عیب یابی و تعمیر مشکل آب گیری نکردن ظرفشویی

آیا تا به حال با مشکل آب گیری نکردن ظرفشویی روبرو شده اید؟ تعمیر کردن ماشین ظرفشویی در چنین شرایطی کار آسانی به نظر نمی رسد. شاید تصور کنید که این کار تنها توسط متخصص ها قابل انجام است. اما خبر خوب این است که می توانید در منزل این مشکل را رفع نمایید. تنها نیاز است اطلاعات فنی کمی داشته باشید. سپس با استفاده از ابزار مناسب و کمی صبر و حوصله می توانید با استفاده از ترفند هایی که در این مقاله به شما آموزش می دهیم، ماشین ظرفشویی خود را تعمیر نمایید.

دلایل مختلفی ممکن است باعث آب گیری نکردن ظرفشویی شود  که در ادامه توضیح خواهیم داد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که قطعه معیوب را شناسایی کنید. سپس می توانید قطعه مورد نظر را خریداری کنید و آن را تعویض نمایید. همچنین در صورت امکان می توانید قطعه معیوب را تعمیر کنید. با ما در ادامه این مقاله از ظرف پلاس همراه باشید.

عیب یابی و تعمیر مشکل آب گیری نکردن ظرفشویی

عیب یابی و تعمیر مشکل آب گیری نکردن ظرفشویی 

شیر ورودی آب

شیر یا دریچه‌ی ورودی آب به منظور پر کردن مقدار مناسب آب گرم استفاده می‌شود این شیر توسط تایمر یا برد الکترونیکی کنترل می‌شود. مکان شیر در پشت و پنل زیر قرار دارد و دو سیم، یک شیلنگ خروجی به محفظه و یک شینگ ورودی به شبکه لوله‌کشی آب خانه آن وصل شده‌اند. اگر ماشین ظرفشویی آبگیری نمی‌کند ابتدا از ورودی و فشار آب مطمئن شوید. سپس ببینید که هنگام مرحله آب‌گیری آیا برق به این شیر برقی می‌رسد.

اگر این دو مورد درست بودند، یعنی اینکه خود شیر مشکل دارد و باید تعویض شود. اگر جریان برقی در شیر نبود، باید کلید شناور، تامیر یا برد الکترویکی یا میکروسویچ‌های درب را برای احتمال خرابی بررسی کنید. همه بررسی‌های الکترونیکی را می‌توانید با یک مولتی‌متر انجام دهید.

شناور

اگر شناور معیوب و ناکارآمد باشد می‌تواند باعث عدم آبگیری ماشین ظرفشویی شود. شناور در قسمت پایین محفظه‌ی ماشین ظرفشویی قرار دارد و برای ایمنی دستگاه و جلوگیری از پرشدن بیش از حد مجاز آب در ماشین ظرفشویی است. شناور با افزایش سطح آب بالا می‌آید و وقتی به سطح مشخصی رسید، شناور میکروسویچ شناور را فشار داده و شیر ورودی آب را می‌بندد. این قسمت را برای وجود اشیاء خارجی بررسی کنید که تکه‌های غذا ممکن است جلوی حرکت عمودی شناور که با میکروسویچ شناور درگیر است را بگیرند.

اگر برای شستشوی بهتر ظروف در ماشین ظرفشویی به دنبال شوینده مناسب هستید، مقاله معرفی بهترین قرص ماشین ظرفشویی به شما کمک زیادی در این زمینه می کند.

میکروسویچ شناور

میکروسویچ شناور زیر شناور قرار، در ته محفظه‌ی ماشین ظرفشویی قرار دارد. وقتی میکروسویچ شناور با شناور درگیر می‌شود، برق شیر ورودی آب قطع و جلوی جریان آب به داخل ماشین ظرفشویی گرفته می‌شود. مطمئن شوید که کنش مکانیکی شناور به میکروسویچ به درستی عمل می‌کند و اتصالات سیم‌ها درست و ایمن هستند. برای بررسی این سویچ شناور درست کار می‌کند، سیم‌ها را در آورده و میکروسویچ را یک مولتی‌متر امتحان کنید.

عیب یابی و تعمیر مشکل آب گیری نکردن ظرفشویی

میکروسویچ درب

میکروسویچ درب دارای مکانیسم روشن/خاموش ساده‌ای است که وقتی درب باز است جلوی روشن شدن ماشین ظرفشویی را می‌گیرد. اگر میکروسویچ‌های درب درست عمل نکنند ماشین ظرفشویی آبگیری نخواهد کرد. مکانیسم میکروسویچ درب معمولاً پشت پنل درب در قسمت بالا قرار دارد. برای اینکه تست عمل‌کرد میکروسویچ‌ها لازم اینکه داخل در را باز کرده و سیم‌ها را از میکروسویچ جدا کنید و در نهایت با یک مولتی‌متر میکروسویچ را آزمایش کنید.

سوالات متداول

وظیفه شیر ورودی آب چیست؟

شیر یا دریچه‌ی ورودی آب به منظور پر کردن مقدار مناسب آب گرم استفاده می‌شود این شیر توسط تایمر یا برد الکترونیکی کنترل می‌شود.

میکروسویچ شناور در ماشین ظرفشویی چه کاری انجام می دهد؟

وقتی میکروسویچ شناور با شناور درگیر می‌شود، برق شیر ورودی آب قطع و جلوی جریان آب به داخل ماشین ظرفشویی گرفته می‌شود.

وظیفه میکروسویچ درب چیست؟

میکروسویچ درب دارای مکانیسم روشن/خاموش ساده‌ای است که وقتی درب باز است جلوی روشن شدن ماشین ظرفشویی را می‌گیرد.

جمع بندی:

در این مقاله، به شما آموزش دادیم که مشکل آب گیری نکردن ظرفشویی را شناسایی و آن را رفع کنید.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *