بررسی ویژگی های ماشین ظرفشویی و اهمیت آن ها

آیا می خواهید یک ماشین ظرفشویی خریداری کنید و نمی دانید چه مدلی انتخاب کنید؟ در واقع تنوع مدل ها و ویژگی های ماشین ظرفشویی ظرفشویی باعث می شود که در زمان خرید یک دستگاه ایده آل دچار تردید شوید.

در حال حاضر در بازار ماشین های ظرفشویی بی شماری وجود دارد که خریداران می توانند با توجه به بودجه و نیاز خود، دستگاه مناسبی خریداری کنند. اما کدام ویژگی های ماشین ظرفشویی باعث می شود که بتوانید دستگاه مناسب خود را پیدا کنید؟

در این مقاله قصد داریم در مسیر کسب اطلاعات مورد نیاز، راهنمای ویژگی های ماشین ظرفشویی را با شما به اشتراک بگذاریم. اهمیت این ویژگی ها به شما کمک می کند یک خرید آگاهانه داشته باشید.

بسیاری از نام‎های تجاری در سبد فروش خود مدل‎های مختلف با طبقات قابل تنظیم به بازار عرضه می‌کنند تا بدون نیاز به افزایش ابعاد ماشین ظرفشویی فضا و قابلیت انعطاف آن را افزایش دهند. به عنوان مثال، در برخی مدل‎ها طبقات قابل انعطاف یا قابل تنظیم هستند، طبقه‎ اضافی و پایه‎های تاشو وجود دارد. حتی اگر برای شستن ظروف بزرگ به فضای زیادی نیاز باشد، با این ویژگی‎ها به سادگی می‎توان فضای ماشین ظرفشویی را متناسب با نیاز شستشوی خود تنظیم کرد.

با وجود طبقات قابل تنظیم امکان تنظیم فضای ماشین به تناسب اندازه و شکل ظروف فراهم می‎شود، با وجود طبقه اضافی تعداد طبقات و بالتبع تعداد ظروف کوچک قابل شستشو مانند قاشق، چاقو، چنگال و حتی ظروف بزرگ افزایش می‎یابد. در برخی مدل‎ها پایه‎های تاشو وجود دارد. از این پایه‎ها برای نگهداری ظروف کوچک و بلور استفاده کرد یا با جمع کردن آن‎ها امکان استفاده از فضا برای شستشوی ظروف بزرگتر را فراهم نمود. در صورتی که قصد خرید ماشین ظرفشویی دارید، با ما در ادامه این مقاله از ظرف پلاس همراه باشید.

بررسی ویژگی های ماشین ظرفشویی و اهمیت آن ها

بررسی ویژگی های ماشین ظرفشویی و اهمیت آن ها 

برنامه‎های شستشو

در ماشین‎های ظرفشویی جدید علاوه بر برنامه شستشوی پایه (سبک، معمولی، سنگین) برنامه‎های شستشوی ویژه‎تری مانند برنامه شستشوی ظریف، برنامه شستشوی مربوط به خیساندن ظروف، برنامه شستشوی سریع، برنامه شستشوی نیم شور، برنامه شستشوی مربوط قدرتی یا تابه‎ها و قابلمه‎ها، برنامه شستشوی ضد باکتری و برنامه شستشوی هوشمند نیز وجود دارد.

شستشوی حساس (ظریف)

در برنامه شستشوی حساس از آب داغ کمتری استفاده می‎شود و یک برنامه شستشوی ملایم برای وسایل ظریف مانند چینی و کریستال است. بهتر است قبل از قرار دادن ظروف در ماشین، مرحله پیش شستشو انجام شود.

برنامه خیساندن اولیه ظروف

برنامه شستشوی مربوط به خیساندن ظروف به منظور انجام فرآیند پیش شستشوی ظروف انجام می‎شود. معمولا این برنامه یک برنامه شستشوی سریع است و در آن از ماده شوینده استفاده نمی‎شود. بنابراین، این برنامه ظروف شما را پاک نمی‎کند و فقط برنامه‎ای برای خیساندن ظروف کثیف قبل از جمع شدن تعداد ظروف کافی پر شدن کامل ظرفیت ماشین است که از چسبیدن ته مانده‎های غذا به ظروف و انتشار بوی نامطبوع جلوگیری می‎کند.

برنامه شستشوی سریع

برنامه شستشوی سریع یک برنامه شستشوی کوتاه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه‎ای است و در صورتی از آن استفاده می‎شود که ظرف‎ها قبلا در برنامه پیش شستشو شسته شده باشند. در این برنامه شستشو از آب داغ و پرفشار برای باکتری زدایی ظروف شما استفاده می‎شود.

بررسی ویژگی های ماشین ظرفشویی و اهمیت آن ها

ویژگی های ماشین ظرفشویی : برنامه شستشوی سخت

برنامه شستشوی سخت مخصوص تابه و قابلمه‎ها دوره شستشوی طولانی‎تری دارد و از آب بیشتر با دمای بالاتر برای شستن ظروف بسیار کثیف با اثر غذای سوخته و ته گرفته استفاده می‎کند. همیشه می‎توان از این برنامه شستشو برای شستن تابه‎ها و قابلمه‎ها استفاده کرد اما باید مراقب بود که ظروف شما از نوع ظروف قابل شستشو در ماشین ظرف‎شویی باشند.

برنامه شستشوی با ظرفیت نصف

در برنامه شستشوی نصف فقط از نیمی از ظرفیت ماشین ظرفشویی استفاده می‎شود و تنها بازوی افشانه طبقه فوقانی یا تحتانی ماشین فعال است. بنابراین، پر کردن طبقه فوقانی یا تحتانی کافیست. این برنامه شستشو برای مواردی مناسب است که تعداد ظروف کثیف زیاد نباشد. در این برنامه شستشو از آب کمتری استفاده می‎شود و مدت شستشو کمتر است. بنابراین، مصرف آب و انرژی کاهش می‎یابد. در صورت علاقمندی شما به این برنامه شستشو، ماشین‎های ظرفشویی سامسونگ انتخاب خوبی هستند.

برنامه شسشوی بهداشتی ضدباکتری

در برنامه شستشوی ضد باکتری از آب داغ با دمای ۶۵-۶۰ درجه سانتی‌گراد استفاده می‎شود در حالی که در برنامه شستشوی معمولی دمای آب ۵۰ درجه است. همه ماشین‎های ظرفشویی مجهز به این برنامه شستشو ۹۹ درصد از باکتری‎ها را از روی ظروف شما پاک می‎کنند. این برنامه شستشو یک برنامه شستشوی عالی برای شستشوی ظروف نوزادان یا شستشوی ظروف در فصل شیوع بیماری انفلوانزا است.

بسیاری از ماشین‎های ظرفشویی سنسورهای هوشمندی دارند که اغلب به سنسورهای جرم یا اتوکلین موسومند. این سنسورها میزان آلودگی ظروف شما را اندازه می‎گیرند و زمان و آب مورد نیاز شستشو را متناسب با سطح آلودگی تنظیم می‎کنند. بنابراین مصرف آب و انرژی آن‎ها بهینه است. در صورت علاقمندی شما به این برنامه شستشو، ماشین‎های ظرفشویی برند ویرپول انتخاب خوبی هستند.

بررسی ویژگی های ماشین ظرفشویی و اهمیت آن ها

ممکن است در مواجهه با ماشین‎های ظرفشویی با ویژگی‎های زیر نیز مواجه شوید:

ویژگی های ماشین ظرفشویی: شستشوی با تاخیر (زمان‌بندی شده)

ویژگی استارت با تأخیر امکان تعیین زمان اجرای برنامه شستشو را برای شما فراهم می‎کند تا سیکل شستشو در بهترین زمان برای شما، از ۱ تا ۹ ساعت بعد آغاز شود. این بدان معناست که شما می‌توانید شستشوی ظروف را هنگام خواب یا حتی هنگامی انجام دهید که بیرون از خانه مشغول انجام کار هستید (شب‎ها هزینه مصرف برق پایین‎تر است).

پیشنهاد می کنیم جهت انتخاب شوینده مناسب برای دستگاه خود، مقاله معرفی بهترین قرص ماشین ظرفشویی را مطالعه نمایید.

ویژگی گرم کردن بشقاب‌ها

ویژگی بشقاب گرم‌کن به شما امکان می دهد تا در حین پختن غذا، ظروف غذای خود را در دمای مناسب گرم کنید. چرا که با سرو در بشقاب‎های سرد دمای غذا به سرعت کاهش می ‏یابد. با این ویژگی بشقاب‎ها در معرض حرارت خشک قرار می‏گیرد که تا بتوانید غذا را در دمای مناسب و گرم نگه دارید.

ویژگی افزودن در وسط برنامه شستشو

ویژگی اضافه کردن تک ظرف امکان باز کردن درب ماشین و اضافه کردن ظرف در لحظه آخر را فراهم می‎کند.

ماشین‌های ظرفشویی با بدنه داخلی استیل مزایای زیادی دارند. بسیاری از تولیدکنندگان تشت‌های ماشین ظرفشویی را از جنس استیل می‌سازند زیرا دوام این تشت‌ها نسبت به تشت‌های پلاستیکی و همچنین مقاومت آنها در برابر دمای بالای ضدعفونی کننده یا برنامه‎های شستشوی قوی بالاتر است. به علاوه تشت‎های استیل عایق صوتی بهتری هستند.
عایق صدا

شدت صدای ماشین ظرفشویی بر حسب دسی‌بل اندازه‌گیری می‎شود، بنابراین اگر ماشین ظرفشویی کم سروصدا می‎خواهید، باید مدلی را انتخاب کنید که با شدت صدای ۵۰ دسی‎بل (dB) یا کمتر کار کند. ماشین‌های ظرفشویی با شدت صدای بیش از ۵۰ دسی‌بل به عنوان ماشین‎های پر سروصدا محسوب می‎شوند.

سوالات متداول

ویژگی افزودن در وسط شستشو چه کارایی دارد؟

این ویژگی اضافه کردن تک ظرف امکان باز کردن درب ماشین و اضافه کردن ظرف در لحظه آخر را فراهم میکند.

ویژگی شستشوی با تاخیر چگونه است؟

ویژگی استارت با تأخیر امکان تعیین زمان اجرای برنامه شستشو را برای شما فراهم میکند تا سیکل شستشو در بهترین زمان برای شما، از ۱ تا ۹ ساعت بعد آغاز شود.

برنامه شستشوی با ظرفیت نصف چگونه کار می کند؟

در برنامه شستشوی نصف فقط از نیمی از ظرفیت ماشین ظرفشویی استفاده میشود و تنها بازوی افشانه طبقه فوقانی یا تحتانی ماشین فعال است.

جمع بندی:

در این مقاله ویژگی های ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم. با مطالعه این مقاله می توانید انتخاب بهتری داشته باشید و دستگاهی که برای شما ایده آل باشد را بهتر انتخاب خواهید کرد.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *