بررسی دلایل صدای ماشین ظرفشویی + راه حل

پس از یک مهمانی شلوغ که ظروف بسیار زیای کثیف شده، بیش از پیش به اهمیت ماشین ظرفشویی پی می بریم. خیلی لذت بخش است که دیگر نگران کثیف بودن ظروف پس از مهمانی نباشیم. اما همین ماشین ظرفشویی که وجودش نعمت است، در صورت خرابی هزینه زیادی روی دستمان می گذارد. شنیدن صدای ماشین ظرفشویی اگر از نوع غیر معمولی باشد باعث نگرانی خواهد شد.

لازم به ذکر است که از نظر بهداشتی، شستشوی ظروف به وسیله ماشین ظرفشویی بهتر از شستشو با دست است. زیرا پس از شستشوی ظروف، در ماشین ظرفشویی خشک می شوند. اما برخی اوقات صدای ماشین ظرفشویی غیر عادی می شود که می تواند یک هشدار باشد.

ممکن است پس از شروع چرخه شستشو در ماشین ظرفشویی با صدای غیر عادی و زیادی روبرو شویم. به نوع صدایی که می شنوید دقت کرده اید؟ در ادامه این مقاله قصد داریم دلیل به وجود آمدن صداهای غیر عادی ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم. در صورتی که شما نیز با این مشکل روبرو شده اید، می توانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بررسی دلایل صدای ماشین ظرفشویی + راه حل بررسی دلایل صدای ماشین ظرفشویی + راه حل 

چه نوع صدایی از ماشین ظرفشویی می شنوید؟

تولید صدای زیاد ماشین ظرفشویی یکی از مشکلات آزار دهنده ماشین های ظرفشویی می‌باشد.

  • صدای تکان خوردن
  • صدای سوت
  • غر غر کردن ( صدای مکیدن هوا )
  • صدای بوق هنگام باز کردن درب
  • صدای ظروف شکسته از ماشین ظرفشویی
  • عدم نصب صحیح و تاثیر آن در صدای ظرفشویی
  • اختلال در بازوی آبپاش و تاثیر آن در صدای ظرفشویی

صدای تکان خوردن از ماشین ظرفشویی

در صورتی که صدای تکان خوردن را از ماشین ظرفشویی احساس کردید لطفا بررسی کنید که فیلتری که در کف ظرفشویی شما قرار دارد هرز یا دچار گرفتگی نشده باشد. اگر فیلتر گرفتگی داشته باشد نیاز است که آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلتر می‌توانید از آب داغ به همراه یک مسواک استفاده کنید که در ویدئوی علت تمیز نشستن ظروف در ماشین ظرفشویی به صورت دقیق می‌توانید آن را یاد بگیرید.

شنیدن صدای سوت در ظرفشویی

وقتی آب وارد ظرفشویی می‌شود صدای آن کاملا احساس خواهد شد. اگر حجم ورودی آب به ظرفشویی زیاد باشد صدای سوت بیشتر شنیده می‌شود. در این صورت نیاز است که شیر آب ظرفشویی را تنظیم کنید تا میزان حجم آب ورودی به ظرفشویی هم کاهش پیدا کند.

ظرفشویی صدای غرغر کردن یا صدای مکیدن هوا را می‌دهد

اگر در ماشین ظرفشویی احساس می‌کنید که صدای غرغر کردن و یا صدای مکیدن هوا را می‌شنوید بهتر است که چک کنید آیا برنامه شستشوی سریع را انتخاب کرده‌اید؟

در برنامه شسشتوی سریع فیلتر از طریق جریان هوا کاملا تمیز می‌شود. حال نیاز است که برنامه Turbo را انتخاب کنید. فراموش نکنید که بر اساس برنامه انتخابی در ماشین ظرفشویی و میزان نیاز برنامه به شوینده یعنی طبق توصیه دفترچه راهنما از شوینده استفاده کنید. درضمن توجه داشته باشید که حتما از مواد شوینده مخصوص ظرفشویی استفاده کنید.

بررسی دلایل صدای ماشین ظرفشویی + راه حل

علت صدای بوق، هنگام باز کردن درب ظرفشویی چیست

صدای بوق هنگام باز کردن درب ظرفشویی یا هشدار دمای بالا زمانی شنیده می‌شود که درب را بلافاصله بد برنامه بخار، شستشوی گرم و آبکشی باز کنید. درصورت وجود حرارت بالا در ظرفشویی صدای بوق هشدار داده می‌شود.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله قرص ماشین ظرفشویی را نیز مطالعه کنید.

صدای ظروف شکسته از ماشین ظرفشویی

یکی از علت‌های شنیدن صدا از ظرفشویی به علت ظروف شکسته داخل دستگاه است. گاهی ظروف ترک دار را داخل دستگاه می‌گذارید و در صورت شکستن این ظروف صدای زیادی از ماشین ظرفشویی شنیده می‌شود. توجه داشته باشید که ظروف لب پر، ترک دار را داخل ظرفشویی قرار ندهید زیرا احتمال شکستن آن ظروف و در پی آن خرابی دستگاه را به همراه دارد.

تکه‌های شکسته ظروف با برخورد آب به آن‌ها در کف ظرفشویی و فیلتر می‌افتند و امکان آسیب به ظرفشویی نیز بالا می‌رود.

عدم نصب صحیح ماشین ظرفشویی و تاثیر آن در ایجاد صدا

یکی از علت‌های دیگر شنیدن صداهای غیرعادی از ماشین ظرفشویی به دلیل نصب نادرست دستگاه است. یعنی اگر نصب، توسط افراد متخصص و کارآمد انجام نشود به علت عدم اطلاع از اصول استاندارد نصب ظرفشویی غیر استاندارد و بدون تراز شدن نصب می‌شود. همین تراز نبودن ماشین ظرفشویی می‌تواند سبب صداهای غیر عادی از ظرفشویی شود.

اختلال در عملکرد بازوی آب پاش و سر صدای ماشین ظرفشویی

یکی از علت‌های شنیدن صدای غیرعادی از ظرفشویی می‌تواند به خاطر آب پاش ماشین ظرفشویی باشد. چون بازوی آب پاش ظرفشویی آب را در داخل دستگاه پخش می‌کند و اگر ظروف را به درستی نچیده باشید و چیزی جلوی آن گیر کرده باشد و نتواند به درستی بچرخد امکان دارد که بازوی آب پاش صدا بدهد.

گاهی هم به دلیل گیر کردن غذا در حفره‌های آب پاش باعث به وجود آمدن صدا در ظرفشویی می‌شود. در این بین عواملی مثل گیرکردن ظروف به بازوی آب پاش، ممکن است مانع از چرخش صحیح آن و در نتیجه ایجاد سروصدا شوند.

راه حل های مشکل:

برای حل این مشکل لازم است مطمئن شوید، هیچ ظرفی مانع از چرخش صحیح بازوی آبپاش نخواهد شد. اما گیر کردن بازوی آبپاش به ظروف و … تنها دلیل ایجاد سروصدا توسط آن نیست، بلکه لق بودن این بخش نیز می‌تواند عامل ایجاد این مشکل باشد. بازوی آبپاش را از لحاظ لق بودن یا نبودن بررسی کنید.

در نهایت در صورت رفع نشدن مشکل نیاز است که درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی را ثبت کنید.

بررسی دلایل صدای ماشین ظرفشویی + راه حل

علت صدای غیرطبیعی ماشین ظرفشویی چیست؟

گاهی اوقات به دلایل مختلفی که چند مورد آن را در قبل توضیح دادیم ماشین ظرفشویی صدای غیر طبیعی می‌دهد اما بهتراست به طور کلی مواردی دیگر را نیز بررسی کنید :

اگر مدت زمان طولانی از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، تراز بودن آن را بررسی کنید. هر 6 ماه یکبار با سرویس دوره‌ای به راحتی می‌توانید این موارد را کنترل کنید.

چیدمان ظروف در ظرفشویی از اهمیت بالایی برخوردار است. ممکن است صدا بر اثر فشار زیاد آب در آبفشان‌ها و برخورد آن با ظروف و بدنه‌ دستگاه باشد.

اگر صدا را در ظرفشویی فقط هنگام آبگیری و یا تخلیه می‌شنوید، ممکن است صدای شیربرقی و یا پمپ تخلیه باشد که این مورد نیز طبیعی است.

بسته به پودر مصرفی احتمال تشکیل کف بیشتر وجود دارد و این کف در سیکل شستشو صدای اضافه ایجاد می‌کند.
در آخر نیز فراموش نکنید که نحوه‌ی قرارگیری شلنگ تخلیه را بررسی کنید.

سوالات متداول

چگونه از صدای غیر طبیعی ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

هر 6 ماه یکبار با سرویس دوره‌ای به راحتی می‌توانید این موارد را کنترل کنید.

چرا در زمان در زمان آبگیری یا تخلیه ماشین ظرفشویی صدا می دهد؟

اگر صدا را در ظرفشویی فقط هنگام آبگیری و یا تخلیه می‌شنوید، ممکن است صدای شیربرقی و یا پمپ تخلیه باشد که این مورد نیز طبیعی است.

چرا صدای تکان خوردن از ماشین ظرفشویی می شنویم؟

بررسی کنید که فیلتری که در کف ظرفشویی شما قرار دارد هرز یا دچار گرفتگی نشده باشد. اگر فیلتر گرفتگی داشته باشد نیاز است که آن را تمیز کنید.

جمع بندی:

در این مقاله از ظرف پلاس، متوجه شدیم که برخی از مشکلات ظرفشویی سطحی بوده و گاها توسط خود افراد قابل حل می‌باشد. ولی برای رفع مشکلاتی نظیر تولید صدای زیاد ماشین ظرفشویی، باید حتما دستگاه توسط متخصص بررسی شده و سپس اقدامات لازم جهت تعمیر ظرفشویی صورت گیرد.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *