بررسی متداول ترین مشکلات ماشین ظرفشویی + عیب یابی و تعمیر

به دلیل استفاده روز افزون از ماشین ظرفشویی در خانه ها، آشنایی با متداول ترین مشکلات ماشین ظرفشویی بسیار ضروری می باشد. توجه نکردن به مشکلات فنی ماشین ظرفشویی می تواند هزینه های زیادی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل باید در سریع ترین زمان دلیل ایجاد مشکلات پیش آمده را تشخیص دهید. پس از تشخیص علت خرابی، بهتر می توانید ماشین ظرفشویی را تعمیر کنید.

به همین منظور باید در حفظ و نگهداری از این دستگاه دقت لازم را داشته باشید. مشکلاتی که برای ماشین ظرفشویی به وجود می آید معمولاً عمومی هستند و در تمام برندها این مشکلات رایج است.

در این مقاله قصد داریم به بررسی رایج ترین مشکلات ماشین ظرفشویی بپردازیم. سپس علت به وجود آمدن این مشکلات را بررسی خواهیم کرد. در آخر روش های رفع این مشکلات را به شما آموزش خواهیم داد.

در صورتی که شما نیز در منزل از این دستگاه استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله از ظرف پلاس با ما همراه باشید.

بررسی متداول ترین مشکلات ماشین ظرفشویی + عیب یابی و تعمیر

 بررسی متداول ترین مشکلات ماشین ظرفشویی + عیب یابی و تعمیر 

علت عدم شستشوی ظروف ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات ماشین ظرفشویی عدم شستشو و تمیز کردن بهینه ظروف می‌باشد. در صورت بروز این مشکل عملا فرآیند شستشوی ظروف با اختلال مواجه می‌گردد.

علت: چسبیده شدن چربی یا ذرات ریز غذا به واشر درب، آبپاش‌های داخلی، صفحه صافی و فیلتر دستگاه می‌تواند مانع از انجام عملکرد مطلوب ماشین ظرفشویی و بروز این مشکل می شود.

راهکار: برای رفع این مشکل در ابتدا باید از تمیز بودن قسمت های داخلی دستگاه اطمینان حاصل نمود. روشن کردن ماشین ظرفشویی بدون ظرف و استفاده از سیستم تمیز کردن دستگاه، کمک شایانی می‌نماید.

علت ایجاد سروصدا در هنگام کارکرد ظرفشویی

از دیگر مشکلات ماشین ظرفشویی بروز سروصدا در حین عملکرد دستگاه می باشد.

علت: معیوب بودن پمپ ماشین، نچیدن درست ظروف در ماشین ظرفشویی، خراب شدن بازوهای اسپری آب و آبپاش های دستگاه از جمله دلایل بروز این مشکل می باشند.

راهکار: برای برطرف ساختن این مشکل در ابتدا باید پمپ ماشین مورد بررسی قرار گیرد. همچنین، تعویض بازوهای اسپری آب، در رفع این مشکل بسیار تاثیرگذار می باشد. مضاف براین، چنانچه در هنگام پاشش آب، آبپاش ها درست نچرخیده یا به سطح ظروف و دیواره های دستگاه برخورد می نمایند، به منظور رفع این ایراد، از یک تعمیرکار ماشین ظرفشویی جهت تعویض آبپاش های دستگاه کمک بگیرید.

علت خشک نشدن ظروف پس از اتمام فرآیند شستشو ظرفشویی

در برخی مواقع و پس از پایان یافتن عملیات شستشوی ظروف، با باز کردن درب ماشین ظرفشویی، شاهد جاری شدن آب و خشک نبودن ظروف می باشیم.

علت: خراب شدن مخزن تخلیه دستگاه و همچنین، مسدود شدن مسیر پمپ تخلیه با تکه های ریز غذا و چربی ها هم می‌تواند در بروز این مشکل تاثیرگذار باشد.

راهکار: یکی از بهترین راهکارها برای حل این مشکل چک و بررسی کردن دریچه مخزن تخلیه دستگاه است. در صورت عدم کارکرد این قطعه ابتدا بررسی کنید که آیا این دریچه با تکه های غذا مسدود نشده است، در صورت مسدود شدن آن را تمیز کنید و در غیر این صورت باید آن را تعویض نمود.

بررسی متداول ترین مشکلات ماشین ظرفشویی + عیب یابی و تعمیر

علت نشت آب ماشین ظرفشویی

یکی از بزرگترین مشکلات ماشین ظرفشویی، نشتی آب از قسمت های مختلف دستگاه بوده که سبب بروز آسیب های جدی به ساختار و قطعات ماشین می‌شود.

علت: پاره شدن شیلنگ تخلیه آب، ترک خوردگی واشرهای دور درب و خرابی پمپ تخلیه، از علل اصلی بروز این مشکل محسوب می شود.

راهکار: در صورت بروز این مشکل توصیه می کنیم پمپ تخلیه را بررسی کنید و در صورت خشک شدن، ترک زدن و پاره شدن واشر پمپ، آن را تعویض کنید. واشرهای دور درب دستگاه را نیز بررسی کرده و در صورت آسیب دیدن واشر آن را تعویض کنید. همچنین مطمئن شوید که شیر ورودی آب ماشین ظرفشویی به درستی اتصال داشته و هیچگونه شکاف یا بریدگی که بتواند موجب نشتی یا آبریزش باشد، وجود ندارد

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات ماشین ظرفشویی عدم انجام فرآیند آبگیری و پرنشدن محفظه دستگاه به منظور شروع فرآیند شستشوی ظروف می‌باشد. به‌طور معمول، قابلیت‌های بکار رفته در ساختار ماشین ظرفشویی، امکان کنترل و مدیریت سیستم آب را فراهم می‌آورد.

علت: توقف عملیات آبگیری می‌تواند ناشی از معیوب بودن شیر ورودی آب باشد. مسدود شدن مسیر قطعاتی مانند شناور آب به وسیله ذرات چربی و باقی مانده‌های غذا نیز می‌تواند سبب توقف آبگیری و پر نشدن محفظه دستگاه شود. همچنین، خرابی تایمر و سوئیچ شناور ماشین ظرفشویی هم در بروز این ایراد تاثیرگذار است.

راهکار: بنابرابن در صورت بروز این مشکل توصیه می کنیم ابتدا شیر ورودی آب را بررسی کنید، زیرا در صورت گرفتگی یا خم شدن آن آب به خوبی وارد ماشین نشده و عمل آبگیری صورت نمی گیرد. در صورتی که با بررسی این راهکار مشکل رفع نشد مسیر شناور آب را بررسی کنید که مسدود نشده باشد. در آخرین مرحله به بررسی خرابی تایمر و سوئیچ شناور بپردازید.

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

از متداول‌ترین مشکلات ماشین ظرفشویی عدم شروع به کار دستگاه برای شستشوی ظروف تلقی می‌گردد.

علت: سالم نبودن مدارها و فیوزهای ظرفشویی، خرابی های سیم های برق و دو شاخه، بسته نشدن درب دستگاه.

راهکار: اولین اقدام در جهت رفع این نقص فنی، بررسی و اطمینان حاصل کردن از سالم بودن مدارها و فیوزهای دستگاه می‌باشد. بسته نشدن درست درب ماشین ظرفشویی، خرابی یا پارگی سیم برق دستگاه و سالم نبودن دو شاخه برق، از علل اصلی بروز این ایراد محسوب می‌شوند.

بررسی متداول ترین مشکلات ماشین ظرفشویی + عیب یابی و تعمیر

علت تولید بوی بد و نامطبوع از ظرفشویی

یکی دیگر از مشکلات ماشین ظرفشویی تولید و انتشار بوی بد و نامطبوع پس از اتمام عملیات شستشوی ظروف می باشد.

علت: باقی ماندن ذرات چربی یا تکه های ریز غذا در اسپری آبپاش ها، صفحه صافی و لبه پایین درب دستگاه، تولید بوی بد را به دنبال دارد.

راهکار: تمیز کردن محفظه داخلی دستگاه با مواد شوینده و خوشبو کننده و تمیز کردن چربی ها از سطح ظروف، برای برطرف کردن این مشکل بسیار کمک کننده می باشد.

همچنین پیشنهاد می کنیم مقاله بررسی انواع قرص ماشین ظرفشویی را از دست ندهید.

علت طولانی شدن فرآیند شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی

تکمیل نشدن یا طولانی شدن مدت زمان فرآیند شستشوی ظروف، به عنوان یکی دیگر از مشکلات رایج ماشین ظرفشویی به خرابی و معیوب شدن برخی قطعات دستگاه مربوط می شود.

علت: خراب شدن قطعاتی مانند قطعه گرماساز، ترموستات و موتور تایمر، از علل اصلی بروز این نقص فنی ماشین ظرفشویی قلمداد می گردد.

سوالات متداول

علت بوی بد ماشین ظرفشویی چیست؟

باقی ماندن ذرات چربی یا تکه های ریز غذا در اسپری آبپاش ها، صفحه صافی و لبه پایین درب دستگاه، تولید بوی بد را به دنبال دارد.

دلیل نشت آب ماشین ظرفشویی چیست؟

پاره شدن شیلنگ تخلیه آب، ترک خوردگی واشرهای دور درب و خرابی پمپ تخلیه.

علت خشک نشدن ظروف پس از شستشو چیست؟

خراب شدن مخزن تخلیه ماشین ظرفشویی و همچنین، مسدود شدن مسیر پمپ تخلیه.

جمع بندی:

مشکلاتی که در این مقاله به آن پرداخته شد جزو مهم ترین مشکلات ماشین ظرفشویی می باشد. همچنین به بررسی مشکلات ظرفشویی و راهنمای عیب یابی و تعمیر آن پرداختیم.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *