معرفی انواع برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی

بسیاری از افرادی که از ماشین ظرفشویی استفاده می کنند، بدون توجه به نحوه عملکرد برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی، ظروف را درون دستگاه ظرفشویی قرار می دهند و پس از پایان چرخه شستشو از نتیجه شستشو راضی نیستند.

آیا می دانید که چگونه هر برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی ظروف را تمیز می کند؟ باید بدانید که فرآیند شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی از چیزی که تصور می کنید کمی پیچیده تر است.

ماشین های ظرفشویی جدید تر، برنامه های مختلفی دارند که برای صرفه جویی در زمان و مصرف انرژی بسیار مفید هستند. در این مطلب ارائه شده از ظرف پلاس قصد داریم نحوه عملکرد برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی را با شما به اشتراک بگذاریم. در صورتی که شما نیز از مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 نحوه عملکرد انواع برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی

نحوه عملکرد انواع برنامه شستشو ماشین ظرفشویی

ماشین‌ظرفشویی طوری برنامه‌ریزی‌شده که با کارکردن در مدت زمان معین، مصرف آب بهینه‌ای داشته باشد و ظروف را تمیز و درخشان کند. ابتدا آب به داخل ماشین‌ظرفشویی سرازیر می‌شود و بقایای موادغذایی را از سطوح ظروف و وسایل آشپزی می‌زداید. این فرآیند زمانی آغاز می‌شود که پمپ تخلیه، آب باقیمانده در دستگاه را خالی کند و سپس آب گرم وارد دستگاه شود. آب ورودی مخزنی را در قسمت انتهایی ماشین پر می‌کند و با صرف انرژی این آب ورودی گرم می‌شود.

دمای دقیق آب در هر دور شستشو بستگی به برنامه‌ای دارد که انتخاب می‌کنید. معمولاً وقتی می‌خواهیم از ماشین‌ظرفشویی استفاده کنیم، هدفمان این است که برنامه‌ی موثری را انتخاب کنیم که درعین‌حال حداقل انرژی را مصرف ‌کند تا بتوانیم در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم. در واقع این کار سختی است و وضعیت زمانی بدتر می‌شود که بدانید مدل‌های مختلف ماشین‌های ظرفشویی دقیقاً مثل هم عمل نمی‌کنند.

بنابراین، زمانی که می‌خواهید بهترین نتیجه را از عملکرد ماشین‌ظرفشویی خود بگیرید و مصرف انرژی را بهینه کنید، بهترین کار این است که به دفترچه‌ی راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید.

اگر بعد از خرید قرص ماشین ظرفشویی قصد استفاده از آن را داشتید ، باید برنامه شستشوی ظروف را باتوجه به میزان شدت کثیف بودن و چرب بودن ظروف انتخاب کنید.

نحوه عملکرد انواع برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی

برنامه های رایج ماشین ظرفشویی

بیایید نگاهی به هشت برنامه‌ی رایج در ماشین‌ظرفشویی‌های مختلف بیندازیم و بررسی کنیم چگونه این برنامه‌ها می‌توانند بر عملکرد و کارایی ماشین در تمیزکردن ظروف تأثیر بگذارند.

  • عادی: این برنامه اکثراً برای استفاده‌های روزمره‌ و به‌جهت شستشو و خشک‌کردن ظروف استفاده می‌شود. در طول اجرای این برنامه‌، شستشو به نحوی انجام می‌شود که گویی ظروف زیاد کثیف نیستند و نیازی به دمای بالای آب یا زمان طولانی شستشو نیست. در بیشتر ماشین‌های ظرفشویی مدرن طول مدت این برنامه حدود ۹۰ دقیقه است.
  • برنامه شستشوی اکو: این برنامه یکی از اقتصادی ترین حالات ممکن برای شستشوی ظروف شما می باشد. با انتخاب برنامه شستشوی اکو مطمئن خواهید بود که ظروف شما به خوبی شسته می شوند و همچنین در مصرف برق نیز صرفه جویی می شود.
  • شستشوی سریع: همانطور که از نامش پیداست، این برنامه کوتاه‌مدت برای زمانی طراحی شده که می‌خواهید ظروفی را بشویید که خیلی کثیف نیستند. در طی این برنامه‌ی شستشوی سریع، آب‌گرم با فشار بر روی ظروف اسپری می‌شود و به این منوال ظروف خیلی سریع و موثر تمیز می‌شوند. طول معمول یک دور از این برنامه‌ی شستشوی سریع ۳۰ دقیقه تا یک ساعت است.
  • شستشوی هوشمند: تنظیمات این برنامه‌ی ماشین‌ظرفشویی به‌ شکلی است که در هر بار شستشو و خشک‌کردن به طور خودکار مقدار ظرف و میزان کثیفی سنجیده می‌شود، و میزان آب مصرفی و گرمای آن بر همین اساس تعیین می‌شود. حجم دقیق آب و انرژی مصرفی به نیاز ماشین‌ظرفشویی بستگی دارد. اگر می‌خواهید ظروفی را بشویید که میزان کثیفی‌شان به یک اندازه نیست و مطمئن نیستید که باید از کدام برنامه‌ی ماشین استفاده کنید، این برنامه مفید خواهد بود.
  • سنگین (Intensive): این برنامه‌ی ماشین مناسب برای قابلمه‌ها و تابه‌های خیلی کثیف است. در طول برنامه شستشوی Intensive ، اسپری آب‌گرم دیگری( علاوه‌بر اسپری ابتدایی) با دمای بالاتر بر روی ظروف کثیف انجام می‌شود تا باقی‌مانده‌های غذا از روی ظروف پاک شوند. این برنامه برای ظروفی مثل قابلمه، تابه‌های گریل، قابلمه‌های پخت‌وپز مناسب است و برای پاک‌کردن رَد سوختگی‌ها از روی ظروف کاربرد دارد. یک دور معمولی از این برنامه‌ ممکن است تا ۴ ساعت طول بکشد!

نحوه عملکرد انواع برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی

برنامه های رایج ماشین ظرفشویی

  • پیش‌شستشو: با اجرای این برنامه، غذاهایی که ضمن پخت‌وپز به ظروف چسبیده‌اند، خیس می‌خورند. با استفاده از این برنامه، نیازی نیست قبل از قراردادن ظروف در ماشین آنها را پاک کنید. برخی از برنامه‌های پیش‌شستشو یک دور آبکشی جداگانه برای حذف ذرات غذا از روی ظروف دارند تا قبل از خشک‌شدن از روی سطوح زدوده شوند.
  • ظریف: این برنامه دمای پایین‌تری دارد و برای شستن ظروف شیشه‌ای، کریستال، چینی و سایر ظروف شکننده است که اغلب با دست شسته می‌شوند.
  • درجه حرارت بالا: این برنامه مناسب برای زدودن چربی، سوختگی یا باقی‌مانده‌های موادغذایی روی ظروف است. دمای شستشو در این برنامه، حداقل به ۱۳۰ درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد تا عملکرد شستشو و خشک‌کردن ظروف به بهترین شکل انجام شود.
  • ضدعفونی کردن: دراین برنامه‌ی ماشین‌ظرفشویی، دما حداقل تا ۱۵۰ درجه‌ی سانتیگراد افزایش می‌یابد تا فضای داخلی ماشین ظرفشویی ضدعفونی شود. اجرای این برنامه می‌تواند ۹۹.۹۹ درصد از باکتری‌هایی را که ممکن است از باقی‌مانده‌های غذا در ماشین انباشته شده باشند، از بین ببرد. حتی برخی از ماشین‌های‌ظرفشویی دارای درجه‌ی تنظیم بخار برای تمیزکردن بیشتر هم هستند.

سوالات متداول

کدام برنامه شستشوی ظروف ، مناسب ماشین ظرفشویی من است؟

شما باید یک برنامه شستشو را نسبت به میزان کثیفی و چرب بودن ظروف انتخاب کنید پس نمی توان همیشه از یک برنامه ثابت برای شستشوی ظروف استفاده کرد.

برنامه شستشوی هوشمند چگونه ظروف را می شوید؟

تنظیمات این برنامه‌ی ماشین‌ظرفشویی به‌ شکلی است که در هر بار شستشو و خشک‌کردن به طور خودکار مقدار ظرف و میزان کثیفی سنجیده می‌شود، و میزان آب مصرفی و گرمای آن بر همین اساس تعیین می‌شود.

عملکرد برنامه شستشوی ظریف چگونه است؟

این برنامه دمای پایین‌تری دارد و برای شستن ظروف شیشه‌ای، کریستال، چینی و سایر ظروف شکننده است که اغلب با دست شسته می‌شوند.

برنامه ضدعفونی کردن چگونه کار می کند؟

دراین برنامه‌ی ماشین‌ظرفشویی، دما حداقل تا ۱۵۰ درجه‌ی سانتیگراد افزایش می‌یابد تا فضای داخلی ماشین ظرفشویی ضدعفونی شود.

جمع بندی:

در این مقاله نحوه عملکرد انواع برنامه شستشو ماشین ظرفشویی را همراه با دما و مدت زمان مورد نیاز به شما عزیزان توضیح دادیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *