آموزش تمیز کردن اجاق گاز

آموزش تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز یا به عبارت دیگر بهداشت گاز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد زیرا به صورت مستقیم با غذا و سلامتی انسان در ارتباط می باشد. پیش از این نیز روش های تمیز کردن مایکروویو را با شما به اشتراک گذاشته ایم و در این مقاله قصد داریم راهکارهای مفید و کاربردی جهت تمیز کردن اجاق گاز را به شما آموزش دهیم. لکه و سیاهی اجاق معمولا به خاطر ذرات غذا، چربی، روغن و حتی دوده شعله گاز به وجود می آید. روش هایی که در این مقاله به آن ها می پردازیم، طبیعی و خانگی می باشند و از هیچگونه مواد تمیز کننده شیمیایی استفاده نمی کنیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

چند روش کاربردی برای تمیز کردن اجاق گاز

روش اول تمیز کردن اجاق گاز:

هیدروژن پراکسید و جوش شیرینهیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه، نوعی سفیدکننده برای حذف مواد آلی و معدنی است. از این رو شما می‌توانید لکه‌های غذایی، پروتئین، دوده و چربی را به راحتی با هیدروژن پراکسید از اجاق گاز پاک و تمیز نمایید.

پیش از پاک کردن گاز استیل یا شیشه‌ای، حتماً آن را خاموش کنید و تا اتمام کار از گاز استفاده نکنید. مقداری هیدروژن پراکسید را با جوش شیرین مخلوط کنید و آن را با یک دستمال یا مسواک نرم و تمیز به تمام سطح اجاق بزنید.

پس از ده دقیقه که ترکیب آب اکسیژنه و جوش شیرین خشک شد، آن را با یک دستمال مرطوب کاملاً پاک کنید. همچنین می‌توانید از یک حوله مرطوب آشپزخانه استفاده کنید تا اثری از ذرات جوش شیرین باقی نماند. سپس شما می‌توانید شاهد درخشان شدن اجاق گازتان باشید.

روش دوم : آب جوش

یکی از روش‌های ساده پاک کردن گاز استیل، استفاده از آب جوش است. در این روش شما نیازی به ماده پاک‌کننده شیمیایی یا طبیعی ندارید و تنها با کمک آب می‌توانید اجاق گاز را تمیز و درخشان کنید. با این حال به یاد داشته باشید که هرچه لکه‌های تازه‌تر باشند، پاک کردنشان ساده‌تر خواهد بود.

توصیه می‌کنیم اگر گاز برقی دارید، حتماً آن را از برق جدا کنید. مقداری آب را تا دمای ۱۰۰ درجه بجوشاند و روی سطح اجاق گاز استیل بریزید. صبر کنید تا آب روی سطح گاز خنک شود. سپس با یک حوله تمیز یا اسفنج تمام سطح گاز را پاک نمایید. به یاد داشته باشید که گاز را کاملاً خشک کنید تا اثری از لکه آب باقی نماند و گازتان تمیز و درخشان شود.

چند روش کاربردی برای تمیز کردن اجاق گاز

روش سوم : نمک و جوش شیرین

نمک و جوش شیرین هر دو به تنهایی پاک کننده‌های قوی لکه چربی و روغن هستند. از این جهت شما می‌توانید از نمک و جوش شیرین به منظور پاک کردن لکه‌های روغن و چربی و حتی لکه‌های غذا از سطح اجاق گاز استفاده نمایید.

برای تهیه این تمیز کننده گاز، مقداری نمک و جوش شیرین را با چند قطره آب مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل گردد. این ترکیب نمک و جوش شیرین را به مدت ۱۰ دقیقه روی سطح اجاق قرار دهید تا کاملاً خشک شود.

در پایان خمیر خشک شده نمک و جوش شیرین را با یک حوله خشک از روی گاز پاک کنید و اثر باقی مانده خمیر را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. در صورتی که اثر دستمال مرطوب روی اجاق باقی ماند، آن را با یک دستمال نخی دیگر خشک و پاک نمایید.

روش چهارم: تمیز کردن اجاق گاز با سرکه سفید

اگر می‌خواهید تمیز کردن اجاق شیشه‌ای را تجربه کنید و نتیجه خوبی حاصل کنید، از سرکه سفید استفاده نمایید. سرکه سفید یک پاک‌کننده طبیعی و قوی است که شما می‌توانید با کمک آن تمام لکه‌های غذا و چربی را از اجاق گاز پاک نمایید و گاز شیشه‌ای درخشانی داشته باشید.

برای پاک کردن گاز شیشه‌ای، مقداری سرکه سفید را به با کمی آب مخلوط کنید و آن را داخل یک بطری اسپری قرار دهید. اگر اجاق برقی دارید، حتماً آن را از برق بکشید یا شیر گاز را ببندید تا در کمال ایمنی اجاق را تمیز نمایید.

ترکیب آب و سرکه سفید را روی گاز اسپری نمایید. سپس با یک حوله آشپزخانه بدون پرز، تمام سطح گاز شیشه‌ای را پاک کنید تا اثری از چربی و لکه مواد غذایی روی اجاق باقی نماند. در نهایت شما شاهد اجاق گازی تمیز و درخشان خواهید بود.

چند روش کاربردی برای تمیز کردن اجاق گاز

روش پنجم : لیمو و جوش شیرین

جوش شیرین یک آنتی باکتریال خوب است که به بهداشت بیشتر اجاق گاز کمک می‌کند و لیمو نیز یک لکه‌بر مناسب برای اجاق گاز استیل است. در این صورت ترکیب این دو باعث خوش‌بو شدن گاز و درخشش آن می‌گردند.

مقداری آب‌لیمو را با جوش شیرین ترکیب کنید و خمیر حاصل را برای تمیز کردن گاز استیل روی آن قرار دهید. پس از ۱۰ دقیقه با کمک یک حوله آشپزخانه، ترکیبات را پاک کنید و سپس با یک دستمال مرطوب سطح گاز استیل را از خمیر جوش شیرین و لیمو پاک کنید تا دیگر لکه‌ای باقی نماند.

روش ششم تمیز کردن اجاق گاز : مایع ظرف‌شویی و جوش شیرین

در روش آخر شما می‌توانید با مقداری جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی یک محول کفی تهیه کنید. مایع ظرف‌شویی یک پاک‌کننده قوی لکه روغن و چربی محسوب می‌شود. از این جهت ترکیب جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی را روی یک اسفنج بریزید و تمیز کردن اجاق استیل را برعهده بگیرید.

پس از پاک کردن لکه و دوده از سطح اجاق گاز، یک دستمال مرطوب بردارید و گاز استیل را از این ترکیب پاک نمایید. سپس با یک حوله خشک، اجاق را تمیز کنید تا اثری از کف و رطوبت باقی نماند تا شما بتوانید درخشش اجاق گاز را تماشا کنید.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *