معرفی برنامه شستشوی اکو ECO در ماشین ظرفشویی

برنامه شستشوی اکو ECO یا حالت اقتصادی در ماشین های ظرفشویی باعث مصرف بهینه انرژی می شود و در زمان شستشوی ظروف بسیار به کار می آید. حالت اقتصادی شستشو در لوازم خانگی کمک بسیار زیادی به مصرف بهینه انرژی می کند. متاسفانه بسیاری از ما در زمان استفاده از ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی به این ویژگی دستگاه خود توجه نمی کنیم.

با استفاده از این گزینه در زمان شستشو، به صورت قابل ملاحظه ای مصرف آب و برق کاهش می یابد. با توجه به مطالعه ای که بر روی استفاده کنندگان ماشین ظرفشویی انجام شده است، فقط حدود 20 درصد از افراد از برنامه شستشوی اکو ECO استفاده می کنند.

در این مقاله قصد داریم برنامه شستشوی اکو ECO را به شما معرفی کنیم تا بیش از پیش با این قابلیت آشنا شوید. در صورتی که شما نیز از ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی در منزل خود استفاده می کنید و می خواهید با کارایی این برنامه شستشو آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به دقت مطالعه نمایید. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

معرفی برنامه شستشوی ECO در ماشین ظرفشویی

 معرفی برنامه شستشوی ECO در ماشین ظرفشویی 

فیلم معرفی برنامه شستشوی اکو Eco در ماشین ظرفشویی

برنامه اکو در لوازم خانگی گزینه‌ای است که با ترکیب تنظیمات مختلف مقدار مصرف آب و برق را به حداقل ممکن می‌رساند. در فیلم آموزشی بالا ، برنامه شستشوی اکو را شرح داده ایم.

در حالت عمومی، گزینه اقتصادی به سه جنبه مختلف در هنگام شستشو توجه می‌کند:

  • دما
  • زمان
  • آب

دماهای بالا معمولاً به‌معنای شستشوی بهتر است، البته در ماشین ظرفشویی کارای خشک‌کردن ظروف را هم بالاتر می‌برد. اما دمای بالا یعنی مصرف برق بیشتر. حالت اقتصدی از دمای پایین و آب کم بهره می‌گیرد و مدت زمان شستشو را طولانی‌تر می‌کند. گزینه اقتصادی ماشین ظرفشویی ممکن است از حرارت‌دهی ظروف به‌منظور خشک‌کردن جلوگیری کرده و اجازه دهد که ظروف در هوای آزاد خشک شوند.

آیا برنامه اکو Eco استاندارد است؟

بین مدل‌های مختلف و در لوازم خانگی متفاوت، گزینه اقتصادی متفاوت عمل می‌کند. استاندارد مشخصی برای حالت اقتصادی و میزان صرفه‌جویی آن وجودندارد. در لوازم خانگی استرالیایی اطلاعات مشخصی از کاراریی حالت اقتصادی وجودندارد. همه چیز بستگی به سازنده دستگاه دارد که حالت اقتصادی را برای آن تعریف می‌کند.

آیا برنامه اکو Eco به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند؟

بین همه مدل‌ها و برندهای مختلف ماشین ظرفشویی، برنامه شستشوی اکو ECO کمترین مصرف انرژی را دارد. در برنامه‌های خودکار دیگر میزان مصرف انرژی معمولاً ۲۰ الی ۳۰ % بیشتر است. مطالعه‌ای روی دستگاه‌های موجود نشان می‌دهد که:

برنامه‌های شستشوی سریع، یا دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد میزان مصرف انرژی را بین ۳۰ تا ۱۰۰ % افزایش می‌دهد.
دستگاه‌های خشک‌کنی که سنسور خاموشی خودکار ندارد میزان مصرف انرژی را در حالت متوسط تا ۲۵ % افزایش می‌دهند.

نکته: شوینده‌هایی که برای ماشین ظرفشویی و لباسشویی استفاده می‌شوند هزینه‌ای معادل با یک‌سوم هزینه استفاده از لوازم خانگی را دارند، بنابراین باید در انتخاب شوینده دقت کنید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که عملکرد خوبی دارد.

اگر از قرص ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف خود استفاده می کنید ، پیشنهاد می شود که برنامه شستشوی ظروف را حالت ECO انتخاب کنید.

آیا حالت اکو با ستاره‌های برچسب مصرف انرژی ارتباطی دارد؟

برنامه‌ای که برای استفاده از میزان انرژی برچسب وجوددارد توسط سازنده آن طراحی شده اغلب همان گزینه اقتصادی است. نکته مهم آن است که برنامه‌ای که برای مصرف بهینه دستگاه ارائه شده است باید نیازهای استاندارد شستشو را انجام دهد که شامل تمیزشدن لباس و حذف باقیمانده غذا از ظروف است.

معرفی برنامه شستشوی ECO در ماشین ظرفشویی

برچسب انرژی ERL

برای ماشین لباسشویی و ظرفشویی، نام برنامه یا حالتی که برای شستشوی اکو طراحی شده‌است باید روی برچسب ذکرشود. وقتی که برای ERL از گزینه اقتصادی استفاده می‌شود باید حداقل انتظارات شستشو در شرایطی که آزمایش انجام می‌شود برآورده شده باشد. ما از تعدادی از سازندگان لوازم خانگی پرسیدیم که آیا برای ERL حالت اقتصادی آزمایش شده است یا خیر. سخنگوی روابط عمومی کارخانه الکترولوکس (Electrolux) بیان کرد که به‌طور کلی حالت اقتصادی در آزمایش‌های ERL برای محصولاتش لحاظ شده‌است. تعداد از سازندگان گفتند که حالت اقتصادی برای مدل‌های موجود در همان ERL قراردارد. سخنگوی کارخانه انرژی ریتینگ (Energy Rating) بیان کرد «وقتی که یک ماشین لباسشویی در حال آزمایش است باید به حد استانداردهای لازم برسد، این استانداردها شامل حداقل دمای آب ۳۵ درجه سانتی‌گراد است که به‌عنوان چرخه شستشوی گرم ارائه شده است.»

همچنین سازندگان می‌توانند از چرخه شستشوی آب سرد در ERL استفاده کنند که نیازی به رعایت حداقل دمای آب ندارد. اگر شستشو با آب سرد شامل برنامه‌های موجود باشد باید روی برچسب ERL این عبارت آورده شود: «برنامه شستشوی سرد ارزیابی نشده‌است و ضمانتی در قبال آن وجود ندارد».

آیا برنامه‌های سریع نسبت به برنامه‌های طولانی‌مدت اقتصادی‌تر هستند؟

خیر، ۹۰ % انرژی که در چرخه شستشوی ماشین لباسشویی استفاده می‌شود به‌منظور گرم‌کردن آب است. تمام مراحل خیساندن و فشارهایی که در طول شستشوی طولانی‌مدت انجام می‌شود برق را نمی‌بلعد. اما اگر برنامه شستشوی سریع با دمای بالا انجام شود، چه در ماشین لباسشویی و چه ظرفشویی، انرژی برق را قورت می‌دهد. بنابراین برنامه طولانی‌مدت با آب سرد همچنان مقرون به‌صرفه است.

آیا برنامه اکو یا خودکار در ماشین ظرفشویی می‌تواند از هزینه‌ها کم کند؟

تا به‌حال متوجه شدیم که برنامه شستشوی اکو از مصرف انرژی کم می‌کند. اگر ماشین ظرفشویی در حالت اکو کار کند تا حدود ۳۰ % از مقدار انرژی مصرفی کاسته می‌شود. در آزمایش ماشین‌های ظرفشویی ما از حالت خودکار استفاده کردیم، زیرا افرادی که در نظرسنجی شرکت داشتند ادعا کردند که اگر این گزینه در ماشین ظرفشویی وجودداشت از آن استفاده می‌کردند.

معرفی برنامه شستشوی ECO در ماشین ظرفشویی

نکاتی برای کاهش هزینه، مصرف انرژی و آب

بهتر است مدل‌هایی که انتخاب می‌کنید ویژگی‌های زیر را داشته باشند:

  1. داشتن ستاره‌های بالا در مصرف آب و انرژی (بالای ۳٫۵)
  2. داشتن حالت اقتصادی (این حالت می‌تواند تا ۳۰% هزینه‌های مصرفی را کاهش دهد)
  3. وجود گزینه تأخیر شروع تا از این طریق دستگاه زمانی شروع به کار کند که تعرفه‌های مصرفی حداقل بوده یا انرژی خورشیدی موجود باشد.

در زمان کار:

  1. حالت اقتصادی را انتخاب کنید
  2. در حالت کاملاً پر دستگاه را روشن کنید
  3. ظروف را به‌جای آبکشی، پاک کنید.

سوالات متداول

برنامه شستشوی اکو ECO چیست؟

برنامه اکو ECO در ماشین ظرفشویی گزینه‌ای است که با ترکیب تنظیمات مختلف مقدار مصرف آب و برق را به حداقل ممکن می‌رساند.

میزان کاهش مصرف انرژی در برنامه شستشوی اکو ECO چقدر است؟

اگر ماشین ظرفشویی در حالت اقتصادی کار کند تا حدود ۳۰ % از مقدار انرژی مصرفی کاسته می‌شود.

آیا در برنامه شستشوی سریع، مصرف انرژی کاهش می یابد؟

خیر.برنامه‌های شستشوی سریع، یا دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد میزان مصرف انرژی را بین ۳۰ تا ۱۰۰ % افزایش می‌دهد.

جمع بندی:

در این مقاله از ظرف پلاس، برنامه شستشوی ECO یا حالت اقتصادی در ماشین های ظرفشویی را به شما معرفی کردیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *