دلیل طولانی شدن شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

طولانی شدن شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی دلایل مختلفی دارد که قصد داریم در این مقاله ضمن بررسی این موضوع، راهکارهایی برای رفع این مشکل را نیز بررسی نماییم.

یکی از مشکلاتی که معمولا برای مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی پیش می آید، طولانی شدن شستشوی ظروف است. این مشکل زمانی که مهمان دارید و تعداد زیادی از ظروف در دستگاه است بیش از پیش به چشم می آید.

البته پیش از اینکه این مقاله را شروع کنیم، لازم به ذکر است که مدل های جدید ماشین ظرفشویی مصرف آب و برق کمتری نسبت به مدل های قدیمی دارند و همین موضوع باعث می شود زمان شستشو به مراتب بیشتر شود.

اما در صورتی که به صورت غیر طبیعی با طولانی شدن مدت زمان شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی مواجه شده اید، برای رفع این مشکل پیشنهاد می کنیم با ما در ادامه این مقاله از ظرف پلاس همراه باشید.

دلیل طولانی شدن شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

دلیل طولانی شدن شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی  

مدت زمان نرمال برای شستشو در ماشین ظرفشویی چقدر است؟

قبل از پرداختن به مشکلات رایج در ماشین‌های ظرفشویی، لازم است که زمان استاندارد برای شستشو را تعیین کنید. این موضوع به نحوه خاص شستشو و برنامه‌ای که انتخاب کرده‌اید برمی‌گردد.

با توجه به اینکه در روش‌های جدید خشک‌کردن ظروف، برق کمتری مصرف می شود، یک برنامه استاندارد شستشو برای مدل‌های جدید ماشین ظرفشویی با خسک کن بین ۲ تا ۳ ساعت خواهد بود.

دفترچه راهنمای ظرفشویی را بخوانید و فهرست انواع شستشو به‌همراه زمان‌های مربوطه را بیابید. همچنین لازم است که نام انواع شستشوهای مختلف (که معمولاً گیج‌کننده هستند) در راهنما را یاد بگیرید. در برندهای مختلف اسامی متفاوتی استفاده می‌شود مانند شستشوی سریع، شستشوی قابلمه و تابه خیلی کثیف و غیره. به‌خاطر داشته باشید که هر چقدر دمای شستشو بالاتر برود، برنامه آن نیز طولانی‌تر می‌شود. اگر متوجه شدید که کار ظرفشویی بیشتر از تایم برنامه طولانی شده‌است، یعنی برنامه که یک ساعت و سی دقیقه تنظیم کرده‌اید بیشتر از این تایم طول کشیده، حال به نکاتی که در رابطه با مشکلات رایج در ادامه مطرح می‌کنیم دقت کنید.

طولانی شدن شستشوی ظروف: گرفتگی در سیستم گردش آب

اگر داخل سیستم گردش آب ظرفشویی هر نوع گرفتگی ایجاد شود، زمان پرشدن دستگاه و همچنین تخلیه آب طولانی خواهد شد و در نتیجه چرخه شستشو برای تکمیل خود مدت زمان بیشتری نیاز دارد (یعنی اگر روی دقیقه ۳۰ ماشین ظرفشویی عمل تخلیه را انجام می‌دهد چون تخلیه خوب انجام نمی‌شود و طول می‌کشد تایم ظرفشویی به طور مثال بیست دقیقه روی ۳۰ دقیقه گیر می‌کند، تا تخلیه کامل انجام شود و بعد به مرحله بعد می‌رود) برای اطمینان از عدم بروز گرفتگی در ماشین ظرفشویی موارد زیر را کنترل کنید:

فیلترها را بررسی کنید

حتی اگر ماشین ظرفشویی دارای فیلتری است که تمیز می‌شود، بازهم گرفتگی ممکن است اتفاق بیفتد. فیلترها را بازرسی کنید و آنها را کاملاً بشویید تا آب بتواند به‌راحتی از درون آنها عبور کند. اگر فیلتر آسیب دیده‌است باید تعویض شود. از آنجا که فیلترها مانع از ورود باقی‌مانده غذا و آشغال به درون دستگاه می‌شوند، اگر فیلتر به‌درستی کار نکند و خراب باشد بدین معناست که در آینده بازهم گرفتگی‌های بیشتری در دستگاه ایجاد می‌شوند. توصیه می‌کنیم که با یک مرکز خدمات حرفه‌ای در زمینه ماشین ظرفشویی تماس بگیرید.

طولانی شدن شستشوی ظروف: شلنگ تخلیه را بررسی کنید

هیچ‌گونه پیچ‌خوردگی یا خم نباید در شلنگ تخلیه آب وجود داشته باشد. این شلنگ را بیرون بکشید و گرفتگی‌های احتمالی آن را بررسی کنید. اگر آسیبی به شلنگ وارد شده‌است، باید تعویض شود.

دلیل طولانی شدن شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

دریچه هوای ظرفشویی را بررسی کنید

در همه ماشین‌های ظرفشویی، دریچه هوا وجود ندارد، بنابراین برای اطلاع از این موضوع به راهنمای سازنده مراجعه نمایید. دریچه هوا معمولاً در نزدیکی سینک و شیرآب قرار دارد و از ورود دوباره آب‌های کثیف به داخل دستگاه جلوگیری می‌کند.

مشکل احتمالی: رسوبات معدنی

اگر با بررسی دستگاه با گرفتگی خاصی در سیستم یا تجمع مواد غذایی، مواجه نشدید، ممکن است رسوبات معدنی در جایی جمع شده باشند. این رسوبات معمولاً به‌شکل لکه‌ها و رگه‌هایی به‌رنگ قهوه‌ای مایل به نارنجی یا سفید هستند که در اطراف فیلتر، پره متحرک، بخش‌های اسپری‌کننده آب و یا حتی در اطراف المنت‌های گرمایی (اگر باشند) ایجاد می‌شوند. برای رهایی از این مشکل:

داخل ماشین را کاملاً بشویید

اگر رسوبات معدنی به‌تازگی در داخل ماشین ظرفشویی شکل گرفته‌اند و به‌نظر سفت و سخت نیستند، در داخل یک کاسه سرکه سفید بریزید و آن را در بخش میانی طبقه پایین ماشین ظرفشویی قرار دهید. سپس ماشین را با برنامه قوی با بالاترین درجه آب، روشن کنید. این روش بوهای نامطبوع را نیز از بین می‌برد. همچنین می‌توانید از شوینده‌هایی که مخصوص شستن محفظه داخلی ماشین ظرفشویی هستند، استفاده کنید. این شوینده‌ها برای از بین بردن لکه‌های ناشی از سختی آب و رسوبات معدنی به‌کار می‌روند.

رسوبات معدنی می‌توانند سرسخت‌تر از این باشند. ممکن است با چرخه شستشوی داخل ماشین ظرفشویی نتوانید مشکل را حل کنید. در این صورت لازم است به‌کمک یک صابون و یک اسفنج خیس، فضای داخلی ظرفشویی را بسابید.

طولانی شدن شستشوی ظروف: سنسور شستشو

دلیل دیگری نیز برای طولانی شدن چرخه شستشو وجود دارد و آن اختلال در کار سنسور شستشو است. اگر ماشین ظرفشویی شما دارای یک سنسور شستشوی خودکار در چرخه‌های شستشو است، تجمع باقی‌مانده غذا یا مواد معدنی بر روی آن منجر به طولانی‌شدن شستشوی ظروف خواهدشد. برای رفع این مشکل، در حالتی که ظرفشویی خالی است، مواد شوینده ظرفشویی را داخل آن بگذارید و دستگاه را روشن کنید.

دلیل طولانی شدن شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

مشکل احتمالی: آب درست گرم نمی‌شود

برای شستشوی ظروف داخل ماشین ظرفشویی به آب گرم نیاز داریم. آب سرد وارد ماشین ظرفشویی می شود و بعد توسط المنت ماشین ظرفشویی گرم می شود این گرم کردن آب زمان می برد. حالا اگر المنت به مرور زمان ضعیف شده باشد و یا جرم و رسوب گرفته باشد‌ این تایم گرم کردن به مراتب بیشتر می شود. در نتیجه زمان شستشو‌ از تایم اصلی برنامه بیشتر می شود.

برای رفع این مشکل باید حتما ماشین ظرفشویی هر ساله سرویس دوره ای شود. سرویس دوره ای باعث نگهداری بهتر از موتور و پمپ تخلیه آب و رسوب گیری المنت و آبپاش های ماشین ظرفشویی می شود. و همچنین باعث عدم بوی نامطبوع داخل ظرفشویی و جرم در مجاری آب و تخلیه می شود.

همچنین توصیه می کنیم برای انتخاب شوینده مناسب برای ماشین ظرفشویی خود، حتما مقاله ای که پیش از این تحت عنوان معرفی بهترین قرص ماشین ظرفشویی، قرار داده ایم را مطالعه نمایید.

جمع بندی:

در این مقاله، دلیل طولانی شدن شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم. همچنین راهکارهایی برای رفع این مشکل به شما همراهان عزیز ارائه دادیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *