نحوه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با ترفندهای خانگی

بوی بد ماشین ظرفشویی نه تنها تجربه بسیار بدی می باشد، بلکه باعث می شود ظروف نیز بوی بدی بگیرند. قسمت بدتر ماجرا این است که این بوی بد به مرور بیشتر نیز می شود. پس از گذشت مدتی حتی ترجیح می دهید که ظروف را با دست بشویید تا اینکه بار دیگر به ماشین ظرفشویی نزدیک شوید. قطعا برای خرید ماشین ظرفشویی هزینه زیادی کرده اید و این یک تجربه ناخوشایند خواهد بود.

ممکن است شما نیز این مشکل را تجربه کرده باشید. البته این مشکل برای همه پیش نمی آید ولی اگر برای شما پیش آمده باشد، می توانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله از وبسایت ظرف پلاس نکاتی را به شما آموزش خواهیم داد که با استفاده از آنها بتوانید بوی بد ماشین ظرفشویی را برطرف نمایید.

البته برطرف کردن بوی بد این دستگاه کار سختی نیست و فقط نیاز دارید که ترفندهای مخصوصی را بلد باشید. با به کار گیری این ترفندها به راحتی می توانید بوی بد ماشین ظرفشویی را برطرف کنید. برای مشاهده این نکات با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

نحوه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با ترفندهای خانگی

نحوه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با ترفندهای خانگی 

مراحل ساده رفع بوی ماشین ظرفشویی

از بین بردن بوی ماشین ظرفشویی کار سختی نیست فقط لازم است مراحل به ترتیب و بادقت انجام شود.
مرحله اول: بخش اول کار تمیز کردن قسمت‌هایی است که منشا بوی بد هستند. با این‌کار مطمئن می‌شویم ذرات اضافی و فاسد غذا در دستگاه باقی نمانده‌اند.
مرحله دوم: بعد از این‌ که خیالمان از تمیزی ماشین ظرفشویی راحت شد، نوبت مرحله دوم، یعنی روش‌های بوزدایی است. قرار است به کمک مواد طبیعی موثر مثل لیمو و جوش شیرین بوهای نامطبوع را رفع کنیم.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

فیلتر، محفظه داخلی، واشر و سبد بیش‌تر از سایر اجزای ماشین ظرفشویی می‌توانند منشا بوی بد باشند. برای این‌که خیالمان از بابت تمیزی این بخش‌ها راحت شود بهتر است نحوه صحیح نظافت هر کدام را بدانیم.

تمیز کردن فیلتر تخلیه ماشین ظرفشویی

آب باقیمانده و سایر اضافات بعد از شستشو به کمک شلنگ تخلیه خارج می‌شود. بخش تخلیه ماشین ظرفشویی معمولا در قسمت پایین دستگاه قرار دارد و فیلتر تخلیه یکی از اجزای این بخش است. کار فیلتر این است که تکه‌های غذا را به دام بیاندازد تا مشکل گیر کردن آن‌ها در شلنگ تخلیه ایجاد نشود. با توجه به وظیفه فیلتر تخلیه فکر می‌کنم متوجه شده باشید که این بخش تا چه حد می‌تواند منشا بوی بد باشد. برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی لازم است اقدامات زیر را در مورد فیلتر انجام دهید.

  • ظرف‌ها را از دستگاه تخلیه کنید. سبد پایین را بیرون بیاورید و فیلتر را جدا کنید. (در بیش‌تر مدل‌ها فیلتر با چرخاندن به سمت چپ و سپس بالا جدا می‌شود. اما گاهی فیلتر به صفحه پیچ شده است و برای جدا کردن آن باید از پیچ‌گوشتی استفاده کنید.)
  • باقی‌ماندۀ مواد غذایی را به کمک دست یا یک مسواک کهنه خارج کنید.
  • فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و با ملایمت بشویید.
  • با معکوس کردن مراحل جداسازی فیلتر، آن را دوباره در جای خود قرار دهید.
  • از جا افتادن فیلتر در محل درست مطمئن شوید و هرگز ظرف‌ها را بدون فیلتر شستشو ندهید.

توجه: برای جلوگیری از ایجاد بوی بد، تمیز کردن فیلتر را به صورت مداوم و دوره‌ای انجام دهید.

محفظه داخلی ماشین ظرفشویی

بوی بد ممکن است بخاطر ایجاد جرم و کپک در بدنه داخلی هم باشد. پس برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی این قسمت را هم در نظر داشته باشید. تمیز کردن این بخش بسیار ساده است. ابتدا سبدها را خارج کنید. سپس با استفاده از یک پارچه (یا اسفنج) و مایع ظرفشویی تمام سطوح و ریل‌ها را به خوبی ضدعفونی کنید.

نحوه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با ترفندهای خانگی

واشرهای ماشین ظرفشویی

گاهی چربی‌ها و ذرات ریز به واشر نفوذ کرده و بعد از گذشت زمان در محیط مرطوب داخل لاستیک کثیفی و بوی نامطبوع ایجاد می‌کنند. برای حل این مشکل واشر را خارج کنید، تمام سطح بیرونی و داخلی آن را به خوبی بشویید و بعد از خشک کردن، دوباره آن را در دستگاه قرار دهید. دقت کنید در حین کار با واشر آسیبی به آن نرسد. پارگی واشر می‌تواند عملکرد دستگاه را دچار مشکل کند.

سبد ماشین ظرفشویی

اگر بخواهیم سخت نگیریم، سبدها کاملاً در ارتباط با آب و مواد شوینده از جمله نمک و قرص ماشین ظرفشویی هستند و اصولاً کثیفی روی آن‌ها باقی نمی‌ماند. اما برای اطمینان بهتر است آن‌ها را از دستگاه خارج کنید و در سینک ظرفشویی به خوبی تمیزشان کنید.

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی روش‌های مختلفی وجود دارد. پیشنهاد ما استفاده از مواد طبیعی و در دسترس است. چند روش موثر را در ادامه این مقاله از ظرف پلاس بررسی می‌کنیم.

سرکه سفید

سرکه از بهترین مواد طبیعی برای ضدعفونی و جذب بو است. برای استفاده از سرکه در ماشین ظرفشویی، کافی است حدود یک فنجان از آن را در دستگاه ریخته و اجازه دهید یک دور برنامه شستشو بدون هیچ ظرفی کار کند. برای انتخاب دما از درجات بالا استفاده کنید اما زمان شستشو را کوتاه تنظیم کنید.

جوش شیرین

هر بحث نظافتی که در میان باشد جوش شیرین سر و کله‌اش پیدا می‌شود! برای استفاده از این ماده‌ی بوگیر، مقداری از آن را کف ماشین ظرفشویی بریزید و یک دور دستگاه را بدون ظرف روشن کنید.

مرکبات و لیمو

برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی از معجزه مرکبات و بخصوص لیمو غافل نشوید. یک لیمو را از وسط برش دهید و در قسمت پایین ماشین ظرفشویی قرار دهید. برنامه کوتاهی را با دمای بالا انتخاب کنید و آسوده در کناری بشینید تا لیمو تاثیر خودش را بگذارد.

نحوه از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با ترفندهای خانگی

استفاده از خوشبوکننده

یکی راه دیگر برای اینکه ماشین ظرفشوییتان همواره خوشبو باشد این است که از خوشبوکننده مخصوص ماشین ظرفشویی استفاه کنید. این خوشبوکننده‌ها به سبد ماشین ظرفشویی متصل می‌شوند و تا ماه‌ها دستگاه را خوشبو نگه می‌دارند. البته توصیه ما این است که ابتدا تمیزی و نظافت ماشین را انجام دهید و بعد از این خوشبوکننده‌ها استفاده کنید. حالا که به خوبی با روش تمیز کردن و از بین بردن بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی آشنا شدید، یک پیشنهاد کاربردی دیگر هم برایتان دارم.

سوالات متداول

چگونه از بوی بد ماشین ظرفشویی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد، تمیز کردن فیلتر را به صورت مداوم و دوره‌ای انجام دهید.

بهترین تمیز کننده طبیعی برای ماشین ظرفشویی چیست؟

سرکه از بهترین مواد طبیعی برای ضدعفونی و جذب بو است

چگونه داخل ماشین ظرفشویی را جرم گیری کنیم؟

ابتدا سبدها را خارج کنید. سپس با استفاده از یک پارچه (یا اسفنج) و مایع ظرفشویی تمام سطوح و ریل‌ها را به خوبی ضدعفونی کنید.

جمع بندی:

در پایان این مقاله توصیه می کنیم هر 6 ماه جرم گیری ماشین ظرفشویی را انجام دهید. برای اینکه ماشین ظرفشویی تمیزی ظرف ها را به خوبی انجام دهد، شما هم باید برای تمیزی و رسیدگی به آن زمان بگذارید.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *