عیب یابی و تعمیر مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر ماشین ظرفشویی در تمام برند ها به وجود بیاید، مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی است. در صورتی که اطلاعات فنی لازم را داشته باشید، می توانید ماشین ظرفشویی خود را در خانه تعمیر کنید و نیازی به تعمیرکار نخواهید داشت. البته در کنار داشتن اطلاعات و مهارت فنی لازم، نیاز دارید ابزار مناسب نیز در اختیار داشته باشید. سپس می توانید با تهیه قطعه های مورد نیاز، ماشین ظرفشویی خود را تعمیر کنید.

در ادامه این مقاله فهرستی از مشکلاتی که ممکن است باعث تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی شود را برای شما آماده کرده ایم. از این اطلاعات می توانید برای یافتن مشکل و سپس تعمیر آن استفاده کنید. پس در صورتی که ماشین ظرفشویی شما نیز نمی تواند آب را تخلیه کند، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

عیب یابی و تعمیر مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی

عیب یابی و تعمیر مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی 

پیستون و مهره

بعضی مدل‌های ماشین ظرفشویی دارای دریچه‌ (valve) در چاهک تخلیه (drain sump) هستند. در این دریچه پیستون و مهره قرار دارند. اگر ماشین ظرفشویی آب را به درستی تخلیه نمی‌کند، پیستون و مهره می‌توانند دلیل آن باشند. این مجموعه ته مخزن زیر پوشش چاهک قرار دارد و با باز کردن چهار پیچ قابل دسترسی است. وقتی پیستون در موقعیت پایین قرار دارد، بسته است. اگر در این حالت پیستون کاملاً چفت نباشد، ماشین ظرفشویی به طور کامل آب را پمپ نخواهد کرد و در این حالت پیستون و مهره باید تعویض شوند.

شما بایستی واشر دریچه را بررسی کنید و مطمئن باشید که درست چفت می‌شود، اگر معیوب یا پاره بود آن هم باید عوض شود.

موتور و پمپ تخلیه

همه‌ی ماشین ظرفشویی‌ها راهی برای تخلیه آب دارند. بیشتر مدل‌ها یک موتور چرخاننده پمپ با دو محفظه‌ی جدا، یکی برای گردش و یکی برای تخلیه آب که هرکدام دارای پروانه‌ هستند دارند. انواع دیگر یک پمپ تخلیه جدا دارند و برخی از پمپ گردش اصلی در اتصال با سلونوید تخلیه و دریچه‌ی دیواتور یا فلاپر برای تخلیه هم بهره می‌برند. در مدل‌هایی که از یک پمپ جداگانه استفاده می‌کنند باید بررسی کنید در ورودی و خروجی پمپ انسدادی نباشد و همچین بررسی کنید که برق در سیکل تخلیه به موتور پمپ می‌رسد. اگر هر دو مورد درست بودند، یعنی پمپ و موتور دارای ایراد هستند بایستی که مجموعه‌ی پمپ و موتور تعویض شوند.

در مدل‌هایی که از فلاپر و سلنوید تخلیه استفاده می‌کنند، دوباره باید انسداد و اینکه به سلنوید برق می‌رسد و اتصالات برقرار هستند را بررسی کنید. از یک مولتی‌متر برای این آزمایش‌ها استفاده کنید. در مدل‌هایی که پمپ دو بخش دارند، پروانه تخلیه شاید خراب باشد. اول، مطمئن شوید که موتور در جهت درست می‌چرخد. اگر موتور کار نمی‌کند، بررسی ورودی به ترمینال‌های موتور را بررسی کنید. اگر ولتاژی نیست، باید سویچ‌های درب، تایمر و برد ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. اما اگر ولتاژ وجود داشت، پس ممکن است سیم‌پیچ موتور باز شده باشد. در صورتی که موتور صدا دارد، پس مشکل بایستی از پروانه‌ی تخلیه باشد که گیر کرده یا موتور متوقف شده است. اگر موتور خراب شده، کل موتور و پمپ باید تعویض شود.

مشکل پروانه پمپ

در صورتی که مشکل از پروانه‌ی پمپ باشد، لازم است که پمپ باز شود. قسمت تخلیه عموما زیر قسمت گردش آب قرار دارد. قفسه پایینی، بازوی اسپری، پوشش پمپ و فیلتر را باید در آورید. پروانه تخلیه را برای خرابی بررسی کنید اگر نیاز بود تعویض کنید. همچنین نگاه کنید که خردکننده‌ی غذا وضعیت خوب دارد و به تکه‌های بزرگ غذا اجازه‌ی مسدود کردن خروجی تخلیه را نمی‌دهد، و هر دوی خردکن و پروانه آزادانه می‌چرخند.

عیب یابی و تعمیر مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی

دریچه‌ی فلاپر را کنترل کنید

برخی مدل‌های ماشین ظرفشویی از یکی دریچه در خروجی تخلیه استفاده می‌کنند. دریچه برای این است که به آب فقط جریان در یک جهت را بدهد و از بازگشت آب کثیف به ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. دریچه معمولاً یک فلاپر لاستیکی است که در خروجی پمپ تخلیه قرار دارد. اگر فهمیدید که مخزن تخلیه محدودیتی دارد یا اینکه آب کثیف به داخل مخزن ماشین ظرفشویی برمی‌گردد، پس به احتمال زیاد مشکل از این دریچه است. دریچه‌ی فلاپر هنگام سیکل تخلیه باید کاملاً باز باشد اما هنگام سیکل آبگیری یا گردش آب باید بسته باشد. اگر شی خارجی این قسمت را نگرفته، باید دریچه تعویض شود.

تسمه

بعضی ماشین ظرفشویی‌های قدیمی برای پمپ از یک تسمه استفاده می‌کنند. اگر تسمه در بیاید یا سر بخورد، پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی درست عمل نخواهد کرد. تسمه را برای پارگی یا کشیدگی وارسی کنید و در صورت نیاز آن را عوض کنید.

پیشنهاد می کنیم برای شستشوی بهتر ظروف و استفاده از بهترین شوینده های بازار، مقاله معرفی بهترین قرص ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید.

شیلنگ تخلیه

تخلیه ماشین ظرفشویی درست کار نمی‌کند اگر گرفتگی در شیلنگ تخلیه باشد. گرفتگی‌ها بیشتر در خروجی پمپ یا شینلگ تخلیه جایی که دریچه قرار دارد، در ورودی سیستم تخلیه خانه یا هر جایی که پیچ‌خوردگی باشد می‌تواند رخ دهد. اگر گرفتگی‌ها به خاطر باقیمانده غذا باشد، باید خردکن غذا را بازدید کنید. اگر شیلنگ پیچ خورده یا خم شده باشد، باید آن را با یک شیلنگ تازه عوض کنید و طول آن را طوری انتخاب کنید که دوباره این مشکل پیش نیایید.

سوالات متداول

وظیفه دریچه فلاپر چیست؟

دریچه برای این است که به آب فقط جریان در یک جهت را بدهد و از بازگشت آب کثیف به ماشین ظرفشویی جلوگیری کند.

گرفتگی ها در کجای ماشین ظرفشویی رخ می دهد؟

گرفتگی‌ها بیشتر در خروجی پمپ یا شینلگ تخلیه رخ می دهد.

وظیفه تسمه در ماشین ظرفشویی چیست؟

بعضی ماشین ظرفشویی‌های قدیمی برای پمپ آب از یک تسمه استفاده می‌کنند.

جمع بندی:

در این مقاله از ظرف پلاس، به شما آموزش دادیم که چگونه مشکل تخلیه نکردن ماشین ظرفشویی را عیب یابی کنید. همچنین روش تعمیر مشکلات را نیز به شما آموزش دادیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *