بررسی دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی یکی از وسایلی است که وجود آن اهمیت زیادی دارد. عمر مفید ماشین ظرفشویی معمولا بین 7 تا 12 سال است و البته می توان با مراقبت و نگهداری درست، عمر آن را افزایش داد. اما در صورت رعایت نکردن اصول نگهداری، کمتر عمر خواهد کرد. اما ماشین ظرفشویی نیز مانند سایر وسایل ممکن است دچار خرابی شود. یکی از این خرابی ها روشن نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی است.

ماشین ظرفشویی وسیله ای گران قیمت است که نگهداری از آن باعث می شود در هزینه های خود صرفه جویی کنید. ممکن است یک تعمیر هزینه زیادی برای شما داشته باشد یا اگر ظرفشویی قابل استفاده نباشد هزینه خرید دوباره آن بسیار سنگین است.

برای اینکه بتوانید ماشین ظرفشویی خود را تعمیر کنید، ابتدا لازم است که دلیل وجود مشکل را شناسایی کنید. در این مقاله، قصد داریم دلایل روشن نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم. پس در صورت اینکه ماشین ظرفشویی شما با این مشکل مواجه شده است، مطالعه این مقاله به شما توصیه می شود. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

بررسی دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

 بررسی دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

چراغ نمک در ماشین ظرفشویی

همانطور که می‌دانید هنگام کار با لوازم خانگی، رعایت برخی نکات الزامی است و ماشین ظرفشویی از این قاعده مستثنی نیست. هوم ‌پلاس قصد دارد در این مقاله این نکات را به شما گوشزد کند تا با رعایت آن‌ها، ظروفی تمیز و دستگاه سالم داشته باشید. یکی از اجزاء ماشین ظرفشویی، چراغ نمک می‌باشد که در روی درب دستگاه قرار دارد. چراغ نمک ماشین ظرفشویی و یا چراغ S، آلارمی برای خالی بودن محفظه نمک است.

استفاده از نمک، باعث کاهش سختی آب و مانع از ایجاد رسوب در دستگاه می‌شود. از سوی دیگر، نمک با نرم کردن آب، مانع از کدر شدن و ایجاد خط و خش بر روی ظروف می‌شود. همچنین، موجب تمیزی بیشتر ظروف می‌شود. بنابراین، نمک‌ها از اهمیت بسزایی در فرآیند شستشو برخوردار هستند. این ترکیبات معدنی مهم، در ۵ دقیقه آخر شستشو وارد محفظه شده و دستگاه را برای شستشوی بعدی آماده می‌کنند. به همین دلیل، زمانی که چراغ نمک ماشین ظرفشویی روشن می‌شود، لازم است مخزن را پر کنید.

در صورت خاموش نشدن چراغ دستگاه، با استفاده از یک قاشق نمک را هم بزنید تا سنسورها فعال شوند و چراغ نمک خاموش شود. در مواقعی که چراغ نمک ماشین ظرفشویی با فواصل کم روشن می‌شود، لازم است که علت اصلی آن را بررسی نمایید. اگر روشن ماندن چراغ به دلیل خالی بودن مخزن نباشد، باید بلافاصله مشکل را رفع نمایید و یا از یک تعمیرکار خبره بخواهید که ماشین ظرفشویی‌تان را چک کند و مشکل را برطرف نماید.

نشتی نمک

قطعه‌ای به نام رزین در ماشین ظرفشویی وجود دارد که وظیفه کاهش سختی آب را برعهده می‌گیرد. در حالت طبیعی بعد از ریختن نمک در محفظه، چراغ نمک ماشین ظرفشویی خاموش می‌شود. اما، سوال رایجی که برخی از مصرف‌کنندگان می‌پرسند این است که چرا با وجود نمک در مخزن، همچنان چراغ نمک ماشین ظرفشویی روشن می‌ماند؟ در ادامه این مقاله از ظرف پلاس، به دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی و رفع این مشکل می‌پردازیم.

خالی بودن مخزن نمک

یکی از رایج‌ترین دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی، خالی بودن مخزن نمک می‌باشد. نمک‌ ماشین ظرفشویی ماده‌ای است که سختی آب را کاهش می‌دهد و موجب نرم شدن آب می‌شود. به همین دلیل، در صورت خالی بودن مخزن نمک، چراغ آن روشن می‌ماند. برای رفع این مشکل، مخزن نمک را پر کنید. در صورتی که مقداری نمک در مخزن باقی مانده باشد، مقدار آن را اندکی افزایش دهید. فراموش نکنید بعد از ریختن نمک، کمی آن را هم بزنید. در چنین حالتی، سنسور موجود در مخزن فعال می‌شود.

بررسی دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

فعال نبودن سنسور نمک

در صورتی که بعد از پر کردن مخزن نمک همچنان چراغ نمک ماشین ظرفشویی روشن بماند، باید به عملکرد سنسور شک کرد؛ زیرا، احتمال دارد که سنسور متوجه پر بودن مخزن نشده باشد. بهترین راهکار برای این مشکل، هم زدن نمک است. بعد از پر کردن مخزن، تنها کافیست نمک را کمی هم بزنید تا به طور یکسان در مخزن پخش شود. در چنین حالتی، سنسور متوجه وجود نمک در مخزن خواهد شد.

اگر همچنان چراغ روشن ماند، احتمال دارد که سنسور سوخته باشد. بنابراین، سنسور را چک کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید. زمانی که سنسور دستگاه آسیب ببیند و یا بسوزد، چراغ نمک ماشین ظرفشویی خاموش نمی‌شود. در چنین شرایطی، لازم است که سنسور نمک در کوتاه‌ترین زمان ممکن تعویض شود.

استفاده از نمک بی‌کیفیت و نامعتبر

امروزه، نمک و قرص ماشین ظرفشویی تقلبی و بی‌کیفیت در بازار زیاد شده است. در صورت استفاده از نمک تقلبی، سنسور آن را شناسایی نمی‌کند و با وجود نمک در مخزن، دستگاه با روشن نگه‌داشتن چراغ نمک، آلارم برای خالی بودن مخزن می‌دهد. نمک‌ها حاوی مواد معدنی خاصی هستند که این مواد توسط سنسورها شناسایی می‌شوند. بنابراین، در صورت استفاده از نمک بی‌کیفیت، چون مواد فعال کننده سنسور در ترکیبات آن وجود ندارد، سنسور فعال نخواهد شد و چراغ نمک روشن می‌ماند. استفاده از نمک اصل و باکیفیت بر عملکرد دستگاه تاثیر بسزایی می‌گذارد؛ برای مثال، هنگام کار با نمک‌های اورجینال و مرغوب، ظروف بهتر تمیز می‌شوند و آسیبی به سلامتی دستگاه وارد نمی‌شود.

نشتی نمک

یکی دیگر از دلایل روشن ماندن چراغ نمک ماشین ظرفشویی، نشتی نمک است. در صورت روشن ماندن چراغ S، محفظه نمک و درپوش آن را چک نمایید. بهتر است هنگام پر کردن مخزن نمک از قیف مخصوص استفاده نمایید تا از پخش شدن نمک در اطراف محفظه پیشگیری شود. بعد از پر کردن محفظه، درب را بادقت ببندید و از سفت بودن آن مطمئن شوید. همچنین، در صورت مشاهده دفرمه شدن درب، آن را در اسرع وقت تعویض نمایید.

بررسی دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی

چگونه در ماشین ظرفشویی نمک بریزیم؟

بهتر است برای پیشگیری از نشت نمک، ابتدا با نحوه صحیح استفاده از نمک آشنا شوید. هنگامی که برای اولین بار از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، باید دو لیوان نمک را با یک لیتر آب مخلوط نمایید و درون محفظه بریزیرد. ابتدا، درب مخصوص مخزن را باز نمایید و با استفاده از قیف مخصوص، محفظه را پر کنید. (اندازه ۲ سانتی‌متر از لبه مخزن را خالی بگذارید.) بعد از پر کردن محفظه، نمک را هم بزنید تا سنسورها فعال شوند. سپس، درب مخزن را با دقت ببندید و چراغ نمک ماشین ظرفشویی را چک کنید. در حالت طبیعی بعد از پر کردن محفظه نمک، چراغ باید خاموش شود.

سوالات متداول

وظیفه رزین ماشین ظرفشویی چیست؟

رزین ماشین ظرفشویی، وظیفه گرفتن سختی آب با هدف شستشوی بهتر ظروف را بر عهده دارد.

در چه زمانی از فرآیند شستشوی ظروف از نمک استفاده می شود؟

نمک ظرفشویی در ۵ دقیقه آخر فرآیند شستشوی ظروف، وارد محفظه ماشین می‌شود و دستگاه را برای شستشوی بعدی آماده می‌کند.

چگونه در ماشین ظرفشویی نمک بریزیم؟

ابتدا درب مخصوص مخزن را باز نمایید و با استفاده از قیف مخصوص، محفظه را پر کنید. (اندازه ۲ سانتی‌متر از لبه مخزن را خالی بگذارید.) سپس، نمک را هم بزنید تا سنسورها فعال شوند.

جمع بندی:

در این مقاله، دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی را بررسی کردیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *