نحوه نصب کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از رایج ترین اشتباهات در زمان نصب ماشین ظرفشویی، نصب اشتباه شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی می باشد. البته نصب درست آن بسیار راحت است و فقط نیازمند این است که چند تکنیک ساده رو بلد باشید.

در ادامه این مقاله به بررسی دو مورد از رایج ترین اشتباهات در زمان نصب شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت. در صورتی که شما نیز در زمان نصب ماشین ظرفشویی به مشکل می خورید، این نکات برای شما مفید خواهد بود. ممکن است در زمان لوله کشی، برخی از شلنگ ها را اشتباه نصب کنید که می تواند باعث عملکرد اشتباه ماشین ظرفشویی شود.

در این مقاله از ظرف پلاس به شما آموزش خواهیم داد که چگونه شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را نصب کنید. پس در صورتی که به دنبال روش مناسب این کار هستید، پیشنهاد می کنیم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

نحوه نصب کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

نحوه نصب کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی 

سمت اشتباه لوله زانویی

اتصال شلنگ تخلیه در سمت لوله فاضلاب زانویی اولین ایراد است. آبی که همیشه در پایین‌ترین بخش لوله زانویی پی‌شکل جمع می‌شود، مانع ورود گازهای فاضلاب به داخل شلنگ می‌شود. شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی نه به صورتی که در اینجا مشاهده می کنید بعد از زانویی، بلکه باید قبل از آن وصل شود. گازهای فاضلاب با این نصب نادرست می‌توانند به داخل ماشین ظرفشویی برگردند. در زیر، تصویر سمت راست نصب صحیح شلنگ تخلیه را نشان می‌دهد.

نحوه نصب کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

عدم وجود انحنای بلند

در تصویر بالا، سمت راست، متوجه می‌شوید که شلنگ تخلیه در زیر سینک آشپزخانه یک انحنای بلند درست می‌کند. این کار یکی از حداقل‌های نصب ماشین ظرفشویی می‌باشد که تمام تولید کننده‌ها آن را الزام نموده‌اند. طبق اصول لوله‌کشی، انحنا باید «در زیر پیشخوان کابینت تا بالاترین سطح ممکن» بالا رود.

اگرچه شلنگ تخلیه در ظرفشویی‌های جدید که به بازار عرضه شده دارای انحنای فوقانی در یک طرف ماشین ظرفشویی هستند، همه دفترچه‌های راهنمای ماشین ظرفشویی این انحنای بلند را در زیر سینک ملزم کرده‌اند.

دلایل مختلفی برای علت الزام این انحنای اضافی زیر سینک مطرح شده است، به همین دلیل سوال زیر را از چند تولید‌ کننده ماشین ظرفشویی پرسیدم:

«در دستورالعمل نصب ماشین ظرفشویی‌ شما ایجاد انحنای بلند در شلنگ تخلیه ملزم شده است. هدف از این کار چیست؟ آیا انحنای بلندی که در کنار ماشین ظرفشویی تعبیه شده همان کار را انجام نمی‌دهد؟ ارائه هر توضیح و دیدگاهی در مورد این موضوع بسیار قابل تقدیر است.»

همچنین به شما پیشنهاد می کنیم برای شستشوی بهتر ظروف، مقاله معرفی انواع قرص ماشین ظرفشویی را از دست ندهید.

نحوه نصب کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

پاسخ‌هایی که دریافت نمودیم در اینجا آمده است:

کنمور: «از دهانه ورود و خروج هوا یا انحنای فوقانی باید برای جلوگیری از برگشت احتمالی مواد آلوده به ماشین‌ ظرفشویی استفاده شود. معمولاً آیین‌نامه‌های لوله‌کشی شرایط لازم منطقه شما را تعیین می‌کنند: «هیچ یک از ماشین‌های ظرفشویی خانگی بدون دهانه ورود و خروج هوا تایید شده که مناسب بخش تخلیه ماشین ظرفشویی است نباید مستقیماً به سیستم فاضلاب وصل شود. دهانه‌های ورود و خروج مذکور باید با نشان تراز یا بالای تراز سیلابی سینک یا آبگیر سینک(هر کدام که بالاتر باشد) نصب شود یا به صورت مجزا همراه با قطع کننده هوا در روی لوله قائم جای گیرد.»

جنرال الکتریک: «شلنگ تخلیه باید نسبت به کف آشپزخانه انحنای بلندی داشته باشد تا در خلال شستشو مانع برگشت آب به ظرفشویی یا پمپاژ آب به بیرون شود.»

بوش: «انحنای بلند در شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی هنگامی که آب به صورت افقی یا به سمت پایین‌تر جریان دارد مانع جمع‌شدن آن در شلنگ می شود. این امر شلنگ تخلیه را خشک نگه می‌دارد و مانع ورود هرگونه بوی نامطبوع به ظرفشویی شود.»

به طور خلاصه، جلوگیری از برگشت احتمالی آب به ماشین ظرفشویی و تخلیه نامناسب آب از علل ایجاد انحنای بلند در شلنگ تخلیه هستند. در ظرفشویی‌های جدید که به بازار عرضه شده شلنگ تخلیه در سمتی از ماشین به طرف بالا انحنا دارد، اما جایگزین مناسب برای انحنای بلند در زیر سینک نیست.

جمع بندی:

در این مقاله، آموزش نصب کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی را قرار دادیم. این کار بسیار راحت است و به راحتی می توانید شلنگ تخلیه را نصب کنید.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *