بررسی دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

در صورتی که هنگام شستشوی ظرف ها در ماشین ظرفشویی با مشکل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی مواجه شده، مطالعه این مقاله برای شما مفید خواهد بود. در این مقاله تمام دلایلی که باعث حل نشدن قرص شتسشو در ماشین ظرفشویی می شود را بررسی خواهیم کرد.

پیش از آن قصد داریم به صورت مختصر مراحل شستشو ماشین ظرفشویی را به شما توضیح دهیم تا درک بهتری نسبت به مشکل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی داشته باشید.

ماشین ظرفشویی پس از روشن شدن با آب پر می شود و دمای آب را به میزان نیاز گرم می کند. پس از رسیدن آب به دمای مورد نیاز، مخزن قرص باز می شود و قرص را رها می کند. پس از آن به وسیله بازوی آب پاش، آب حاوی مواد شوینده در درون ماشین ظرفشویی شروع به پخش شدن می کند. سپس ماشین ظرفشویی شروع به فرآیند آبکشی می کند تا مواد شوینده از روی ظرف ها شسته شود و سپس عملیات تخلیه آغاز می شود. پس از آن با ظرف های شسته شده و تمیز روبرو خواهید شد.

در صورتی که در زمان شستشو قرص ماشین ظرفشویی حل نشود، مرال دیگر شستشو به خوبی انجام نخواهند شد. در ادامه می توانید راهکار حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی را مشاهده نمایید.

بررسی دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

بررسی دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

۱: برنامه مناسب انتخاب نشده است

معمولا برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی از ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت به طول می‌انجامد. برنامه‌هایی که زمان کمتری دارند مانند ۱۵ الی ۱۸ دقیقه در این برنامه ها از مواد شوینده در پروسه شستشو استفاده نمی‌کنند. همین امر باز نشدن و یا حل نشدن کامل قرص ماشین ظرفشویی را بدنبال خواهد داشت. برنامه‌ و زمان مناسب برای شستن ظرف‌هایتان توسط ماشین ظرفشویی را در نظر بگیرید.

۲: کیپ شدن درب محفظه مواد شوینده توسط ظروف

کیپ و مانع از باز شدن درب محفظه قرص شوینده ماشین ظرفشویی توسط ظروف بزرگ مانند قابلمه و یا اجسام کوچک مثل قاشق، چنگال، کارد میوه خوری باعث باز نشدن درب محفظه و در نتیجه حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی می شود. در چیدمان ظروف دقت بیشتر داشته باشید تا اجسام کوچک و بزرگ باعث جلوگیری از باز شدن درب مخزن قرص نشوند.

۳: مطمئن شوید از قرص مناسب استفاده می‌کنید

مطمئن شوید که از قرص مناسب استفاده میکنید قرص هایی که تاریخ مصرف آنها گذشته و یا اینکه قرص ها در جای مرطوب بوده باشند باعث فاسد شدن قرص ها و در نتیجه حل نشدن در ماشین ظرفشویی می شوند. خیلی از برندهای ماشین ظرفشویی خودشان در دفترچه راهنما توضیخح داده اند که از چه نوع قرص و برند استفاده کنید.

۴: حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی: شیر ورودی آب را بررسی کنید

گام بعدی بررسی شیر ورودی آب است. در طول یک چرخه‌ی شستشو، شیر برقی ماشین ظرفشویی باز می‌شود و آب وارد ماشین ظرفشویی می‌شود. اگر این شیر ایرادی پیدا کند، آب کافی وارد ماشین ظرفشویی‌تان نمی‌شود و ممکن است پودر حل نشود.

روش بررسی شیر ورودی آب به این شکل است:

ماشین ظرفشویی‌تان را روشن کنید تا یک چرخه شستشو را اجرا کند.
پس از چند دقیقه، دکمه‌ی شروع/مکث را فشار دهید، در را باز کنید، و بررسی کنید که آیا کف ماشین ظرفشویی آب هست یا خیر.
نبود آب کافی کف ماشین ظرفشویی نشان می‌دهد که شیر برقی خراب است.
محل قرارگیری شیر برقی آب را پیدا کنید و بررسی کنید که آیا آسیب دیده است یا ایرادی دارد یا خیر.

بررسی دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

۵: دمای آب را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که دمای آب مناسب است، یعنی آنقدر داغ است که قرص را حل کند. برای این‌که قرص در آب حل شود، دمای آب درون ماشین ظرفشویی‌تان باید حداقل بین ۵۰ تا ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد باشد.

برای بررسی دمای آب باید:

ماشین ظرفشویی‌تان را برای انجام یک برنامه شستشو روشن کنید و بگذارید از آب پر شود و شروع به شستشو کند.
در را باز کنید و از یک ترموستات خارجی برای امتحان دمای آب استفاده کنید.
اگر دمای آب بین ۵۰ تا ۶۰ درجه‌ی سانتیگراد است، آب به اندازه‌ی کافی گرم است و می‌توانید به گام بعد بروید.
اگر دمای آب کمتر از ۵۰ درجه‌ی سانتیگراد است، باید المنت حرارتی را با استفاده از یک مولتی‌متر تست شود. برای انجام این کار باید از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

۶: جت پمپ گردش را بررسی کنید

بررسی جت پمپ گردش آب، این قطعه به توزیع آب درون ماشین ظرفشویی در طول برنامه شستشو کمک می‌کند و اگر ایرادی پیدا کند، ماشین ظرفشویی‌تان نمی‌تواند آب را به شکل مناسب بگرداند و ممکن است قرص حل نشود.

برای بررسی پمپ گردش آب باید هنگامی که ماشین ظرفشویی روشن است بررسی کنید که آب به داخل ماشین پمپاژ می‌شود یا خیر. اگر آب پمپاژ می‌شود، بررسی کنید که آیا آب از بازوهای آب‌پاش بیرون پاشیده می‌شود یا خیر ، اگر این کار انجام نمی شود برای تعمیرات با یک تکنسین تعمیر ماشین ظرفشویی تماس بگیرید.

بررسی دلایل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی

۷: حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی: بازو های آب‌پاش را بررسی کنید

بازوهای آب‌پاش قطعاتی هستند که در طول چرخه‌ی شستشو می‌چرخند و آب را درون ماشین ظرفشویی به گردش درمی‌آورند. این بازوها اگر مسدود شوند، درست آب پاشیده نمی شود و ممکن است قرص ماشین ظرفشویی حل نشود.

برای بررسی بازوهای آب‌پاش باید:

بازوهای آب‌پاش را یکی‌یکی از ماشین ظرفشویی بیرون بیاورید.
آن‌ها را برای یافتن هرگونه نشانه ای از خرابی و ترک بررسی کنید.
اگر بازوها آسیب دیده هستند، آن‌ها را تعویض کنید و سپس ببینید که مشکل حل شده است یا خیر.
اگر بازوها سالم هستند، آن‌ها را کاملاً تمیز کنید.
بازوهای آب‌پاش را سرجایشان بگذارید و ماشین ظرفشویی را برای انجام یک برناه شستشو روشن کنید و چک کنید قرص حل می‌شود یا خیر.

۸: خرابی محفظه قرص یا همان دیسپنسر

خرابی قطعه‌ی دیسپنسر یا محفظه نگهداره مواد شوینده یکی از معمول‌ترین و رایج‌ترین مشکلاتی که است که عدم حل شدن قرص ماشین ظرفشویی را در پی خواهد داشت.

دیسپنسر ماشین ظرفشویی چیست؟

به قطعه‌ای از ماشین ظرفشویی که قرص را درون خود نگه میدارد و در حین شستشو وظیفه پخش کردن مواد شوینده را بر عهده دارد محفظه مواد شوینده یا به عبارتی دیسپنسر گفته می‌شود.

گاهی اوقات به دلیل خراب شدن دیسپنسر مواد شوینده نمی‌توانند در زمان مناسب داخل ماشینن ظرفشویی پخش شوند و به طور کامل حل شوند. برای حل چنین مشکلی باید به سراغ یک تیم تکنسین مجرب و کاربلد که در تعمیر ماشین ظرفشویی تخصص و مهارت دارند بروید.

جمع بندی

در این مقاله از مجله خبری ظرف پلاس ، به بررسی مشکل حل نشدن قرص ماشین ظرفشویی پرداختیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *