ترفندهای طلایی و آسان برای نگهداری ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی، وسیله ای است که کار ما را برای شستشوی ظروف بسیار راحت می کند. تکنیک ها و ترفندهایی وجود دارد که نگهداری ماشین ظرفشویی را برای ما آسان می کند. البته برخی از افراد تصور می کنند ماشین ظرفشویی نیازی به مراقبت کردن ندارد. لازم به ذکر است که این تصور کاملاً اشتباه می باشد.

به همین دلیل بهتر است نکاتی درباره نگهداری ماشین ظرفشویی بدانید. باید اطلاعات کافی درباره زمان و نحوه سرویس کردن این دستگاه داشته باشید. با رعایت کردن همین نکات ریز و درشت است که می توانید عمر دستگاه خود را افزایش دهید.

برخی عوامل ممکن است باعث خرابی دستگاه و پراخت هزینه تعمیرات آن شود. از جمله این دلایل می توان به گیر کردن تکه های غذا در ماشین، جرم های ناشی از مایع و قرص ماشین ظرفشویی و … اشاره کرد.

در این مقاله به معرفی برخی از نکات و ترفندها در جهت حفظ و نگهداری ماشین ظرفشویی خواهیم پرداخت. در صورتی که شما نیز در منزل از این دستگاه استفاده می کنید، پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ترفندهای طلایی و آسان برای نگهداری ماشین ظرفشویی

 ترفندهای طلایی و آسان برای نگهداری ماشین ظرفشویی

برای نگهداری ماشین ظرفشویی باید چه کنم؟

ماشین ظرفشویی شما از هر برندی باشد، مواردی دارد که باید برای نگهداری و مراقبت رعایت شود. این نکات شامل نظافت دستگاه، تمیز کردن سبد، واشر، فیلتر، جرم‌گیری، کنترل نمک، سرویس و… می‌شود. که در ادامه این مقاله از ظرف پلاس نکات هر مبحث را برایتان توضیح می‌دهیم.

1. نظافت سطوح داخلی و بیرونی ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها نظافت دستگاه ضروری است. دقت کنید که نظافت، باید هم شامل درون و هم سطح دستگاه شود.

برای تمیز کردن داخل دستگاه، سبدهای ظروف را به آرامی خارج کنید. برای ضدعفونی می‌توانید از سرکه هم کمک بگیرید. دقت کنید که نظافت داخلی ماشین ظرفشویی هر 6 ماه یک‌بار نیاز است. علاوه بر محفظه داخلی، بیرون دستگاه هم باید از گردوغبار تمیز شود. هر از گاهی به کمک یک دستمال آشپزخانه مرطوب، تمام سطوح دستگاه را پاک کنید.

3. تمیز کردن فیلتر

فیلتر ماشین ظرفشویی شما داخل دستگاه در کف یا زیر بازوی اسپری کننده قرار دارد. برای عملکرد درست، از تمیز کردن فیلترها غافل نشوید. هر از گاهی فیلترها را چک کرده و تمیز کنید. در صورتی که متوجه آسیب یا سوراخ روی فیلترتان شدید حتما آن را تعویض نمایید.

3.لاستیک و واشر ماشین ظرفشویی

برای جلوگیری از کثیفی و رشد باکتری، واشر را به کمک یک پارچه لطیف به خوبی پاک کنید. اگر لاستیک و واشر دچار آسیب و پارگی شد نیاز به تعویض دارد و بی‌توجهی به آن هم آشپزخانه تان را کثیف می‌کند و هم باعث ایجاد آسیب‌های جبران ناپذیر در آینده می‌شود.

4. جدا کردن باقیمانده غذاها

ممکن است بعضی‌ها به شما توصیه کنند قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی آن‌ها را آبکشی کنید. حقیقت این است که اگر قرار بود چنین زحمتی را به خودمان بدهیم دیگر خرید دستگاه چه لزومی داشت؟ به شما اطمینان می‌دهیم که نیازی به آبکشی نیست. فقط با یک دستمال تکه‌های غذا را جدا کنید تا باعث گیر کردن مواد غذایی و اختلال در دستگاه نشوند.

5. جرم گیری

یک روش برای جرم گیری طبیعی ماشین ظرفشویی این است که یک فنجان سرکه سفید را بر روی سبد بالا قرار دهید و اجازه دهید دستگاه بدون ظرف شروع به کار کند. اگر این روش جواب نداد می‌توانید از متخصصان کمک بگیرید تا با مواد شیمیایی استاندارد، جرم ماشین ظرفشویی شما را از بین ببرند و سرویس و تعمیر ماشین ظرفشوییتان را انجام دهید.

ترفندهای طلایی و آسان برای نگهداری ماشین ظرفشویی

6. نمک ماشین ظرفشویی

به منظور جلوگیری از رسوب روی ظرف‌ها استفاده از نمک ماشین ظرفشویی ضروری است. اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم باید بگوییم در دستگاه شما فیلتری به نام رزین وجود دارد که کار آن گرفتن سختی آب برای شستشوی آسان در ماشین ظرفشویی می‌باشد. حالا نمک به عنوان پاک کننده عمل می‌کند و در 5 دقیقه آخر رزین را شستشو داده و برای دور بعدی آماده می‌کند. چراغ نشانگر نمک به صورت علامتی مانند S یا Rinse دیده می‌شود که در صورت روشن شدن نشانگر باید محفظه نمک را مجددا شارژ نمایید.

7. از بین بردن بوی ماشین ظرفشویی

یک روش عالی و ساده برای زدودن بوی بد از ماشین ظرفشویی استفاده از از سرکه سفید است، مقدار 200 سی سی سرکه سفید داخل ظرف ریخته و در سبد بالا قرار دهید و اجازه دهید یک چرخه شستشو انجام شود.

8. رعایت چیدمان در ماشین ظرفشویی

شاید باورتان نشود ولی نحوه چیدمان تاثیر بسیار زیادی در کارایی ماشین ظرفشویی دارد. همیشه ظروف را در فاصله مناسب از هم قرار دهید. و قطعات بزرگ مانند تخته خرد کن و تابه را در بغل‌ها قرار دهید تا مانع چرخش آبپاش نشوند. یک نکته حیاتی دیگر این است که از حجم ظرف، بیش‌تر از ظرفیت دستگاه استفاده نکنید. زیرا این‌کار مانع کارکرد صحیح الگوهای اسپری در بازوهای اسپری کننده می‌شود. و متاسفانه باید بگوییم نتیجه تمیز نشدن این تعداد از ظروف می‌شود. البته تنها دلیل تمیز نشدن ظرف‌ها تعداد بیش از ظرفیتشان در ماشین نیست. دلایل دیگری نیز وجود دارد که در مقاله چرا ماشین ظرفشویی ظرف‌ها را تمیز نمی‌شوید کاملا راجع به آن‌ها توضیح دادیم.

ترفندهای طلایی و آسان برای نگهداری ماشین ظرفشویی

نکات کوچک اما مفید

در انتخاب برنامه شست وشو دقت به خرج بدهید. شاید دلتان بخواهد که برنامه کوتاه تر را انتخاب کنید تا در زمان و هزینه صرفه جویی شود ولی در این صورت شست و شوی باکیفیتی تحویل نخواهید گرفت.

هر از گاهی توری پایین ماشین ظرف شویی را باز کرده و آن را با اسکاچ تمیز بشویید، تا خرده غذاهای گیر افتاده پاک شوند.

سعی کنید برای شستشوی چاقوها از ماشین ظرفشویی استفاده نکنید. زیرا تمیز کننده‌های ماشین ظرفشویی باعث کند شدن و از بین رفتن رنگ چاقو می‌شود. همچنین سایر ظروف موجود در ماشین در صورت برخورد با چاقو ممکن است دچار آسیب شوند. اما در هر صورت اگر مایل به قرار دادن چاقو در ماشین ظرفشویی بودید آن را در پایین ترین قسمت قرار دهید.

به صداهای نامعمول در حین کار ماشین ظرفشویی توجه کنید. مثل صدای ساییده شدن و خردشدن. زیرا باقی مانده مواد غذایی یا شیشه های شکسته شده و خرده استخوان اگر در ناحیه پمپ قرار بگیرد می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی در فیلتر و پروانه دستگاه بشود.

سوالات متداول

چند وقت یک بار داخل ظرفشویی را تمیز کنیم؟

نظافت داخلی ماشین ظرفشویی هر 6 ماه یک‌بار نیاز است.

قبل از استفاده از ظرفشویی، ظروف را آبکشی کنیم؟

نیازی به آبکشی نیست. فقط با یک دستمال تکه‌های غذا را جدا کنید تا باعث گیر کردن مواد غذایی و اختلال در دستگاه نشوند.

نمک ماشین ظرفشویی چه کاربردی دارد؟

به منظور جلوگیری از رسوب روی ظرف‌ها استفاده از نمک ماشین ظرفشویی ضروری است.

جمع بندی:

درست است که وظیفه اصلی ماشین ظرفشویی تمیز کردن ظرف‌ها است اما خود این دستگاه نیز به نگهداری و مراقبت مداوم نیاز دارد. توصیه‌های ذکر شده در مقاله را به خاطر بسپارید و برای کارایی هر چه بیشتر دستگاهتان نکات را رعایت کنید.

درباره‌ی فاطمه روژان

فاطمه روژان
فاطمه روژان هستم نویسنده بخش لوازم خانگی (ماشین ظرفشویی - ماشین لباسشویی - یخچال) سایت ظرف پلاس. به صورت تخصصی بهترین محصولات خانگی ایرانی و خارجی را به شما عزیزان معرفی خواهم کرد. اگر سوالی داشتید در نظرات سایت بپرسید تا من در سریع ترین زمان ممکن جواب بدم.

همچنین ببینید

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس

بهترین ماشین لباسشویی جی پلاس در سال 1402

ماشین لباسشویی جی پلاس یکی از بهترین لباسشویی های موجود در ایران می باشد که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *