آموزش رسوب زدایی و جرم گیری اتو

معمولاً اتو های خانگی پس از مدتی و به دلیل تماس مستقیم با لباس های رنگی، مشکی و سفید دچار رسوب و جرم گرفتگی می شود. به همین دلیل جرم گیری اتو یکی از نیاز های ضروری افراد به شمار می رود. این رسوب ها که به وسیله منافذ روی اتو در تماس مستقیم با انواع لباس ها هستند، باعث ایجاد لکه های سیاه و کثیف و همچنین لکه های زرد رنگ می شوند.

به همین دلیل قصد داریم در این مقاله از وبسایت ظرف پلاس به بررسی روش های رسوب زدایی و جرم گیری اتو بخارهای خانگی بپردازیم. رسوب زدایی و جرم گیری اتو باعث می شود طول عمر اتو بیشتر شود و به لباس ها نیز آسیبی وارد نشود. درواقع رسوب اتو علاوه بر آسیب رساندن به لباس ها و خراب کردن آنها باعث می شود دستگاه اتو نیز پس از مدتی خراب شود. به همین دلیل شدیدا توصیه می کنیم نکات گفته شده در این مقاله را به دقت مطالعه نمایید.

آموزش رسوب زدایی و جرم گیری اتو

 رسوب زدایی و جرم گیری اتو چگونه است؟

مخزن اتوهای خانگی به مرور زمان با وجود املاح آب و خالی نکردن مخزن آب اتو پس از استفاده، رسوب می‌بندد. بنابراین توصیه می‌کنیم به منظور حفظ دستگاه، نحوه جرم گیری اتو را در ادامه این مقاله بیاموزید. با این حال پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که شما باید پس از هر بار استفاده از اتو، آب مخزن دستگاه را خالی کنید.

مرحله اول جرم گیری اتو

به منظور جرم گیری اتو بخار شما به مقداری سرکه سفید نیاز دارید. ابتدا اتو را از برق بیرون بکشید و اجازه دهید که دستگاه خنک شود. سپس مقداری سرکه سفید را همراه با آب مقطر مخلوط کنید و داخل مخزن اتو بریزید.

مرحله دوم رسوب زدایی اتو

در مرحله بعد اتو را روشن کنید و آن را روی تنظیمات دمای متوسط قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه صبر کنید تا اتو داغ شود و رسوبات داخل مخزن به همراه آب گرم و سرکه نرم گردد و از دیواره‌های مخزن اتو جدا شود.

آموزش رسوب زدایی و جرم گیری اتو

مرحله سوم جرم گیری مخزن اتو

پس از آن، یک حوله کهنه پهن کنید و اتو را روی بالاترین درجه بخار قرار دهید. سپس اتو را روی حوله به مدت ۲۰ ثانیه بگذارید و دکمه بخار را بزنید تا رسوبات از اتو خارج شود. این روش را چندین بار تکرار کنید تا مراحل رسوب‌زدایی اتو را کاملاً انجام دهید.

مرحله چهارم رسوب زدایی مخزن اتو

در مرحله بعد اتو را خاموش کنید و مخزن آن را خالی کنید. سپس داخل مخزن اتو را با آب پر کنید و صبر کنید آب گرم شود. بعد از آن روی همان حوله دکمه بخار آب را بزنید تا اثری از سرکه داخل دستگاه باقی نماند. سپس آب مخزن اتو را خالی کنید و آن را با آب تازه پر کنید و این مراحل را چندین بار تکرار کنید تا مخزن اتو کاملاً تمیز شود و اثری از سرکه و رسوب داخل دستگاه باقی نماند.

تمیز کردن کف اتو چگونه است؟

گاهی اوقات جرم و رسوب مخزن اتو به کف اتو نیز سرایت می‌کند. در واقع هنگامی که کف اتو رسوب داشته باشد، شک نکنید که به لباستان نیز آسیب می‌رساند و ممکن است لکه‌های خطرناکی روی لباس ایجاد کند.

1- تمیز کردن اتو با لیمو ترش

یکی از روش‌های تمیز کردن کف اتو، استفاده از لیمو ترش است. در صورتی که می‌خواهید زنگ‌ زدگی کف اتو را تمیز کنید تا لباستان در اثر اتو نارنجی و لک نشود، مقداری لیمو ترش روی کف اتو بزنید و سپس آن را با یک حوله تمیز و خشک کنید. همچنین منافذ کف اتو را می‌توانید به وسیله گوش پاک‌کن آغشته به لیمو ترش پاک کنید.

آموزش رسوب زدایی و جرم گیری اتو

2- جرم گیری اتو با سرکه و نمک

روش دوم جرم گیری اتو با کمک سرکه و نمک است. در صورتی که کف اتو شامل رسوب و جرم است، شما می‌توانید مقداری سرکه سفید و نمک را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را روی اتو بزنید. سپس کف اتو را با یک دستمال نخی تمیز کنید تا اثری از رسوب روی اتو باقی نماند.

3- تمیز کردن اتو با خمیر جوش شیرین

در صورتی که روی کف اتو جرم یا لکه سوختگی ایجاد شده که با هیچ روش از بین نمی‌رود، شما می‌توانید مقداری جوش شیرین را با چند قطره آب مخلوط کنید تا خمیر جوش شیرین حاصل شود. سپس این خمیر را به کف اتو بزنید و کمی صبر کنید تا خشک شود. پس از آن خمیر جوش شیرین را از کف اتو پاک کنید. همچنین به منظور تمیز منافذ اتو می‌توانید از خلال دندان نیز استفاده کنید.

4- تمیز کردن اتو با الکل صنعتی

در صورتی ک روی اتو اثری از پلاستیک آب شده یا لکه سوخته باقی مانده است، شما می‌توانید مقداری پنبه را به الکل صنعتی آغشته کنید و آن را روی کف اتو بکشید. این روش کارآمدی به منظور پاک کردن لکه روی اتو است.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی دوو

بهترین ماشین لباسشویی دوو در سال 1402

در این پست قصد داریم لیست بهترین ماشین لباسشویی دوو موجود در بازار را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *