آموزش استفاده و کار با ماشین ظرفشویی

این روزها ماشین ظرفشویی به یک وسیله بسیار مهم و کاربردی در آشپزخانه تبدیل شده است. به همین دلیل دانستن نحوه کار با ماشین ظرفشویی اهمیت زیادی دارد. در صورتی که این دستگاه خراب شود، اطلاع داشتن از نحوه کارکرد قطعات ماشین ظرفشویی به ما در فرآیند عیب یابی و تعمیر آن کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

مراقبت و نگهداری از ماشین ظرفشویی به دلیل گران بودن قطعات و همچنین هزینه بالای تعمیر اهمیت زیادی دارد. شما باید سعی کنید سرویس های دوره ای این دستگاه را مرتب انجام دهید و در نگهداری از آن دقت داشته باشید. این روز ها خانواده های زیادی از این دستگاه استفاده می کنند. علاوه بر مسئله صرفه جویی در زمان، ماشین ظرفشویی باعث می شود که کمتر خسته شوید و بیشتر استراحت کنید. همچنین با وجود این دستگاه، در مصرف آب نیز صرفه جویی خواهید کرد.

در این مقاله قصد داریم نحوه کار با ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دهیم. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

آموزش استفاده و کار با ماشین ظرفشویی 

آموزش استفاده و کار با ماشین ظرفشویی 

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله معرفی و بررسی انواع قرص ماشین ظرفشویی را نیز مطالعه نمایید.

وظیفه ماشین ظرفشویی شستن ظروف کثیف است اما خودتان مجبورید ظروف را بارگیری کرده، صابون یا مواد شوینده را اضافه کرده، چرخه ی مناسب شستشو را انتخاب کرده و دکمه استارت را بزنید. اما ظرفشویی خود یکسری کارها را انجام می دهد تا ظروفتان عاری از هر گونه کثیفی شوند.

 • در ابتدا آبگیری خواهید کرد.
 • آب ورودی را تا دمای مناسب گرم می کند.
 • در زمان مناسب مواد شوینده به روی ظروف ریخته می شود.
 • پس از شستن با شوینده، آب را روی ظروف می ریزد.
 • تخلیه آب کثیف انجام می شود.
 • پس از تخلیه، دوباره آب تمیز روی ظروف ریخته می شود.
 • دوباره تخلیه می شود.
 • در مرحله آخر اگر خشک شدن را انتخاب کرده باشید، هوای ظرفشویی

علاوه بر این، ماشین های ظرفشویی در هر مرحله چک می کند تا از درستی اجرای شستشو مطمئن شود. طول هر چرخه با یک تایمر تنظیم می شود. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد و آسیب دیدن ظروف، یک سنسور تشخیص دمای آب و هوا وجود دارد. زمانی که سطح آب زیاد می شود، سنسور دیگری وارد عمل می شود تخلیه را انجام میدهد تا از سرریز شدن آب جلوگیری شود. در مدل های پیشرفته تر سنسور دیگری برای تشخیص میزان کثیفی آب وجود دارد، زمانی که آب تمیز شد، ظرفشویی تشخیص می دهد که ظروف تمیز شده اند.

چگونه می توان ظروف را برای ماشین ظرفشویی آماده کرد؟

هرچه کثیفی ظروف کمتر باشد، ظروف شما بی نظیر تر خواهد بود. بشقاب ها را قبل از ورود به ماشین ظرفشویی کاملاً پاک دهید. اگر قصد ندارید چرخه ماشین ظرفشویی را فوراً شروع کنید، ظروف را پاک کنید تا مواد غذایی روی ظروف باقی نمانند. اگر می خواهید گلدان یا قابلمه در ماشین بگذارید، ابتدا آنها را درون سینک خیس کنید تا هرگونه مواد سخت شده را سست کنید.

آموزش استفاده و کار با ماشین ظرفشویی

چه چیزی را می توانید در ماشین ظرفشویی بشویید؟

این مهم است که بدانید چه چیزی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید و چه چیزی را با دست بشویید زیرا دمای زیاد آب می تواند باعث آسیب برخی از مواد شود. وقتی می خواهید یاد بگیرید که چگونه ظرف ها را در ماشین ظرفشویی بشویید، اولین چیزی که باید بررسی کنید کدام یک از وسایل شما برای ماشین ظرفشویی بی خطر است. بسیاری از وسایل آشپزخانه دارای یک نماد کوچک هستند که روی آنها چاپ شده است تا به شما بگوید که آیا آنها می توانند داخل ماشین ظرفشویی بروند یا خیر. اما مواردی که همیشه باید از آنها دوری کنید عبارتند از:

 1. ظروف چوبی که می توانند باعث ترک خوردگی در آنها شوند.
 2. اقلام گرانبهایی مانند شیشه کریستال یا کارد و چنگال نقره را لکه دار می کنند.
 3. ظروف آلومینیومی در ظرفشویی تغیر رنگ می دهند.
 4. ظروف تفلون با شستن در ظرفشویی در دراز مدت پوشش خود را از دست می دهند.
 5. صابون حاوی مواد طبیعی.

چگونه باید مواد شوینده را اضافه کنم؟

انتخاب مناسب مواد شوینده یک نکته مهم است. مواد شوینده حاوی حلالهایی هستند که به حل کردن مواد غذایی کمک می کنند، مواد ساینده ای دارند که به راحتی مواد زائد را از بین می برند و کمک می کنند تا ظرف ها را راحت تر بشویید. توجه داشته باشید که فقط مواد شوینده مخصوص ماشین های ظرفشویی فرموله می شوند. دیگر مواد شوینده می توانند به ظروف آسیب رسانده و یا آنقدر لجن تولید کنند که ماشین ظرفشویی سرریز شود. کدام مواد شوینده را انتخاب کنید: قرص، پودر یا ژل – این انتخاب ترجیح شخصی است و ثابت نشده که یک نوع بهتر از نوع دیگر تمیز می کند.

اکنون وقت آن رسیده است که چگونگی استفاده از صابون ماشین ظرفشویی و مواد شوینده را یاد بگیرید. اولین چیزی که باید بدانید کجاست، مخزن صابون است. این ممکن است بین مدل ها متفاوت باشد، اما معمولا دستگاه پخش کننده مواد شوینده در قسمت داخلی درب ماشین ظرفشویی قرار دارد. کافی است یک قرص شوینده یا یک دوز پودر را داخل مخزن قرار دهید و درب آن را محکم ببندید تا از آزاد شدن صابون نیز اطمینان حاصل شود. با رعایت این نکات از ظروف بی نظیر لذت خواهید برد و به خوبی از ظرفشویی خود مراقبت می کنید.

آموزش استفاده و کار با ماشین ظرفشویی

10 گام برای شستن ظروف در ظرفشویی

 • با نحوه شستن ظرفشویی تان آشنا شوید، ظرفشویی ها با هم تفاوت دارند.
 • در ابتدا ظروف کثیف را با دستمال یا آب پاک کنید.
 • درب ظرفشویی را باز کنید.
 • قفسه را بیرون بکشید.
 • ظروف را در بین قفسه ها قرار دهید. بشقاب ها، قابلمه ها و … را طوری در ظرفشویی قرار دهید که سمپاش ها را مسدود نکنید.
 • درب ظرفشویی را ببیندید.
 • مخزن شوینده را بیرون بکشید و مواد شوینده را اضافه کنید و درب مخزن را ببندید و اطمینان حاصل کنید که محکم است.
 • چرخه مناسب شستشو را انتخاب کنید. ماشینهای ظرفشویی معمولا دارای شستشوی سبک، شستشوی طبیعی و شستشوی سنگین هستند،با توجه به میزان کثیفی ظروف یکی از چرخه ها را انتخاب کنید.
 • نوع خشک کردن را انتخاب کنید. ماشین های ظرفشویی فقط خشک، گرم یا داغ داغ را انتخاب می کنند که البته توصیه می کنیم داغ داغ را انتخاب نکنید.
 • ماشین ظرفشویی را رها کنید تا کار خود را انجام دهد. بسته به نوع ظرفشویی ممکن است 1 ساعت طول بکشد.

سوالات متداول

آیا از مواد شوینده دیگر می توان استفاده کرد؟

دیگر مواد شوینده می توانند به ظروف آسیب رسانده و یا آنقدر لجن تولید کنند که ماشین ظرفشویی سرریز شود.

چرا نباید ظروف آلومینیومی را در ظرفشویی بشوییم؟

زیرا ظروف آلومینیومی به مرور زمان با شستشو در ماشین ظرفشویی تغیر رنگ می دهند.

چرا ظروف تفلون را با دست بشوییم؟

زیرا ظروف تفلون با شستن در ظرفشویی در دراز مدت پوشش خود را از دست می دهند.

جمع بندی:

در این مقاله از ظرف پلاس، به شما نحوه کار با ماشین ظرفشویی را آموزش دادیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *