نحوه چیدن قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی

نحوه چیدن قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی اهمیت بسیار زیادی در بهتر تمیز شدن آن ها دارد. در واقع نوع چیدن و قرار دادن قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی ارتباط مستقیمی با میزان تمیز شدن آن ها دارد.

یکی از سوال هایی که معمولاً قبل از چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی پیش می آید این است که قاشق چنگال ها را باید رو به بالا قرار داد یا رو به پایین؟ برخی افراد در زمان شستشوی ظروف، قاشق چنگال ها را رو به پایین قرار می دهند و برخی دیگر بر این عقیده هستند که رو به بالا بودن قاشق ها در ماشین ظرفشویی باعث تمیز تر شسته شدن آن ها می شود. اما بعضی ها نیز از هر دو روش استفاده می کنند و اعتقاد دارند که تفاوتی ندارد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه چیدن قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی بپردازیم. اگر شما نیز از این دستگاه در منزل استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را به دقت مطالعه نمایید. پس برای رسیدن به پاسخ این سوال، با ما در ادامه این مقاله از ظرف پلاس همراه باشید.

نحوه چیدن قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی

نحوه چیدمان قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی

 

چیزی که دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی می‌گوید

مواردی که در راهنمای ماشین ظرفشویی‌ها ذکر شدهاند از هم متفاوت هستند.

راهنمای دستگاه ال جی می‌گوید قاشق و چنگال‌ها رو به بالا، ولی برای رعایت نکات ایمنی چاقوها را رو به پایین قرار دهید.
راهنمای دستگاه بوش پیشنهاد می‌کند که ظروف را همیشه بدون مرتب کردن رو به پایین در قسمت ظروف قرار دهید و اشیاء بلند و تیز و چاقوها را در سبد مخصوص خود قرار دهید.
فیشر و پیکل هم توصیه می‌کند که جهت جلوگیری از آسیب زدن به خود چاقوها را رو به پایین در دستگاه قرار دهید، اما هیچ دستوری در مورد چگونه قرار دادن قاشق و چنگال‌ها نمی‌کند.

راه حل نهایی

اگرچه دلایل منطقی و خوبی برای رو به بالا گذاشتن قاشق و چنگال مطرح شد، اما فواید رو به پایین گذاشتن قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی به مراتب بیشتر و بهتر از رو به بالا گذاشتن آنها است.

۱ – ایمنی حرف اول

آخرین چیزی که هرکسی پس از تمیز کردن ظروف خود می‌خواهد این است بخاطر عدم توجه لازم به نکات ایمنی دست خود را به دنبال پیدا کردن ظرف و ظروف داخل دستگاه برده و بر روی اشیاء تیز داخل آن ببرد اگرچه امکان بریدن دست بر روی قاشق‌های داخل دستگاه زیاد نیست اما کاردها و چنگال‌ها می‌توانند به راحتی به شما آسیب بزنند.

۲ – خالی کردن ظروف راحت تر می‌شود

دلیل دیگری که می‌تواند باعث شود شما ظروف را رو به پایین داخل دستگاه بگذارید، سهولت آن موقع تخلیه ظروف است، برای مثال شما می‌توانید با آسانی ظروف را از دسته گرفته و خارج کنید همچنین جای دادن آنها در کمد زمانی که تمامی ظروف به یک سمت چیده شده‌اند بسیار راحت‌تر می‌باشد.

۳ – باعث از بین رفتن جرم و لکه‌های بیشتری می‌شود

اگر دارید قاشق و چنگال ها را خارج می‌کنید می‌توانید آنها را از دست بگیرید که از می‌تواند از تماس دست شما با قسمت‌هایی از قاشق و چنگال که داخل دهان می‌گذارید جلوگیری کند. انگشتان شما پوشیده از باکتری و جرم است پس منطقی است که تا حد امکان از دست زدن به قسمت‌هایی از قاشق و چنگال که با غذا سر و کار دارند پرهیز کنید همچنین دست زدن به قسمت‌های تمیز و براق می‌تواند آنها را دوباره کثیف کند.

نحوه چیدمان قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی

آیا گذاشتن رو به بالا قاشق و چنگال باعث می‌شود که تمیزتر شوند؟

بعضی‌ها اصرار دارند با رو به بالا قرار دادن قاشق و چنگال آنها بهتر تمیز می‌شوند، زیرا با دسته آب پاش دستگاه سطح تماس بیشتری دارند و در قسمت پایینی سبد مدفون نشده‌اند. این موضوع اگرچه درست است اما تاثیر چندانی در تمیز شدن ظروف ندارد و ارزش ریسک‌هایی که ایجاد می‌کند ندارد. اگر شما تاثیر قابل توجی در میزان تمیز شدن ظروف مشاهده می‌کنید می‌تواند به دلیل نادرست چیدن ظروف باشد.

آثار لکه آب و قسمت های زنگ زده چه کنیم؟

یکی دیگر از بحث و جدل های متداول برای رو به بالا گذاشتن کاردها این است که آب به پایین می‌ریزد و روی کارد خشک نمی‌شود و لکه نمی‌شود. ما قبول داریم که این موضوع در رو به پایین گذاشتن ظروف می‌تواند مشکل آفرین باشد، مخصوصا اگر از پودر ظرفشویی ارزان‌تری استفاده می‌کنید. پیشنهاد ما این است که پس از شست و شو، قاشق و چنگال‌ها را با یک دستمال تمیز و نرم خشک کنید، در نظر داشته باشید که رو به بالا گذاشتن ظروف برای لکه نشدن ریسک آسیب زدن به شما را توجیه نمی‌کند.

نکات اضافه برای چیدن ظروف و کارد و چنگال

ما چند پیشنهاد عالی دیگر برای حل کردن مشکلات ظرفشویی شما داریم.

۱-از به هم چسباندن کارد و چنگال های خود جلوگیری کنید

یکی از موارد بسیار مهم روی هم نگذاشتن قاشق و چنگال‌ها است. اگر کارد، چنگال و قاشق‌ها را در سبد کنار هم قرار دهید، بخاطر اینکه قاشق و چنگال‌ها به هم دیگر می‌چسبند و به خوبی تمیز نمی‌شوند. اما اگر همه آنها به صورت مختلط قرار دهید، آب و مواد شوینده قرص ماشین ظرفشویی می‌توانند به راحتی در ظروف گردش کنند و آنها را بهتر تمیز کنند.

۲- به هیچ عنوان چاقوهای بزرگ آشپزی را داخل سبد قرار ندید

چاقوهای اشپزی از فولاد کربنی ساخته شده‌اند، و در آب زیاد و داغ دوام نمی‌آورند و می‌توانند دچار زنگ زدگی شوند. جنب و جوش داخل ماشین ظرفشویی می‌تواند ظرف و ظروف داخل را به هم بکوباند، که این موضوع می‌تواند باعث زدگی و کند شدن چاقوی تیز و گران‌بها باشد در آخر، آنها تیز و برنده هستند و می‌توانند دست شما را زمانی که داخل ماشین ظرفشویی می‌شود ببرد، پس اگر به چاقو با ارزش خود اهمیت می‌دهید آن را با دست بشورید.

۳- از گذاشتن چوب داخل ماشین ظرفشویی خود نیز خودداری کنید

آیا می‌خواهید قاشق چوبی یا تخته گوشت خود را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید؟

بهتر است که هیچ وسیله چوبی را داخل ماشین ظرفشویی نگذارید، یکی از دلایل برای انجام ندادن این کار می‌تواند این باشد که. یک، مواد شوینده می‌توانند باعث خوردگی آنها شوند، همچنین گرما و رطوبت می‌تواند باعث پیچیدن و نصف شدن آنها شود. همچنین روکش‌های چوبی نیز می‌توانند به شدت صدمه ببینند، در کل بهتر است که ظروف چوبی را با دست بشویید.

نحوه چیدمان قاشق چنگال و چاقو در ماشین ظرفشویی

۴- ظروف بزرگتر باید بالا گذاشته شوند

از آنجایی که قاشق و چنگال می‌توانند جلوی رسیدن آب به سایر ظروف را بگیرند مهم است که مطمئن شویم بازوی اسپری را کثیف نکنند. بهتر است که ظروف بلند را در رک‌های بالاتر بزاریم در واقع بیشتر ماشین ظرفشویی‌ها مکانی مخصوص برای گذاشتن کاردهای بلند، ظروف و حتی چوب‌های غذاخوری دارند. بهتر است قسمت باز ملاقه‌ها رو به پایین باشند تا آب و باقی مانده کثیفی‌ها در آن گیر نکند. رنده‌ها را هر جایی می‌توان گذاشت اما انبرها باید حداقل کمی باز باشند تا غذا در بین آنها گیر نکند. بعد از شست و شو انبرها را کمی باز و بسته کنید تا خراب نشوند.

۵- دسته‌های کارد و چنگال ها را بشناسید

یک نکته برای حرفه‌ای‌تر شدن شما در جمع کردن کارد و چنگال‌ها این است که بدانید هر قاشق و چنگال دسته‌اش چگونه است. برای مثال کاردها دسته‌های سنگین تری نسبت به قاشق و چنگال‌ها دارند. این موضوع باعث می‌شود که شناخت آنها سریع‌تر صورت گیرد و شما بتوانید آنها را سریع‌تر در کمد بگذارید. در نهایت باعث می‌شود که راحت‌تر بتوانید قاشق و چنگال‌ها را از هم جدا کنید.

۶- سبد یا سینی کدام آنها برای گذاشتن قاشق و چنگال هایتان مناسب تر است

ما آنها را با هم مقایسه کردیم و به این نتیجه رسیدیم که با هم تفاوتی ندارند و در آخر بسته به سلیقه شما هستند. ما باور داریم که گذاشتن دونه به دونه کارد و چنگال در سینی پروسه بسیار زمان بری است. همچنین سینی کارد و چنگال نیز کوتاه‌تر هستند و تعداد کمتری کارد و چنگال در آن جای می‌گیرد. البته بقیه ممکنه نظر متفاوتی داشته باشند.

سوالات متداول

چگونه خارج کردن ظروف از دستگاه راحت تر است؟

چیدن ظروف به سمت پایین در ماشین ظرفشویی باعث می شود خارج کردن آن از دستگاه راحت تر باشد.

چرا ظروف چوبی را نباید در ظرفشویی شست؟

مواد شوینده می‌توانند باعث خوردگی آنها شوند، همچنین گرما و رطوبت می‌تواند باعث پیچیدن و نصف شدن آنها شود. همچنین روکش‌های چوبی نیز می‌توانند به شدت صدمه ببینند

چاقو های بزرگ آشپزی را در ماشین ظرفشویی بشوییم؟

خیر. چاقوهای اشپزی از فولاد کربنی ساخته شده‌اند، و در آب زیاد و داغ دوام نمی‌آورند و می‌توانند دچار زنگ زدگی شوند.

جمع بندی:

در این مطلب، نحوه چیدن قاشق چنگال و همچنین چاقو در ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دادیم. با رعایت این نکات قاشق چنگال و چاقو ها بهتر از قبل تمیز خواهند شد.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *