دلیل سوراخ شدن کف و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

دلیل سوراخ شدن کف و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی چیست؟ چه دلایلی باعث این اتفاق ناخوشایند می شود؟ برخلاف تصور، جنس استیل نیز دچار زنگ زدگی می شود. بسیاری بر این عقیده هستند که جنس استیل هیچ وقت دچار زنگ زدگی نمی شود. همانطور که می دانید جنس داخلی بسیاری از ماشین های ظرفشویی از استیل می باشد.

البته ماشین های ظرفشویی طوری طراحی شده اند که در برابر زنگ زدگی مقاومت داشته باشند. اما برخی از آن ها با این مشکل مواجه می شوند. به همین دلیل بهتر است در نگهداری و مراقبت از ماشین ظرفشویی خود دقت بیشتری داشته باشید.

در ادامه این مقاله دلایل مختلفی که باعث ایجاد زنگ زدگی و در نتیجه سوراخ شدن کف ماشین ظرفشویی می شود را بررسی خواهیم کرد. اگر شما نیز از این دستگاه در منزل استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را به دقت مطالعه نمایید.

دلیل سوراخ شدن کف و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

دلیل سوراخ شدن کف و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

 

علت اول دوم زنگ زدگی : وجود عنصر آهن در آب

اگر یک لکه قهوه‌ای مایل به قرمز به طور مرتب داخلی ماشین ظرفشویی خود می‌بینید، دلیل وجود آهن در منبع آب است. در برخی مناطق در ایران، آب محلی به طور طبیعی حاوی اکسید آهن است که در طی چرخه شستشو در دستگاه رسوب می‌کند. منبع دیگر آهن موجود در آب شما می‌تواند زنگ زدگی لوله‌های گالوانیزه قدیمی باشد.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی ماشین ظرفشویی : یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی می‌تواند با نصب فیلتر روی ورودی آب ، از ورود املاح یا عناصر آهن جلوگیری کند و سختی آب را کاهش دهد.

علت دوم زنگ زدگی ظرفشویی: رسوبات داخل لوله

ممکن است زنگ زدگی ها و جرم هایی که بر روی بدنه ظرفشویی و کف آن مشاهده می کنید، درواقع زنگ زدگی ها و جرم هایی باشند که در داخل لوله های آب بوده و به داخل دستگاه راه یافته اند. اگر لوله های قدیمی فلزی و فرسوده ای دارید، این احتمال وجود دارد که مقصر اصلی لوله های آب منزل شما باشد.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی ماشین ظرفشویی : در این شرایط نیز با نصب فیلتر ورودی می توان از ورود این جرم ها و زنگ زدگی ها به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری نمود.

علت سوم زنگ زدگی ظرفشویی: نمک و مایع جلادهنده

شاید بتوان نمک و مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی را بزرگترین و مهمترین عامل در زنگ زدن ماشین ظرفشویی نام برد. درواقع واکنش های شیمیایی که میان این مواد در دمای بالا در داخل ظرفشویی رخ می دهد، به علاوه رسوبات و ذرات غذایی شور و اسیدی به جا مانده در دستگاه، ترکیب خورنده و قوی به وجود می آورد که علت زنگ زدن ماشین ظرفشویی است.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی ماشین ظرفشویی : به هیچ وجه اجازه ندهید نمک یا مایع جلادهنده بر روی بدنه استیل ظرفشویی باقی بماند. هرگاه قصد شارژ مخزن نمک و یا مایع جلادهنده را داشتید، حتمآ از قیف مخصوص استفاده نمایید تا بیرون روی بدنه استیل نریزد.

علت چهارم زنگ زدگی ظرفشویی: شوینده نامناسب و زیاد

یکی دیگر از مهمترین عوامل زنگ زدن ظروف، سبد و استیل داخلی ماشین ظرفشویی، استفاده از شوینده و قرص ماشین ظرفشویی نامناسب و تقلبی است. در این شوینده ها مواد شیمیایی غیر استاندارد از جمله ترکیبات کلر وجود دارد که به شدت خورنده بوده و نقاطی از سبد ظرفشویی یا بدنه استیل را که لایه محافظ خود را از دست داده اند، دچار زنگ زدگی می نماید. همچنین این باور غلط که هر چقدر شوینده بیشتر استفاده شود، ظروف بهتر و تمیزتر شسته می شوند نیز در بروز این مشکل بی تاثیر نیست.

راهکار جلوگیری و رفع زنگ زدگی ماشین ظرفشویی : در استفاده از مواد شوینده، از برندهای معتبر و سازگار با ماشین ظرفشویی استفاده نمایید و بر طبق راهنمای موجود بر روی بسته بنده و یا دفترچه ماشین ظرفشویی، محفظه شوینده را اصولی پر کنید.

سبد داخلی ماشین ظرفشویی زنگ زده

اگرچه احتمالاً کمی وجود دارد که سطح داخلی ماشین ظرفشویی شما زنگ بزند، ولی قفسه‌ها می‌توانند پس از چند سال استفاده دچار این مشکل شوند. هنگامی که قفسه‌ها، محافظ لاستیکی خود را از دست می‌دهند، فلز زیر آن در معرض آب قرار گرفته و زنگ زده می‌شود. گاهی اوقات شما می‌توانید زنگ زدگی را ببینید، یا ممکن است فقط تاول‌هایی مشاهده کنید. در زیر تاول‌ها تکه‌هایی از زنگ زدگی وجود دارد. یکی از راه‌های جلوگیری از این کار قرار دادن ظروف خود به روش صحیح است. ظروف نوک تیز باعث آسیب رساند به لایه پلاستیکی سبد شده و منجر به رسیدن آب به فلز زیر آن می‌شود و زنگ زدگی به وجود می آید.

دلیل سوراخ شدن کف و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

راهکار جلوگیری از زنگ زدگی سبد ماشین ظرفشویی

همواره در قرار دادن ظروف در داخل سبد ظرفشویی و نیز برداشتن آنها در پایان شستشو دقت نموده و با احتیاط اینکار را انجام دهید.

در صورتی که در بخشی از سبد ماشین ظرفشویی لکه ای از زنگ زدگی مشاهده کردید، بلافاصله برای پاک کردن و ترمیم آن اقدام کنید.
با استفاده از موم مایع، چسب برق مایع و یا اسپری وینیل پلاستیکی می توانید بخش های زنگ زده سبد ظروفشویی را بپوشانید و از آنها محافظت کنیددر مطلب زیر کامل به این مسئله پرداخته ایم.

می توانید به کمک مواد مخصوص شستشو دهنده ماشین ظرفشویی یا سیتریک اسید کریستالی، ماشین ظرفشویی را در برنامه شستشوی معمولی یا برنامه ویژه شستشوی دستگاه روشن کنید تا زنگ زدگی ها پاک شوند

لکه‌های زنگ در وسایل فلزی

وسایل فلزی مانند کارد و چنگال و حتی قابلمه‌ها می‌توانند بعد از شستن در ماشین ظرفشویی زنگ زده شوند. چاقو، چنگال و سایر کاردهای فلزی ضدزنگ ممکن است زنگ زدگی روی سطح آنها ایجاد شوند. مخصوصاً کارد و چنگال، پس از قرار گرفتن طولانی در معرض آب سخت که تصفیه نشده یا فیلتر نشده و همچنین دوز بیش از حد مواد شوینده شیمیایی باعث آسیب به سطح و روکش آنها می‌شوند. هر نوع غذای اسیدی یا شور می‌تواند احتمال خوردگی را افزایش دهد.

راهکار جلوگیری از زنگ زدگی ظروف داخل ظرفشویی:

پیش از بارگیری ظروف در ماشین ظرفشویی، حتما یک مرحله تمیزکاری انجام دهید تا ذرات غذایی چسبیده به آنها وارد دستگاه نشود. غذاهای شور و اسیدی به شدت خورندگی ظروف را افزایش می دهند.
پس از اتمام شستشو درب ظرفشویی را باز کنید تا بخار داغ خارج شود. سپس سریعا چاقوها و قاشق و چنگال ها را درآورده و خشک نمایید تا احتمال زنگ زدن آنها کاهش یابد.
از مواد شوینده مناسب استفاده کنید و به مقدار مناسب استفاده کنید.

چرا استیل داخلی ماشین ظرفشویی زنگ زده است؟

لایه های محافظی بر روی استیل داخلی ظرفشویی قرار دارند که از زنگ زدن آن جلوگیری می نمایند. اما این پوشش ها بسیار حساسند و هرگونه خراش توسط وسایل نوک تیز و ظروف، یا مواد شیمیایی خورنده در برخی شوینده های نامناسب و نیز رسوبات آب و غذا می تواند آنها را از بین ببرد.

نکته دیگری که می‌تواند باعث آسیب شود کلریدهای خاصی است که در مواد غذایی و مواد شیمیایی تمیزکننده وجود دارد. یون‌های کلر لایه را تجزیه می‌کنند و باعث می‌شوند که فلز داخلی در معرض خطر قرار گیرد و احتمال تشکیل زنگ زدگی را افزایش می‌دهد. بنابراین ضروری است که اطمینان حاصل کنید که مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید مناسب است و از مقدار مناسب استفاده می‌کنید.

دلیل سوراخ شدن کف و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

چرا استیل کف ماشین ظرفشویی سوراخ شد؟

اگر زنگ زدگی ماشین ظرفشویی در همان مراحل اول برطرف نشود به مرور، و در زمان خیلی کوتاه باعث خوردگی آن قسمت شده و کاملا سوراخ می‌شود. نمک و مایع جلادهنده به هیچ عنوان نباید مستقیم روی بدنه استیل قرار بگیرند. طی بازدید از ماشین ظرفشویی‌های مشتریان که منجر به سوراخ شدن و خوردگی عمیق در استیل ماشین ظرفشویی شده است، دریافتیم و در تمام این موارد مصرف کننده هنگام اضافه کردن مایع جلادهنده و یا نمک از قیف مخصوص استفاده نمی‌کنند و رد مایع جلادهنده کنار لبه مخرن آن و همچنین دانه‌های نمک کف ماشین ظرفشویی مانده و چون این مواد بسیار واکنش‌های اسیدی دارند باعث زنگ زدگی و خوردگی لایه استیل می‌شوند.

جلوگیری از ایجاد زنگ زدگی در ماشین ظرفشویی

نتیجه می‌گیریم برای جلوگیری از زنگ زدن ماشین ظرفشویی حتما بر روی ورودی آب ماشین ظرفشویی یک فیلتر تصفیه نصب کنید. از مواد شوینده به اندازه کافی استفاده کنید، نه بیشتر. به هیچ عنوان مایع جلادهنده و نمک ماشین ظرفشویی را روی بدنه داخلی ماشین ظرفشویی نریزید. هر گاه لکه‌ای از زنگ زدگی سطحی پیدا کردید فورا آن را با مواد شستشو مناسب پاک کنید.

جمع بندی:

در این پست از وبسایت ظرف پلاس، به بررسی دلیل سوراخ شدن کف و زنگ زدگی ماشین ظرفشویی پرداخته شد.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *