نحوه نظافت و ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی با روش های آسان

ماشین ظرفشویی وسیله ای است که این روزها در خانه های ایرانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل نظافت و ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی ضروری می باشد. این دستگاه که وظیفه شستشو و تمیز کردن ظروف را دارد، خود نیز نیازمند تمیز شدن و ضدعفونی کردن دارد. اما آیا شما با نحوه ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی آشنایی دارید؟

در صورتی که از روش صحیح ضدعفونی کردن اطلاعی ندارید، بهتر است برای یادگیری آماده شوید. تمیز بودن داخل ماشین ظرفشویی اهمیت بسیار زیادی دارد. اینکار باعث می شود ظروفی پاکیزه و درخشان تر داشته باشید. در صورتی که به دنبال یادگیری راهی برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود هستید، پیشنهاد می کنیم نکات گفته شده در ادامه مطلب را بخوبی مطالعه کنید. ما در این مطلب روش های تمیز کردن و ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی را به شما آموزش خواهیم داد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نحوه نظافت ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی با روش های آسان

نحوه نظافت ضد عفونی کردن ظرفشویی با روش های آسان 

چه زمانی نیاز است که ظرفشویی را ضدعفونی کنید؟

چند وقت یکبار نیاز است که ظرفشویی را ضدعفونی کنید؟ اگر تا به حال این سوال ذهن شما را درگیر کرده است که چه زمانی نیاز است که ماشین ظرفشویی خود را ضدعفونی کنید. پاسخ صحیح این است که انجام اینکار بسته به میزان استفاده شما از ظرفشویی دارد. اگر به صورت روزانه از ظرفشویی استفاده میکنید، زمان ضدعفونی کردن ظرفشویی کوتاه تر میشود.

شما از طریق نکاتی که در این مقاله از وب سایت ظرف پلاس بیان میکنیم، میتوانید در منزل این کار را بسته به میزان دفعات استفاده خود از ظرفشویی انجام دهید. اما برای بررسی کلی ظرفشویی نیاز است که هر 6 ماه یکبار با سرویس دوره‌ای به عملکرد و نظافت تخصصی ظرفشویی خود بپردازید.

نحوه ضدعفونی کردن قسمت بدنه ظرفشویی

برای اطلاع از نحوه تمیز کردن قسمت بیرونی ظرفشویی دقت کنید که همانطور که میدانید نظافت ظرفشویی باید شامل درون و هم بیرون ظرفشویی باشد. علاوه بر محفظه داخلی ظرفشویی، بیرون دستگاه را بایدا از گرد و غبار، لک و آلودگی‌های احتمالی تمیز کنید. پس بهتر است برای ضدعفونی کردن سطح خارجی ظرفشویی و نظافت قسمت بیرونی ماشین ظرفشویی هر از گاهی به کمک یک دستمال آشپزخانه مرطوب و کاملا تمیز، تمام سطوح دستگاه را پاک کنید.

نحوه ضد عفونی کردن درون ماشین ظرفشویی

برای ضدعفونی کردن داخل ماشین ظرفشویی چند راهکار ساده و کاربردی همیشه وجود دارد. ما این راهکارها را برای شما در ادامه بیان کرده‌ایم تا بتوانید هر از گاهی خودتان در خانه با نکاتی ساده درون محفظه ظرفشویی را تمیز کنید.

  • ضدعفونی کردن ظرفشویی با سرکه
  • ضدعفونی کردن و شستشو فیلتر ظرفشویی
  • تمیز کردن باقی مانده غذاها از روی ظروف
  • انتخاب صحیح برنامه شستشو در ظرفشویی
  • انتخاب شوینده مناسب هنگام شستشو ظروف
  • چیدمان صحیح ظروف در ظرفشویی
  • استفاده از بوگیر در ماشین ظرفشویی
  • جرم گیری و رسوب زدایی داخل ماشین ظرفشویی

ضدعفونی کردن ظرفشویی با سرکه

برای شستشو کابین ماشین ظرفشویی با سرکه مقدار 200 سی‌سی (میلی لیتر) سرکه سفید را داخل یک کاسه بریزید و در سبد بالای ظرفشویی قرار دهید. سپس برنامه ECO یا AUTO را انتخاب کنید تا یک مرحله شستشو بدون ظروف در ظرفشویی شما انجام شود. این کار یکی از بهترین راه‌حل‌های شستشو و ضدعفونی کردن کابین ظرفشویی در خانه میباشد.

ضدعفونی کردن و شستشو فیلتر ظرفشویی

بهتر است برای پاکیزه نگه داشتن داخل ماشین ظرفشویی بعد از هربار استفاده از ظرفشویی، فیلترهای کف داخل ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. برای تمیز کردن فیلتر، آن را خارج کرده و با آب داغ و مواد شوینده شستشو دهید.

نحوه نظافت ضد عفونی کردن ظرفشویی با روش های آسان

پاکیزه ماندن ظرفشویی با تمیز کردن باقی مانده غذاها از روی ظروف

بهتر است برای شستشوی ظروف در ظرفشویی، قبل از گذاشتن آن‌ها داخل دستگاه مواد غذایی مانده در ظرف‌ها را با یک دستمال یا مقداری آب پاک کنید. تا خرده مواد غذایی از روی آن‌ها پاک شده باشد و بعد برای تنظیم برنامه شستشو و ریختن شوینده اقدام کنید. اینکار سبب میشود شستشو ظروف در ظرفشویی بهتر و با کیفیت تر هم انجام شود.

پاکیزگی درون ظرفشویی با انتخاب برنامه صحیح شستشو

اگر برنامه شست و شو را صحیح و متناسب با میزان کثیفی ظروفتان انتخاب کنید مطمئن باشید علاوه بر داشتن ظروفی براق و فوق العاده تمیز، درون ظرفشویی شما نیز تمیز و برق خواهد زد و ظرفشویی شما به خوبی ضدعفونی خواهد شد. شاید گاهی دلتان بخواهد که برنامه کوتاه‌تری را انتخاب کنید تا زودتر شستشوی ظروف شما تمام شود. اما همیشه انتخاب برنامه‌های کوتاه برای شستن همه ظروف مناسب نیست و امکان دارد در انتها از تمیز نشدن ظروف و کثیفی داخل کابین ظرفشویی ناراضی شوید.برای انتخاب صحیح برنامه شستشو مقاله نحوه عملکرد دکمه‌های ماشین ظرفشویی به شما کمک خواهد کرد.

نحوه ضدعفونی کردن ظرفشویی با استفاده صحیح از شوینده

انتخاب شوینده مناسب و قرص ماشین ظرفشویی با کیفیت از جهت تاریخ انقضا و مناسب بودن آن با ظرفشویی شما، تاثیر زیادی در شستشو بهتر ظروف و نظافت بهتر داخل ظرفشویی دارد. اگر شوینده ظرفشویی مناسب نباشد علاوه بر ظروف کثیف، با کابین ظرفشویی کثیف نیز رو به رو خواهید شد. پس برای اینکه با یک تیر دو نشان بزنید، شوینده مناسبی را برای ظرفشویی انتخاب کنید تا نتیجه آن را نیز در ضدعفونی شدن ظرفشویی و کیفیت بهتر شستشو ظروف ببینید.

چیدمان صحیح ظروف در ظرفشویی و تاثیر آن در تمیز ماندن ظرفشویی

برای ضدعفونی کردن ظرفشویی و تمیز شدن داخل ظرفشویی رعایت نکات ساده، کافی و الزامی میشود. تاثیر چیدمان صحیح ظروف در ظرفشویی را دست کم نگیرید. اگر به درستی ظروف را داخل ظرفشویی بچینید، شستشو کامل، تمیز و براق انجام خواهد شد. در نتیجه داخل کابین ظرفشویی نیز ردی از باقی مانده غذا و کثیفی نخواهد بود.

نحوه نظافت ضد عفونی کردن ظرفشویی با روش های آسان

طریقه استفاده از خوشبوکننده در ظرفشویی

ابتدا تمیزی، نظافت و ضدعفونی کردن ماشین را انجام دهید و بعد از خوشبوکننده‌ها استفاده کنید. برای اینکه ماشین ظرفشویی شما همیشه علاوه بر تمیز بودن، خوشبو باشد این است که از بوگیر مخصوص ماشین ظرفشویی استفاه کنید. خوشبوکننده‌ به سبد ماشبن ظرفشویی متصل می‌شون و ظرفشویی را تا چند ماه خوشبو نگه میدارید.

سوالات متداول

چند وقت یکبار ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

انجام اینکار بسته به میزان استفاده شما از ظرفشویی دارد.

فیلتر ظرفشویی را چگونه تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن فیلتر، آن را خارج کرده و با آب داغ و مواد شوینده شستشو دهید.

چگونه با سرکه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

برای شستشو کابین ماشین ظرفشویی با سرکه مقدار 200 سی‌سی (میلی لیتر) سرکه سفید را داخل یک کاسه بریزید و در سبد بالای ظرفشویی قرار دهید.

جمع بندی:

وظیفه ظرفشویی تمیز کردن ظروف است اما خود این دستگاه برای اینکه تمیزی ظروف را به درستی انجام دهد نیاز دارد که به تمیزی آن نیز توجه داشته باشید. ضدعفونی کردن ظرفشویی این روزها مسئله‌ای مهم برای اکثر افراد شده است.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *