بررسی مهمترین دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از بهترین لوازم در آشپزخانه می باشد. این دستگاه نه تنها باعث صرفه جویی در وقت و مصرف آب می شود، بلکه دیگر با شستشوی خسته کننده ظروف به وسیله دست باید خداحافظی کرد. هرچند برخی از ظروف همچنان باید با دست شسته شود اما تعداد آنها محدود است. ممکن است پس از گذشت مدتی از خرید ماشین ظرفشویی، با زنگ زدگی آن روبرو شوید. اما دلیل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی چیست؟

روبرو شدن با زنگ زدگی در فضای داخلی ماشین ظرفشویی یک اتفاق ناراحت کننده است. اما روش هایی کاملاً موثر وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها با این مشکل خداحافظی کنید. ممکن است پس از گذشت چند سال، به وسیله استفاده مداوم با زنگ زدن سبد یا بدنه داخلی ماشین ظرفشویی روبرو شویم. در این موقعیت بهتر است که ابتدا دلیل بروز این مشکل را بررسی کنیم. پس از مشخص شدن دلیل می توان این مشکل را به راحتی حل کرد.

در صورتی که شما نیز با این مشکل روبرو شده اید، برای رفع این تجربه تلخ پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را به دقت مطالعه نمایید تا مشکل تان رفع شود.

اگرچه در مشخصات ماشین ظرفشویی، عبارت استیل ضد زنگ را برای بدنه داخلی ماشین ظرفشویی می بینیم، اما این عبارت همیشه درست نیست! در واقع حتی استیل ضد زنگ هم اگر به درستی نگهداری نشود، پس از مدتی زنگ می زند. به همین دلیل است که افراد زیادی تصور میکنند زنگ زدگی ماشین ظرفشویی هیچ وقت اتفاق نمی افتد.

بررسی مهمترین دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

بررسی مهمترین دلایل زنگ زدن ماشین ظرفشویی

 

استفاده از مواد شوینده نامناسب

استفاده از شوینده‌های غیر استاندارد و بی‌کیفیت هم می‌تواند موجب زنگ زدن و علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی شود. سبد و استیل داخلی ماشین ظرفشویی به مرور زمان اگر تحت تاثیر قرص ماشین ظرفشویی بی کیفیت قرار گیرند امکان دارد که دچار زنگ زدگی و به استیل داخلی و سبد ظرفشویی آسیب بینند.

استفاده نادرست از نمک و مایع جلادهنده ظرفشویی

اگر بیش از حد مشخصی از نمک و مایع جلادهنده استفاده می کنید، باید منتظر زنگ زدگی داخل ماشین ظرفشویی خود باشید. زیرا مصرف نادرست و بیش از حد این شوینده‌ها میتوانید موجب زنگ زدن ظرفشویی شما شود.

عدم استفاده از قیف مخصوص ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل خوردگی و زنگ زدگی داخل ظرفشویی، پوسیدگی سبد ماشین ظرفشویی و علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی این است که از قیف در هنگام اضافه کردن مایع جلادهنده و نمک استفاده نکنید. به همین دلیل نشت نمک و شوینده‌های ظرفشویی میتواند یکی از علتهای این مشکل باشد.

پس توجه داشته باشید که عدم استفاده از قیف‌، می‌تواند به مرور زمان باعث زنگ زدگی داخلی ماشین ظرفشویی و در نهایت در بدبینانه‌ترین حالت ممکن باعث از بین رفتن استیل دستگاه ‌شود.

بررسی مهمترین دلایل زنگ زدن ماشین ظرفشویی

سوب مواد غذایی به جامانده در ظروف، یکی از علت زنگ زدن ظرفشویی

یکی از شایع ترین دلایل زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی رسوب مواد غذایی به جا مانده در ظرف‌ها به بافت و بدنه دستگاه است. به این نکته خوب توجه کنید، رسوب مواد غذایی به جا مانده در بلند مدت میتواند یکی از دلایل خرابی ظرفشویی ‌شود و شما را برای تعمیر ظرفشویی مجبور می‌کند.

ایراد در خط تولید و کیفیت پایین تولید برخی از ظرفشویی ها، یکی از علت های زنگ زدن داخل ظرفشویی
مواردی همچون :
1. خریدن برندهای ظرفشویی نامعتبر و ناشناخته
2. کیفیت پایین قطعات به کار برده شده در محصول
3. ایراد در خط تولید محصول
شاید به مرور زمان در این 3مورد با مشکل زنگ زدگی ظرفشویی رو به رو شوید.

علت زنگ زدگی سبد داخلی ظرفشویی چیست؟

اگرچه احتمال خیلی کمی وجود دارد که سطح داخلی ماشین ظرفشویی شما زنگ بزند، ولی قفسه ها می توانند پس از چند سال استفاده دچار این مشکل شوند. هنگامی که قفسه ها، بر اثر دلایل مختلف محافظ لاستیکی خود را از دست بدهند، فلز زیر آن ممکن است در اثر زمان طولانی در معرض آب قرار گرفته و زنگ زده شود. یکی از راه های جلوگیری از این کار، قرار دادن ظروف به روش صحیح است.

معمولا بی‌دقتی در گذاشتن ظروف و برداشتن آن از سبد ظرفشویی، سبب می‌شود تا تیزی چاقوها، قاشق و چنگال و لبه های ظروف سبب خراشیده شدن پوشش سبد ماشین ظرفشویی ‌شود. شاید این خراش ها در ابتدا سطحی به نظر برسند ولی همین خراش کوچک نیز کافیست تا به مرور زمان یاعث زنگ زدن سبد ظرفشویی شود.

بررسی مهمترین دلایل زنگ زدن ماشین ظرفشویی

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی ظرفشویی

در صورتی که در بخشی از سبد ماشین ظرفشویی، لکه ای از زنگ زدن مشاهده کردید، بلافاصله دست به کار شوید و برای پاک کردن آن و شستشوی سبد اقدام کنید.

پس از اتمام شستشو درب ظرفشویی را باز کنید تا بخار داغ خارج شود. سپس سریعا چاقوها و قاشق و چنگال‌ها را خارج کنید و خشک نمایید تا احتمال زنگ زدن آنها کاهش یابد.

قبل از قرار دادن ظروف در ظرفشویی، حتما یک مرحله ظروف را تمیز کنید تا ذرات غذایی چسبیده به آنها وارد دستگاه نشود.

رفع مشکل علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

روش کاربردی دیگر برای رفع مشکل زنگ زدن داخل ماشین ظرفشویی که بیشتر جنبه پیشگیری دارد، تمیز کردن جلا دهنده و نمک ظرفشویی پس از شارژ کردن مخزن آن‌ها است.

هرگاه قصد شارژ مخزن نمک و یا مایع جلادهنده را داشتید، از قیف مخصوص استفاده کنید تا مواد بیرون نریزند. پس از استفاده هم حتما سطح استیل را تمیز کنید تا باقی مانده نمک و جلادهنده ظرفشویی باعث آسیب دیدگی نشود.
همچنین بهتر است تنها از برندهای معتبر و مورد تایید شوینده برای ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید.

نکته دیگر این که محفظه شوینده ماشین را طبق استانداردهای تعیین شده در راهنمای دستگاه پر کنید. برای اطلاع دقیق از این میزان حتما دفترچه راهنمای محصول خود را مشاهده کنید.

سوالات متداول

اصلی ترین دلیل زنگ زدن سبد ماشین ظرفشویی چیست؟

یکی از شایع ترین دلایل، رسوب مواد غذایی به جا مانده در ظرف‌ها به بافت و بدنه دستگاه است.

آیا شوینده ها در زنگ زدن ظرفشویی تاثیر دارند؟

بله. استفاده از شوینده‌های غیر استاندارد و بی‌کیفیت هم می‌تواند موجب زنگ زدن و علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی شود.

آیا قفسه ماشین ظرفشویی هم زنگ می زند؟

اگرچه احتمال خیلی کمی وجود دارد که سطح داخلی ماشین ظرفشویی شما زنگ بزند، ولی قفسه ها می توانند پس از چند سال استفاده دچار این مشکل شوند.

جمع بندی:

در این مقاله از سایت ظرف پلاس، دلایل ایجاد زنگ زدگی در ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم. همچنین روش کاربردی برای رفع این مشکل را ارائه دادیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *