان‌های ‌برد ظرفشویی به دیگر نقاط است. یعنی هر فرمانی که از برد صادر می‌شود توسط درخت سیم کشی به تمامی قطعات ارسال می‌شود. همچنین فرمان‌ها ‌و اطلاعات لازم از قطعات را نیز به برد الکتریکی منتقل می‌کند.

تایمر ماشین ظرفشویی

تایمر همانطور که از نامش پیداست، زمان لازم برای شست و شو را تنظیم می‌کند. به کمک تایمر شما می‌توانید مقدار زمان لازم برای شست و شو را تنظیم کنید.

سنسور ماشین ظرفشویی

سنسور مسئول تشخیص دمای آب ماشین ظرفشویی است. یعنی درجه آب را با توجه به میزان کثیفی یا برنامه شست و شو تنظیم می‌کند. این قطعه اینکار را توسط تشخیص دما و رساندن اطلاعات دمایی به برد انجام می‌دهد. برد نیز با دریافت اطلاعات دمایی فرمان قطع و وصل المنت ماشین ظرفشویی را صادر می‌کند.

هیتر لوله‌ای ‌و ترموستات

این قطعه آب ماشین ظرفشویی را گرم می‌کند. یعنی در صورت خراب شدن این قطعه آب گرم نمی‌‌شود. هیتر لوله‌ای ‌و ترموستات اینکار را توسط المنت کف انجام می‌دهند.

المنت کف

همانطور که در ابتدای این مقاله از سایت ظرف پلاس گفته شد، این قطعه مسئول گرم کردن آبی است که در داخل پمپ شست و شو جریان دارد.

شیر برقی شیلنگ دار

وظیفه اصلی این قطعه کنترل مقدار آب ورودی به داخل ظرفشویی است. در واقع شیر برقی عملیات خود را توسط قطع و وصل شدن جریان الکتریکی توسط هیدروستات انجام می‌دهد. خروجی آب، هسته فلزی متحرک، ممبران، سیم پیچ مقاومت، صافی آب ورودی، اتصال آب ورودی، بدنه شیر برقی، لاستیک فشار شکن، فنر و لاستیک سر هسته از اجزای اصلی شیر برقی هستند.

هیدروستات ماشین ظرفشویی

هیدروستات مسئول حفظ سطح آب در حد نرمال است. این قطعه با بررسی سطح آب داخل دیگ، از سرازیر شدن آب جلوگیری می‌کند. یعنی هنگام پر شدن ماشین ظرفشویی، وقتی آب به سطح نرمالی رسید از اضافه شدن آب بیشتر جلوگیری می‌کند.

هیدروستات به صورت دو قلو داخل ظرفشویی قرار دارد. بنابراین یک جفت از این قطعه داخل هر ماشین ظرفشویی نصب شده است. این قطعه در سه دوره زمانی آب ماشین ظرفشویی را بررسی می‌کند: زمانی که دیگ خالی است. زمانی که در حال پر شدن است و زمانی که کاملا پر شده باشد.

کیت تنظیم کننده قفسه ماشین ظرفشویی

این کیت برای تنظیم ارتفاع قفسه تنظیم می‌شود. یعنی به قفسه ماشین ظرفشویی متصل شده و در صورت لزوم می‌توان ارتفاع قفسه را تنظیم نمود.

سوئیچ فلوتر ماشین ظرفشویی

مکان قرار گیری سوئیچ فلوتر، کف ماشین ظرفشویی است. در صورتی که ماشین ظرفشویی دچار آبریزی شود، آب به قسمت کف سینی می‌رسد. در نتیجه شناور یونولیتی را به سمت بالا هدایت می‌کند. هنگام بروز این مشکل میکروسوئیچ وارد عمل می‌شود. از طریق ارسال پیام آبریزی به برد فرمان می‌دهد تا دستگاه تخلیه شود. در غیر اینصورت ماشین ظرفشویی تخلیه نکرده و دستگاه دچار مشکل می‌شود.

موتور شست و شوی ماشین ظرفشویی

وقتی ماشین ظرفشویی شروع به کار می‌کند، پاشیده شدن یکنواخت و صحیح محلول شوینده بر روی ظروف، بر عهده موتور شست و شو است. عملیات این قطعه بسیار مهم است. در صورت خراب شدن، ماشین ظرفشویی کارایی خود را از دست می‌دهد.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

همانطور که از نامش پیداست، پمپ تخلیه مسئول تخلیه مواد شوینده است. یعنی هنگامی که پروسه شست و شو رو به اتمام است، پمپ تخلیه محلول را تخلیه می‌کند. بلافاصله پس از تخلیه آب و مواد شوینده، آن را وارد کاسه شست و شو می‌کند.

فیلتر یا صافی ماشین ظرفشویی

همانطور که می‌دانید محلول شست و شو مواد غذایی را از روی ظروف پاکسازی می‌کند. فیلتر یا صافی در مسیر محلول شست و شو و پمپ تخلیه قرار گرفته است. این فیلتر در واقع با بررسی محلول تخلیه شده، قطعات درشت و یا مضر که به سمت پمپ می‌روند را مانند صافی می‌گیرد تا به پمپ آسیب نرسد. این فیلتر دو دو نوع در ماشین ظرفشویی یافت می‌شود. یکی از آن‌ها ‌فیلتر کف است که در کف دیگر قرار دارد. دیگری نیز فیلتر لوله‌ای ‌است که در مرکز فیلتر کف قرار گرفته است. همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به قرص ماشین ظرفشویی که پیشتر برای شما قرار دادیم را مطالعه کنید.

معرفی کامل اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی

دستگیره درب ظرفشویی

این قطعه عمل روشن و خاموش شدن دستگاه در هنگام باز و بسته بودن درب را انجام می‌دهد.

غلطک قفسه ظروف و محورها

این قطعه به قفسه ظروف می‌چسبد. در واقع این قطعه سبب چرخش سریع و راحت قفسه‌ها ‌به سمت داخل و خارج می‌شود. حواستان باشد این قطعه را به طور مرتب بررسی کنید. چرا که در صورت خرابی مانع از چرخش قفسه‌ها ‌می‌شوند. اگر دچار صدمه فیزیکی شده باشند، باید آن‌ها ‌را با قطعه اصلی و اورجینال تعویض نمائید.
مخزن مایع ماشین ظرفشویی

مخزن مایع ماشین ظرفشویی دارای دو بخش مخزن مایع جلا دهنده و جا پودری است. در هر بخش نیز مایع مخصوص آن بخش ریخته می‌شود.

سوالات متداول

وظیفه فیلتر ماشین ظرفشویی چیست؟

این فیلتر در واقع با بررسی محلول تخلیه شده، قطعات درشت و یا مضر که به سمت پمپ می‌روند را مانند صافی می‌گیرد تا به پمپ آسیب نرسد.

هیدروستات چه کاری انجام می دهد؟

هیدروستات مسئول حفظ سطح آب در حد نرمال است. این قطعه با بررسی سطح آب داخل دیگ، از سرازیر شدن آب جلوگیری می‌کند.

وظیفه سنسور ماشین ظرفشویی چیست؟

سنسور مسئول تشخیص دمای آب ماشین ظرفشویی است. یعنی درجه آب را با توجه به میزان کثیفی یا برنامه شست و شو تنظیم می‌کند.

جمع بندی:

در این مقاله، تمام قطعات ماشین ظرفشویی را بررسی و به شما معرفی کردیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *